cosmin

probleme cu v50 trepidati peste 80km

80 posts in this topic

Doamne ! Rulmentul cand e dus face zgomote....in fine.

Credca e timpul sa o iei personal la bibilit ! Ce dracu daca eu am reusit si am 21 de ani, prima masina, etc si tu poti !

Ia fa astfel :

-Ia un amicajutor

-Ridica masina cu cricu' ! Partea pasagerului

-Bag-o in viteza, a 1-a

-Da scutul jos, 7 suruburi ( 4 torx 25 in fata, 3 suruburi de 10 in spate ), ai grija cand il dai jos sa inchizi ochii ca o vina praf si mizerie de nu mai vezi bine 2 zile.

-Baga-te sub masina la roata pasagaerului

-Uitate la planetara lunga, pe la mijloc ai sa vezi tripoda (mijlocul), prinsa de un suport, care e si el prins de motor, deci e din 2 bucati.

Tu prinde cu mana cu prima parte ( teava care iese din cutie pana la incheietura din mijloc ) iar pe amicajutor pune-l sa invarta usor usor de roata si observa daca exista joc mare in incheietura din mijloc. Adica uitate daca partea care intra in roata se misca si partea de care tii tu mana sta pe loc, credca ai inteles ce vreau sa zic, incerc sa explic babeste.

Posteaza aici cam ce joc ( cati mm ) se misca una fata de alta.

De asemenea, prinde bine de planetara si trage de ea, vezi ca nu cumva sa fie praf rulmentul care tine incheietura din mijloc a planetarei, au fost cazuri.

Prinde de planetara cat mai spre tripoda, si misca zdravan de ea si vezi daca are joc axial, vezi daca scoate sunete ciudate !

Hai ca iti pun si niste poze sa vezi despre ce vb.

2.

Sa verificam suruburile de la planetare !

Mergi pe un drum fin unde poti merge incet !

Baga a 1-a si mergi usor dand foarte foarte rapid spritz-uri in pedala de acceleratie, cauzand masina sa dea in nas daca ma intelegi !

Cu geamurile inchise ( asa se aude mai bine ), AC pe off, tot ce face zgomot sa fie oprit asculta daca in aceste momente de "dat in nas" se aude un click venind de sub masina.

Salutare, vad ca ai ceva experiente cu volvo, te intreb de echivalenta la planetara din partea stanga la un S40 2005, 2.0D- FocusII 2.0 TDCi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

merge

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare tuturor sunt nou printre voi dar urmaresc parerile voastre de multa vreme sunt posesoru a unui v50 2005 1,6 diesel cind sar peste 80 km masina tremura toata si volanu,parcai tractor si a aparut si un uruit de parca se rupe ceva am schimbat discuri ate noi placute fata spate genti 16" cauciucuri dunlop totu-i nou dar tot asa cind accelerez parca ii mai ia din vibrati dar cind o las mai moale trepideaza iarasi volanu si incepe si caroseria ce ma sfatuiti am fost la servis si partea mecanica este ok va rog datimi un sfat .

Salut, poate iti raspund degeaba, dar incerc sa fiu util, ti-as recomanda sa verifici temeinic suspensia masinii ( bucsi, capete de bara, pivoti, amortizoare, arcuri etc.), iar daca este totul in regula acolo, verifica directia este foarte important. Totusi mai intai in locul tau asa alege varianta cea mai simpla si anume o echilibrare a rotilor, si cum am avut si eu problema asta verifica anvelopele la un service deoarece probleme asemanatoare aveam si eu si era de vina o anvelopa care s-a ovalizat din cauza unei mici dereglari a directiei! Iti urez multa bafta si sper ca ti-am dat un sfat bun! Sa auzim numai de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa spun,ca am schimbat tot ce se poate,pe fata si era din flansele telescoape,care mau costat 90LEI.SMECHERIA AM REZOLVATO LA UN GARAJ DE DUZINA DIN RO. ca cei de la reprezentanta,din constanta miau zis ca masina merge bine,dar la viteze de peste 80km apareau trepidatiile,parca fugeau rotile stinga dreapta era tare enervant mai ales pe autostrada.Daca este de folos smecheria cuiva si are aceasi problema,care am avuto eu este bine sa le schimbe ca nu costa mult.Multa bafta!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vreau sa spun,ca am schimbat tot ce se poate,pe fata si era din flansele telescoape,care mau costat 90LEI.SMECHERIA AM REZOLVATO LA UN GARAJ DE DUZINA DIN RO. ca cei de la reprezentanta,din constanta miau zis ca masina merge bine,dar la viteze de peste 80km apareau trepidatiile,parca fugeau rotile stinga dreapta era tare enervant mai ales pe autostrada.Daca este de folos smecheria cuiva si are aceasi problema,care am avuto eu este bine sa le schimbe ca nu costa mult.Multa bafta!

E boala comuna asta cu flansele pentru ca sunt prost gandite si nu tin mult la drumurile noastre.O alta cauza a senzatiei de fuga a rotilor o mai da si bieletele antirliu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now