muadDib

DIY - Retrofit computer de bord / Trip computer / Infocenter.

106 posts in this topic

buna ziua,

Doresc sa le adresez tuturor celor care au participat la acest topic multe felicitari,mai ales ca au spus ca nu stiu asa bine electronica.

am citit tot ce a-ti scris cum se monteaza butonul de infocenter si am cautat la volvo pe care il al s40.1999 1,8 benzina si nu am gasit acea mufa pt butonul de infocenter ma poate ajuta cineva sa-mi spuna unde se leaga acele 6 fire care pleaca din mufa eventual daca exista si o fotografie ar fi ok.

Am luat pt test un bord de la un volvo de UK cu tot cu buton,l-am montat si imi apare temperatura cu -40 si dupa aceea sare la "catie mile mai merg cu benzina din rezervor",bineinteles ca softul din cip este scris pt UK si nu cred ca are un pin acel cip care sa-l treaca pe masurare europeana (mile in km,benzina din galoni in litri,etc)daca stie cineva ca exista acel pin ar fi ok).

Si o a doua intrebare daca are cineva un bord cu computer de la o masina din europa ma intereseaza,am incercat si am pus displayul la vechiul meu bord,dar nu afisa nimic si cand am verificat erea alt tip de microprocesor,deci sigur nu avea softul scris,am incercat sa caut acel tip de microproc,dar fiind cu cod de fabrica nu este dat in cataloage.

Multumesc anticipat celor care ma pot ajuta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut. Ai reusit pana la urma sa legi firele la cablajul masinii?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bordul de pe V40-ul meu nu afiseaza nimic in dreapta, nici macar temperatura exterioara, nimic. Dar nu pot spune ca ma deranjeaza prea tare.

Ce ma deranjeaza cu adevarat este ca, atat ceasul din stanga cat si kilometri totali si partiali se vad dubios, cu digiti semiaprinsi, nu se vad clar cum ar trebui. Ma gandesc ca e vreo problema la vreo mufa, nu au cum sa fie doua lcd-uri defecte in exact acelasi mod.

V-ati mai intalnit cu o asemenea problema, aveti idee de pe la ce ar putea fi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Putin probabil de la mufe, dar poti incerca. Eu cred mai degraba ca problema e de la ceasuri. Poti gasi la baietii care dezmembreaza pe alese. Am vazut ca e benzinar, s-ar putea sa am si eu. O sa ma uit pe acasa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in tot acest topic pentru care va felicit pe toti as vrea sa va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu o parere,am un v40 1998 diesel motor 1,9 si am o mare problema funcioneaza tottul in bord mai putin kilometrajul nu indica de nici un fel viteza cu care circul ce pot face?va rog ajutatima

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna dimineata tuturor aseara ajungand acasa si primind cele necesare de la cipilica mam apucat si eu de treaba de a schimba bordul si a monta buton de info center,din pacate nu imi afiseaza absolut nimic nici macar temperatura exterioara si nici altfel de informatii am mufa pe care am azuto in pozele atasate de colegi,ce se intampla oare?de ce nu indica nimic?

 

ma irtati am uitat sa spun am un v40 an fabricatie 1998 motor 1,9 diesel

 

ma puteti ajuta cu ceva informatii va rog? doar trei liniute la temperatura nici macar acul de la temperatura motorului nu se misca,va rog sa ma ajutati cu ceva informatii poate reusesc sa ii dau de capat 

 

multumesc anticipat 

Edited by volvut

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now