Rimbraker

XC90 suspensie spate "indoita"?

24 posts in this topic

Acum o luna am achizitionat un Volvo XC90 d5 din 2009 si singura problema pe care o avea a fost un cauciuc din spate uzat excesiv pe exterior. Acum 2 zile am cumparat o pereche de cauciucuri General Grabber si am fost cu masina in scopul de a schimba anvelopele si a reface geometria rotilor.....

Cand mecanicul a ridicat masina pe elevator surprise dupa cum vedeti in imagine.....

Nu stiu unde sa merg cu masina pentru ca in tara din ce am citit nu sunt serviceuri serioase as dori sa cumpar piesa de pe ebay sau alta sursa dar nu stiu cum se numeste...

Masina face aprox 10 luni si 14000 de km si nu are nici o revizie unde ma sfatuiti sa merg cu ea?

post-4535-12877881430065_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Bine ai venit!!!

2. Completeaza profilul tau pentru a te putea indruma incotro sa o iei!!!

3. Cum naiba s-a indoit in halul ala? ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Bine ai venit!!!

2. Completeaza profilul tau pentru a te putea indruma incotro sa o iei!!!

3. Cum naiba s-a indoit in halul ala? ;D

Bine v-am gasit ma bucur sa vad o comunitate asa solida.

Nu stiu cum s-a indoit asa am cumparat masina nu am stiut....culmea ca nu trepideaza nu trage in nici o parte. A fost o masina luata in graba dupa ce am suferit un accident acum cateva luni si am zis sa merg pe Volvo. Nu are nici carte tehnica sau de service:(

Ce am mai observat in bord imi apare un mesaj time for regular service

Nici nu stiu unde sa merg cu masina sa-i schimb uleiul, filtrele dupa ce mi-a spus fostul proprietar ar avea fluidele cu care a plecat din fabrica ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mesajul "time for regular service" te anunta ca trebuie sa ii faci revizia. El apare la fiecare 20 000 km parcursi sau la un an de la ultima revizie .

Daca zici ca masina are doar 14 000 km inseamna ca are deja un an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu e regula cu 20.000km. Depinde cat e setat. Poate fi la 15.000km. Si regula de 1an de cand a aparut? De la cele din 2009?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La mine e cu 20 000 km si un an, a mea e din 2006, prima inmatriculare 2007.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uite atasat cum poti tu reseta mesajul dupe ce schimbi consumabilele.

Da, cred ca la astea dupa 2004 numara si lunile parcurse de la resetare.

Asa este...la cele dupa 2004 apare acest mesaj, dupa un an de zile ^-^

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si de indoit se indoaie ca doar nu e din beton.

Trebuie schimbata piesa respectiva, din poza nu prea imi dau seama ce piesa este (ca denumire) .

Recomandarea mea este sa mergi la reprezentanta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Defapt nu stiu sigur ce vechime pe cartea de identitate zice 2009, iar fostul proprietar zicea ca a cumparat-o in iulie-august.

Am tot cautat pe wikipedia la tipuri de suspensii si pare dar nu sunt sigur ca s-ar numi "rear control arm" dar nu sunt 100% sigur intrucat nu am gasit o poza identica:(.

E clar ca neavand cartea de serice a masinii nu se poate pune vorba ca pierd  garantia daca nu merg la X, dar voi daca ati fi in locul meu unde ati merge prima data cu masina?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca e in garatie8 Reprezentanta..daca nu la un Service bun

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in locul tau as merge la reprezentanta sa-i fac o constatare tehnica,dupa aia.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in locul tau as merge la reprezentanta sa-i fac o constatare tehnica,dupa aia.......

Asta trebuia facuta inainte sa cumpere masina...dar ata ete

Reprezentanta cea mai buna varianta ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Asta trebuia facuta inainte sa cumpere masina...dar ata ete"

Nu e chiar atat de tarziu. Marcar sa afle omul ce bube are masina si sa le remedieze inainte sa se agraveze sau sa apara noi bube.

@Rimbraker

Revizia e bine s-o faci la 10 000 de km. In locul tau m-as duce urgent la reprezentanta. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Asta trebuia facuta inainte sa cumpere masina...dar ata ete"

Nu e chiar atat de tarziu. Marcar sa afle omul ce bube are masina si sa le remedieze inainte sa se agraveze sau sa apara noi bube.

@Rimbraker

Revizia e bine s-o faci la 10 000 de km. In locul tau m-as duce urgent la reprezentanta. 

