blueazimut

Pedala ambreiaj tare 2.0D 2004

12 posts in this topic

Salutare!

Daca are idee cineva:se poate regla cat de tare sa fie pedala de ambreiaj la acest model(S40 2004 2.0D)?Adica eu as vrea sa fie mai moale ,caci e cam tare si e cam obositoare prin oras...mai ales daca vii si de la o miscare...

Am vazut ca exista un set de arculete pt pedala...din ele sa fie oare?

ambreiaju momentan nu pare sa aibe probleme...

La voi,cei cu 2.0D, cum este pedala?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu acu am pus arculetele alea dar amandoua unu trage unu impinge daca nu mai unu e mai greu si in rest nu ai de unde sa faci pedala mai moale decat poate din pompa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

De ieri am observat ca imi scartaie pedala de ambreiaj si a devenit oarecum mai tare; nu ma rupe la picior dar simt ca s-a intarit.

Scartaitul apare doar cand plec de pe loc, cand ridic incet pedala de ambreiaj ca sa prind cuplu.

Ce-ar putea fi? Sa verific nivelul de lichid sau da semne de duca placa de presiune / kit-ul?

Nu tremura insa la plecare de pe loc si rapoartele se schimba usor.

Sau, in cel mai bun caz, sa aplic un lichid de lubrifiere pe legatura pedalei de ambreiaj?

Cel mai tare ma irita zgomotul de la pedala.

Mentionez ca masina este un S40, 2.0D din 2006, are ~94.000 de km si nu i-a fost schimbat kit-ul de ambreiaj.

Multam!

Share this post


Link to post
Share on other sites

f simplu; caldura + praf.

Eu am mai dat cu wd40 si a disparut...dar reapare

Share this post


Link to post
Share on other sites

De unde este luata masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pedala de ambreiaj de la S40 II mi s-a parut una din cele mai "soft" pedale la apasare.

Ar trebui sa fie foarte moale chiar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Incepe sa dea semne de oboseala ambreiajul. Dar mai merge destul. Pana incepe sa rontaie si volanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

f simplu; caldura + praf.

Eu am mai dat cu wd40 si a disparut...dar reapare

Chiar m-am gandit la asta; trebuie sa ajung sa mai cumpar unul, ca de deja am golit un tub pentru portiere - la S40 si precedenta masina. :)

De unde este luata masina?

Primul proprietar a cumparat-o noua din RO de la Primus in 2006. Eu am cumparat-o la 88.000 KM acum fix 2 luni si intre timp am facut inca 6000 KM.

Cu acest S40 a mers moderat prin Bucuresti, mai mult in vacante, si in rest, pentru drumul la munca, avea o Toyota Auris.

Il cunosc bine de fostul proprietar si am minima impresie ca nu a vorbit tampenii; am toate facturile si istoricul de la Primus.

Este posibil sa dea semne de duca mai repede ambreiajul daca s-a mers mult prin oras, in speta Bucuresti?

Pedala de ambreiaj de la S40 II mi s-a parut una din cele mai "soft" pedale la apasare.

Ar trebui sa fie foarte moale chiar.

Da, am condus destul de mult - dupa cum am mai scris in alte post-uri - un V50 inainte sa imi cumpar S40 si acela avea ambreiajul mai moale, trebuie sa recunosc. Insa acelui V50 al colegului de munca ii cazuse deja de 2 ori ambreiajul la drumuri lungi, in HU si RO - noroc ca prima data l-a salvat garantia europeana Volvo si l-a lasat la un service in Debrecen cu masina la schimb.

Incepe sa dea semne de oboseala ambreiajul. Dar mai merge destul. Pana incepe sa rontaie si volanta.

Imi suna horror dar am luat si asta in calcul. :)

Intreb, cam cate mii de KM ar mai duce?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu vreau sa dau pronosticuri si sa fiu injurat. Depinde mult daca mergi in oras, la deal sau munte etc. Dar as paria peste 10000. Oricum daca incepe sa rontaie volanta schimba urgent. Altfel dai in altele.

De altfel se poate foarte bine sa mearga cu WD40..

Pedala de ambreiaj de la S40 II mi s-a parut una din cele mai "soft" pedale la apasare.

Ar trebui sa fie foarte moale chiar.

Roberto tu vorbesti de benzina. E alt ambreiaj.

Pedala de ambreiaj de la S40 II mi s-a parut una din cele mai "soft" pedale la apasare.

Ar trebui sa fie foarte moale chiar.

Roberto tu vorbesti de benzina. E alt ambreiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu mergi intr un oras aglomerat sau cu viteza mare e posibil sa te mai tin inca 50 k!

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord. La mine cam asa a dus. Dar, subliniez, nu te baza si nu ne injura. :)

O sa te anunte volanta. Cade inaintea discului sau a placii.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De acord. La mine cam asa a dus. Dar, subliniez, nu te baza si nu ne injura. :smile:

O sa te anunte volanta. Cade inaintea discului sau a placii.

OK, am retinut, nu injur pe nimeni. :smile:

Orice informatie in plus imi este de folos.

Dar, cum se manifesta aceasta volanta?

Daca nu mergi intr un oras aglomerat sau cu viteza mare e posibil sa te mai tin inca 50 k!

Merg cam 50-50, Bucuresti si drumuri lungi extra urban.

In Bucuresti insa incerc sa evit orele cele mai aglomerate.

Edited by vali.ichim

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now