claudios60

ulei castrol 5w40

175 posts in this topic

Eu folosesc asa ceva de 100000km, e adus din germania.post-3286-0-93487700-1395231507_thumb.jp

Merge bine ,i-am dat cuiva la un s80d5 2002 care folosea 5w40 si mia zis ca se simte diferenta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o curiozitate , care este diferenta dintre un ulei VOLVO si un ulei MOBIl , CASTROL etc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu o curiozitate , care este diferenta dintre un ulei VOLVO si un ulei MOBIl , CASTROL etc ?

Iti explic vineri la intalnire :evil6: :evil6: :evil6: !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine , oricum iti zic de acum ( sursa sigura ) , volvo nu are fabrica , este ulei castrol ! Nu am ca are fabrica de ulei !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bine , oricum iti zic de acum ( sursa sigura ) , volvo nu are fabrica , este ulei castrol ! Nu am ca are fabrica de ulei !

Offff... zici ca ai descoperit apa calda! Nici BMW, Ford si altii nu au fabrici de ulei si cred ca sunt 10 topicuri cu discutii despre ulei pe forum.

Si daca tot ai surse sigure, ia uimeste-ne si pe noi, cum e cu uleiul Castrol, ca in documentatie nu scrie nimic, pe bidon nici atat si nici Volvo nu a facut vreo dezvaluire de acest gen

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cineva care a lucrat acolo mi-a spus ( mecanic ) , am spus doar !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care a lucrat unde? Ca nu exista nici o certitudine ca e Castrol, sunt doar presupuneri

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mecanic la Primus pana acum vreo 2-3 ani

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cam are dreptate Ionut, pe bidonul Volvo nu scrie nimic de Castrol, pe bidonul Ford insa scrie ca e importat de Castrol .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat scrie pe busonul masinii Castrol....ghiciti cine este producatorul uleiului "Volvo".

post-621-0-54224200-1395347442_thumb.jpg

Edited by zack
2 people like this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atata timp cat scrie pe busonul masinii Castrol....ghiciti cine este producatorul uleiului "Volvo".

Scrie pe busonul tau?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu asa imi aduc aminte!! Si la xc90 si la s80 parca scrie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe busonul meu nu scrie castrol , dar tind sa cred ca e castrol , chestia este alta , dc toata lumea tine in brate ca uleiul " original " e mai bun decat unul gassit pe piata , mobil , castrol etc , asta e nedumerirea mea :confused2:

Imi cer scuze , am verificat acum , este cum spunea Zack , scrie Castrol pe busonul de ulei ..

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca tot veni vorba, am pus pentru prima data ulei oem, parca mergea mai silentios cu Castrol, cel recomandat desigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pun la a mea mobil 5w30 ESP FORMULA de vreo 3 ani si merge motorul brici , nu cred ca am bagat vreodata CASTROL :-?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dar de asta ce zici,Ionut? :D

Le-am vazut si eu pe alea Paule, dar intrebarea este daca sunt OEM. Pe al meu nu scrie nimic si nici pe unde m-am uitat eu, nu am vazut Castrol scris

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da , al meu e original si scrie castrol .... mai verificam diseara la intalnire si alte masini

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Andrei, motorul tau e atat de rezistent incat merge si cu RO3 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nuuu , aduc dataa viitoare bidonasul de ulei ca mai am e completare

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna as dori sa intreb daca uleiul Castrol Edge FST 0W-30 Volvo Fully Synthetic Engine Oil SAE 0W-30, ACEA A1/B1; A5/B5, API SL este potrivit pentru motorul D5 163 CP din 2003 ? din pacate nu am gasit Castrol professional longlife (adica am gasit dar la bidon de 208 litre)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acesta e pentru d5

Dupa ce am comandat uleiul m-am uitat in cartea masinii unde nu apare A5/B5 pentru masina ci doar A3/B3;B4, (si pe vida la fel, scrie ca nu se poate inlocui cu alte specificatii) si din cauza asta nu eram sigur daca am comandat uleiul potrivit.

Stiam sigur ca asta-i uleiul la D5-urile de peste 185cp dupa 2006 dar nu eram sigur daca-i bun si pentru D5-ul vechi.

Multumesc pentru raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa este dar merge D5-ul vechi fara probleme si cu acest ulei, eu din asta am bagat 2 schimburi si nu au fost probleme, acum am bagat A3/B3/B4 pt ca este mult mai ieftin .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now