John83

Distributie Volvo S40/1,9D

15 posts in this topic

Salutare la toti,am si eu o intrebare,la cati km se schimba distributia pentru Volvo S40/1,9D prima serie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La a mea, 1.9D, 115 CP se schimba din 80000 in 80000.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La masina mea la 120000 1.9 d din 2002 mi se pare putin ciudata diferenta asta asa de mare de la 80 k la 120 k ca doar e acelesi motor. ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate va ajuta asta, pentru distributie:

conform softului AutoData  - Volvo 1,9D (1996-2003)

Replacement Intervals: 80.000 miles or 96 months

80000 mile = 128747.52 km

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebati orice mecanic care are habar si va va raspunde ca la 60.000 ca sa fi sigur.. peste nu iti mai garanteaza nimeni.. Producatorul spune, dar Doamne fereste sa se intample nenorocirea....

Share this post


Link to post
Share on other sites

am luat doar copy-paste de-acolo.

sint sigur ca acei 120.000 km sint pentru "afara", nu pentru praful si conditiile din Romania. Deci un 60.000-80.000 cred ca e un interval rezonabil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intrebati orice mecanic care are habar si va va raspunde ca la 60.000 ca sa fi sigur.. peste nu iti mai garanteaza nimeni.. Producatorul spune, dar Doamne fereste sa se intample nenorocirea....

Normal ca mecanicul vrea sa o schimbe la 60  :D  Producatorul da 80 gandind pesimist. Ea duce si 100 dar este pe riscul tau. Parerea mea.

Cei de la reprezentanta doreau sa o schimbe pe a mea la 88. Acum am 115 si nu o schimb pana la 180 cel putin. Daca imi plesneste ceva, va tin la curent  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal ca mecanicul vrea sa o schimbe la 60  :D  Producatorul da 80 gandind pesimist. Ea duce si 100 dar este pe riscul tau. Parerea mea.

Cei de la reprezentanta doreau sa o schimbe pe a mea la 88. Acum am 115 si nu o schimb pana la 180 cel putin. Daca imi plesneste ceva, va tin la curent  ;D

Pai e alta treaba la tine ;D

Eu recomand la 70 000 km sa fie schimbata ,chiar daca i Contitech

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor asa am zis si eu ca nu o schimb pana la 160.ooo km cat zice in Vadis DAR practica bate teoria si la 101.ooo km a inceput sa huruie o rola, huruia saraca si inainte dar o auzea numai mecanicul, eu nu si nu, Batman, Batman, pana cand a inceput sa faca mai tare si mai tare pana a inceput sa ma streseze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

degeaba ne luam dupa carte

la noi is drumuri cu mult praf

am desfacut distributii si din germania anglia dar(la masini recent aduse)dar era curat ca lacrima sub capac

la noi degeaba oricum intra praful

cind miam adus masina din germania

am dat jos f de aer sa ma uit in ce stare ii era aproape nou dupa o saptamina sau2 dau jos iarasi ca sa l schimb (cum se cuvine la o amsina cumparata fara istoric al meu avea carte sevice pina in 170 k si avea 204k )

Surpiza avea un praf in el de nam crezut

asta ii

si la reprezentante zic la masini noi cai bine sa schimbi la 60000 motiv praful

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Victor asa am zis si eu ca nu o schimb pana la 160.ooo km cat zice in Vadis DAR practica bate teoria si la 101.ooo km a inceput sa huruie o rola, huruia saraca si inainte dar o auzea numai mecanicul, eu nu si nu, Batman, Batman, pana cand a inceput sa faca mai tare si mai tare pana a inceput sa ma streseze.

Man, la mine in carte scrie ca se schimba pe la 250 si ceva. Sa fiu eu sanatos pana atunci. Roskat a schimbat pe la 180 parca si el are si cip si o si exploateaza ... Nu se compara. Roberto este tot pe acolo. Nici nu stiu daca a schimbat pana acum. De ce sa schimb ceva daca nu este nevoie? Asa este recomandat? Recomandat este si sa merg cu 50 in localitate. Cati respectam recomandarile ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am zis ce am patit eu, acuma fiecare face cum il taie capul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic ca trebuie schimbata din timp..dupa aia sa nu te "trezesti" ca trebuie sa schimbi motorul ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Man, la mine in carte scrie ca se schimba pe la 250 si ceva. Sa fiu eu sanatos pana atunci. Roskat a schimbat pe la 180 parca si el are si cip si o si exploateaza ... Nu se compara. Roberto este tot pe acolo. Nici nu stiu daca a schimbat pana acum. De ce sa schimb ceva daca nu este nevoie? Asa este recomandat? Recomandat este si sa merg cu 50 in localitate. Cati respectam recomandarile ?

@ Victor: cred ca avem acelasi tip de motor, in carte scrie 240k. cu exceptia reprezentantei din iasi, toate reprezentantele VOLVO din tara au dat intervale ( ba chiar ultimatum ) de schimbare sub 90k pe motiv de praf si noroi (!). in iasi mi-au zis ca se schimba la 240k dar sa vin pe la 220k-230k. reprezentanta din belgia de unde am luat masina mi-a scris clar 240k. stiu ca e un subiect sensibil si am vazut aici multa polemica la care nu vreau sa particip. exemplific doar cu cazul unui cunoscut care are tot un 2.0D si in 5 ani a facut cu el peste 200.000 km. 80% din ei in tara. un pic peste 200.000km, la revizie, a schimbat si distributia ca sa isi ia de o grija. o fi fost el norocos sau or fi altii ghinionisti, insa nu era urma de praf ( sau noroi ! ) in incinta. cind zic praf ma refer la praful de pe strada, nu la reziduurile rezultate din uzura fireasca a curelei. mecanicul a zis ca ar mai fi mers cureaua insa ca e super ok ca a schimbat-o acum. culmea, rolele erau bune-bunute, ca noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Super motoare au facut francezii, suedezii insa tot se lupta cu rolele care huruie si curelele care se rup, D5ul este cunoscut pt usurinta cu care se rupe cureaua daca nu a fost schimbata distributia la timp .

Sa schimbi distributia la 240.oookm este genial, sunt masini cu distributie pe lant care nu rezista atat .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now