Va multumesc mult pentru raspunsuri sunteti o comunitate foarte unita:). Am citit un topic ce serviceuri ar fi mai bune, dar nu am inteles mare lucru....Care ar fi cea mai buna varianta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Asta trebuia facuta inainte sa cumpere masina...dar ata ete"

Nu e chiar atat de tarziu. Marcar sa afle omul ce bube are masina si sa le remedieze inainte sa se agraveze sau sa apara noi bube.

@Rimbraker

Revizia e bine s-o faci la 10 000 de km. In locul tau m-as duce urgent la reprezentanta. 

Eh, nu am spus ca este tarziu, ci ma refeream la faptul ca lucrurile trebuiesc facute fiecare la timpul lor ;D

"Rimbraker", masina de unde este cumparata? Din romania de la reprezentanta?

Daca da, ar fi bine sa merci la ei la reprezentanta si sa ceri un istoric al masinii... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eh, nu am spus ca este tarziu, ci ma refeream la faptul ca lucrurile trebuiesc facute fiecare la timpul lor ;D

"Rimbraker", masina de unde este cumparata? Din romania de la reprezentanta?

Daca da, ar fi bine sa merci la ei la reprezentanta si sa ceri un istoric al masinii... ;D

Da am dat telefon la "reprezentanta" din Brasov de unde a fost cumparata si mi-au spus ca nu s-a facut nici o revizie...

Care ar fi cel mai bun service din tara sau din Ungaria? Si o revizie la ce pret s-ar ridica?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti dispus sa mergi pana in Ungaria, mergi la  Szeged. S-a vb mult despre acest service si numai de bine. Sa-i pui sa-ti faca si o inspectie cat mai amanuntita. E ciudat totusi ca n-are carte de service desi e o masina noua si ca n-are nicio revizie. Din cate stiu, dupa ce cumperi o masina noua trebui esa mergi la reprezentanta dupa ce s-a facut rodajul (dar asta stiu din auzite, n-am avut placerea sa cumpar nicio masina nou nouta). De ce-a vandut-o cel de la care ai luat-o?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca esti dispus sa mergi pana in Ungaria, mergi la  Szeged. S-a vb mult despre acest service si numai de bine. Sa-i pui sa-ti faca si o inspectie cat mai amanuntita. E ciudat totusi ca n-are carte de service desi e o masina noua si ca n-are nicio revizie. Din cate stiu, dupa ce cumperi o masina noua trebui esa mergi la reprezentanta dupa ce s-a facut rodajul (dar asta stiu din auzite, n-am avut placerea sa cumpar nicio masina nou nouta). De ce-a vandut-o cel de la care ai luat-o?

ai pm!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa pastrezi masina si sa iasa treaba bine iti recomand sa mergi la Primus in Otopeni, acolo in service o sa gasesti numai XC90 si baietii le viseaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa pastrezi masina si sa iasa treaba bine iti recomand sa mergi la Primus in Otopeni, acolo in service o sa gasesti numai XC90 si baietii le viseaza.

Nu imi vine sa cred ce citesc... cat e shpaga? Adica omul vrea sa se duca in Ungaria si noi ii spunem ca mai bine la Primus? Man abia se discuta de noi probleme la Primus, unde cica un director se mira cat de prost poate sa iasa treaba. Cum poti sa te miri de ce e in curtea ta si este strigat de ani de zile, unde a fost pana acum?

Du-te la unguri sau la Viena, iesi mai ieftin decat la noi si de diferenta de bani iti faci un mic concediu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu iese vopseaua la o masina nu inseamna ca serviceul de mecanica e prost, oricum e tipic romanesc sa comentezi aiurea de un service in care nu ai calcat niciodata .

Primus repara mai multe XC90uri decat repara toate serviceurile Volvo din RO la un loc, dupa cum am mai spus majoritatea masinilor pe care le-am vazut in serviceul Primus sunt XC90 .

A si inca ceva, nu mai laudati atat ungurii ca incepe lumea sa va creada, sunt 2 oameni de pe forum care si-au luat tzeapa cu serviceul Volvo din Ungaria, unuia nu i-au rezolvat problema (de electrica si l-au tot plimbat) si celalalt si-a schimbat distributia cu 50E mai scump decat la Primus.

Nu lucrez la Primus si nu am nici o treaba cu ei, pur si simplu nu am avut niciodata probleme si cand mi-au spus ca piesa X este defecta asa a fost .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Primus repara mai multe XC90uri decat repara toate serviceurile Volvo din RO la un loc, dupa cum am mai spus majoritatea masinilor pe care le-am vazut in serviceul Primus sunt XC90 .

Pai si-acu' zici? Ca daca repara multe, inseamna ca se si strica multe. :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect se strica dar primul model, vezi tabel .

[attachimg=#]

post-993-12877881628471_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now