Sign in to follow this  
Followers 0
tetupb@gmail.com

Amortizoare fata

13 posts in this topic

Salutare,

Istoricul preoblemei mele suna cam asa:

Prin ianuarie am schimbat amortizoarele pe fata. Astazi avand o problema cu un trancanit din cauza barei stabilizatoare ma duc la service ca sa ma asigur ca e numai de la bara stabilizatoare si acolo surpriza. Mecanicul imi spune ca amortizorul dreapta fata este praf.

Acum intrebarea mea este ce rezolv eu daca schimb din nou amortizoarele? Ca asta ar insemna sa tratez decat efectul dupa parerea mea, dar cauza? Care poate fi cauza ca un amortizor Sachs sa se strice intr-un interval de 5 luni interval in care nu am facut mai mult de 4000 KM? De asemenea mi-a zis ca e defect si taler amortizor fata.  Mentionez ca atunci cand am schimbat amortizoarele mi s-a spus ca pe dreapta am arcul slab, deaceea ar si sta masina putin inclinata in dreapta.Oare sa fie de la arc, de la taler, de la flanse? Ce mi-a stricat amortizorul asa repede? Voi ce spuneti?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum ti-au verificat amortizorul (cum au ajuns la concluzia ireversibila ca e "praf" ) ?

Trancanitul poate proveni si de la flansa/taler amortizor. Si cum de doar pe dreapta ai arcul slab si pe stinga nu ?

Eu am arcuri originale de...15 ani si nu au nimic.

Poate mai ceri si alta parere, la alt service - stand de testat amortizoare, etc.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma indoiesc ca un amortizor Sachs se strica in 4000km, mai cere o parere in alta parte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu arcul asa am cumparat-o. Verificare amortizorului a fost facuta manual. Sa inteleg ca nu stiti nici o cauza care ar putea strica telescopul in cateva mii de kilometri.

Cand mi-au pus amortizoarele mi s-a parut ca pe dreapta s-au chinuit mai mult. Mi-a dat impresia ca una dintre bielete e putin mai lunga. O sa le masor sa vad daca au aceeasi dimensiune. Daca pe dreapta e varianta mai ieftina, mai lunga, e posibil ca asta sa fi stricat amortizorul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca pozitia amortizorului nu e "fireasca", si lucreaza cu tensiuni laterale, se poate buli in 4000 km.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Un arc stricat duce la uzura rapida a amortizorului...

Daca zici ca se vede pe pozitia masinii ca nu sta ok, e clar.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai urme de frecare vizibile pe corpul amortizorului ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

kit-ul de protectie a fost nou cind ai pus telescoapele ?

normal fara aleea nu prea se pun telescoape noi (numai din  batjocura)

de aici vine uzura prematura(praful nostru ii ca smirgerul)

si normal si din arc daca era mai slab forta telescopul

Share this post


Link to post
Share on other sites

din pacate intrebarile voastre ma depasesc total.

ce inseamna kit de protectie?

Care e corpul amortizorului, sau unde trebuie sa ma uit ca sa iti spun?

Share this post


Link to post
Share on other sites
ce inseamna kit de protectie?

Mansonul acela ca un acordeon ce vine de sus de sub aripa pana la baza amortizorului, care acopera tija amortizorului ( cea lucioasa, nichelata ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

La amortizorul din stanga tin minte ca a existat o protectie de cauciuc ca un acordeon si am pus-o pe cel nou. la cel din dreapta nu a existat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

si de aici incep problemele

fara ala nu ii indicat sal montezi (dupa cite stiu nici garantie nu se acorda  in cazul asta de catre producator)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Corect, fără protecÈ›ii nu se acorda garanÈ›ie, de fapt se pot vedea pe axul amortizorului mai multe È™anÈ›uri făcute de mizeriile depuse .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0