cosmin

probleme cu v50 trepidati peste 80km

80 posts in this topic

Si mie imi vibra, cam pe la 100 -120; mi-au dat jos pneurile si au pus jantele la "indreptat", adica erau strambe, aveau bataie toate patru; acu merge f frumos si lin, incearca si chestia asta, desi jentile sunt noi, dupa cum scrii; bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

coloana de directie posibil cu caseta cu tot.

eu am V50 si la 160 sta fixa pe sosea, am facut geometrie la noi in Romania dar sotia mea a avut o alta marca si patea ca tine.

i-a schimbat caseta de directie si a mers f bine

sfat...nu te juca cu directia ca o sa doara mai trz......se duce totul daca nu sta bine pe sosea....iar volvo este o masina care se deosebeste prin directia precisa....

ai grija unde faci geometria ptr ca la volvo nu iese la orice service...

bafta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

la cit trebuie sa ma astept la pret ma refer la schimbarea casetei de directie?????? si ceo mai fi pe acolo cred ca mia ramas ultima varianta caseta de directie ca am schimbat pina acum tot ce se putea (plus de asta imi cam cade des bucsa dreapta de la bascula deci e clar se intimpla ceva de la directie si cu uruitu care vine de afara e tot mai accentuat pe zi ce trece )

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Cosmin nu te supara pe mine dar din cate stiu in Norvegia sunt destul de raspandite Volvo-urile si la fel de raspandite sunt si serviceurile Volvo, mergi si tu la unu si fa o constatare ca din spatele tastaturii este greu de diagnosticat o masina mai ales ca este o problema destul de rara, am cautat si pe forumurile de afara si nu prea se plange lumea de astfel de probleme sau care se plang au rezolvat schimband rotile, discurile de frana, suportii motori, pivoti si bucsi deci decat se le schimbi pe toate mai bine mergi la Volvo si acolo sigur gasesti un profesionist .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Cosmin nu te supara pe mine dar din cate stiu in Norvegia sunt destul de raspandite Volvo-urile si la fel de raspandite sunt si serviceurile Volvo, mergi si tu la unu si fa o constatare ca din spatele tastaturii este greu de diagnosticat o masina mai ales ca este o problema destul de rara, am cautat si pe forumurile de afara si nu prea se plange lumea de astfel de probleme sau care se plang au rezolvat schimband rotile, discurile de frana, suportii motori, pivoti si bucsi deci decat se le schimbi pe toate mai bine mergi la Volvo si acolo sigur gasesti un profesionist .

absolut corecta optiunea, nu te baza ca vii cu masina aici si o rezolvi....poate nici nu duce atata drum daca e ceva grav.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu aceasta problema am facut de 2 ori romania am fost in constanta la mai multe servisuri numai la reprezentanta nu, cred ca trebuie sa trec pe la ei asta a mai ramas ultima solutie si am facut programare pentru miercuri revin cu amanunte dupa o verificare la ei.(intradevar sunt volvourile aici ca loganurile in ro.dar servisurile lasa de dorit)

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer daca te scremi un pic poti ajunge la mama lor sa-i intrebi de sanatate.....

si ii intrebi si de ce dracu au vandut la chinezi ditamai firma.....

bafta,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine opresti la o reprezentanta in Germania. Ai destule pe drum si le gasesti chiar de pe GPS. Bafta. Si poate lasi si un raspuns cu o diagnoza finala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu volvo a vandut,ci fordul si doar divizia de SUV uri.deci xc-urile se vor face in china nu s40,v50

Share this post


Link to post
Share on other sites

a da?

nu am stiut, nu-i mai intreba ca poate se enerveaza....

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu volvo a vandut,ci fordul si doar divizia de SUV uri.deci xc-urile se vor face in china nu s40,v50

De unde ai luat-o pe asta cu "divizia de SUV uri"? Volvo e volvo, de-aia au facut demonstratia aia lamentabila cu s60 la beijing care a esuat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eeeeeeee

nu cred

se putea intampla oricui...nu putem da vina pe galbejiti...

oricum in cativa ani totul se va regla la Beijing....

