cdaugustin

ABS de 850 cu final fericit

5 posts in this topic

intriga+cuprins: volvo 850 + ABS + 270,000KM

incheiere:

Alin cu mine (spectator) am masurat senzorii frumos (erau ok), am scos modulul, refacut lipiturile, izolat niste cabluri pe acolo ce erau cam dezbracate si acuma ABS-ul merge din nou :D!

toata treaba a durat vreo 6 ore dar am mers si in vreo doua magazine sa gasim tubulara torx (E5 a fost de la Connex parca in Praktiker - 7 lei disponibila oricui din imprejurimi doreste cu pm la mine)(in Baumax am gasit doar seturi scumpe).

Cu ocazia demontarii am mai observat & reparat (cu o moneda de o mie de lei) inlet-ul de aer rece care ramanea inchis (chestioara aia care ar fi trebuit sa il deschida la cald, parea cam defecta).

Alin baga niste poze please! :D

PS: am gasit undeva in fata dreapta a ventilatorului patru locasuri de sigurante si erau numai trei puse, vreo idee ce ii cu a patra?

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma bucur ca am contribui la salvarea inca unui abs.. ;)....multumim nu in ultimul rand lui matrixxx pt informatiile pretioase :beertogether:

post-1945-12877880528091_thumb.jpg

post-1945-12877880537075_thumb.jpg

post-1945-1287788054561_thumb.jpg

post-1945-1287788055502_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

cine stie de la ce sunt sigurantele din poza --- IMGP0110.JPG  --- (se vad in dreapta pozei pe la mijloc) sunt trei si lipseste una...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma bucur ca am putut fi de folos - ai vazut, nu e mare lucru. Putin curaj si indeminare, nu trebuie sa comanzi un modul nou...

Despre intrebarea cu sigurantele...la mine nu exista acolo nimic, asa ca nu pot sa te ajut.

P.s. Nu am inteles prea bine faza cu...moneda de 1000 de lei - ce ai facut ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

P.s. Nu am inteles prea bine faza cu...moneda de 1000 de lei - ce ai facut ?

1) daca stie cineva ceva de sigurantele alea tare as fi curios sa stiu ce fac

2) nu am facut eu a facut Alin o "miscare", ideea e ca chestioara aia care ar fi trebuit sa deschida trapa sa intre aer nu se deschidea. A pus Alin o moneda in capul arcului ala si sta tot timpu deschis aka mod vara (pana la iarna cand am sa il scot de acolo :D si o sa fie mod iarna hehe)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now