Share this post


Link to post
Share on other sites

si mai am o problema cind dau drumu la clima se aude o pocnitura cam tare o fi de la compresor???se simte si in pedalier

Share this post


Link to post
Share on other sites

sper miine so rezolv la servis cu toate problemele ca parca faci una cade alta zici cai dacie 1100  a lu bunicu,ia merge si cu problemele care le are dar zici sa ai o masina cu toate puse la punct dar prea repede se duc la doar 88mii,km(apropo distributia la citi km trebuie schimbata ???)

Share this post


Link to post
Share on other sites

dexter divizia SUv=linia de productie.asa a anuntat la TV si am citit in presa.xc-urile se vor face in china.pe langa fabricile din belgia si suedia se vor deschide si in china si acolo vor face doar xc-uri

Share this post


Link to post
Share on other sites

De parca concernele germane nu au fabrici in toata Asia.macar se le faca ca si pana acum.

sper miine so rezolv la servis cu toate problemele ca parca faci una cade alta zici cai dacie 1100  a lu bunicu,ia merge si cu problemele care le are dar zici sa ai o masina cu toate puse la punct dar prea repede se duc la doar 88mii,km(apropo distributia la citi km trebuie schimbata ???)

Distribuita se schimba la 120k km,parca asa scrie in carte.O poti schimba si mai devreme daca vrei sa mergi linistit ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

la serivis miau spus ca la 240mii km normal ca nu o las pina atunci dar nici la 90 mii km nu cred ca trebuie ca la masinile germane care au un sunet cele diesel zici ca sunt tractoare UTB BRASOV.

Share this post


Link to post
Share on other sites

240 k km este intervalul dat de volvo pentru acest tip de motor. sau 10 ani, e important de stiut specificatiile producatorului. daca vii in romania vei primi indicatii sa o schimbi oriunde intre 70 k km si 90 k km. trebuie sa aiba si serviceurile de lucru, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e vorba ca trebuie sa aiba service-urile de lucuru e vorba ca noi avem alt ''mediu'' decat alte tari de unde si mai multe probleme la masinile noastre,plecand de la strazi pana la calitatea aerului care bineinteles este mai daunatoare la noi ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

adevarat dar nici bataia de batjocura ca de la 240mii la noi la 70.abureala de dealeri.la ff2 pe acelasi tip de motor la noi in tara este 120mii km(jumate din ce scrie in carte pe acelasi considerente:mult praf,umezeala,etc)asa tre sa fie la toti dealerii...dar na in bucale ii hotia cat toata china.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atunci stiam eu ceva bine de 120k ;D

Intradevar la unii e si asta o strategie de marketing......mai ales acum cu criza asta :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ vita_fresh. ai vreun argument tehnic ? eu am facut experienta de a scrie la TOATE reprezentantele Volvo din tara si ( pastrez raspunsurile ) mi s-au dat aceste intervale de schimb distributie ( nu au fost 2 raspunsuri identice ). sincer, am intrebat si motivul pentru care indica un interval grosolan mai mic decit producatorul. mi s-a raspuns ca in Romania e mult praf si noroi, care intra si strica distributia. ai tu vreun argument real ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer, faza cu intrat noroi la distributie e de tot risul, numai argument tehnic nu e. nici macar pentru un croitor sau pentru un stomatolog ( scuze categoriile acestea de profesii...)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu sunt nici una nici alta ;D

Dar la noi in tara e posibil orice dupa cum bine stim.Nu e vorba neaparat de noroi ci si de praful care e in mirifica noastra tara danuneaza masinilor.Nu e cureaua cea care sufera in mod direct ci rolele acesteia care incarcandu-se de praf nu functioneaza cum trebuie si pot aparea problemele.Iar cat despre noroi de ce nu?Daca se merge prin ploaie,baltoci crezi ca nu dai de ''mal'',avem starzile atat de curate incat atunci cand dam intr-o balta e numai apa curat,stim destul de bine ca nu,iar acel noroi crezi tu ca nu se inflitreaza si pe la curele....?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now