claudios60

ulei castrol 5w40

175 posts in this topic

Volvou ai aici vin ul decodat.

Iar uleiul recomandat este 0W-30 norma A3/B3/B4

post-312-0-52353200-1322914591_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult pentru raspuns.

Sa inteleg ca am doar 96 kw ?

Edited by volvou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate vad eu aici pt s40-ul meu(cel din semnatura)nu pot sa folosesc ulei cu vascozitate 5w....Daca folosesc ce se intampla?In 'mananca'?Momentan folosesc L. moly 10w40 si nu imi ia gram de ulei.La celalalt volvo s40 2.0i din 99 foloseam 5w40 de la castrol magnatec si am fost f multumit,cu toate ca imi si 'manca' ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru cei care folosesc 0w30...cat ulei completati la cati km? Eu cred ca o sa ma reprofilez pe 5w40 si la xc90. 5w40 bag si in s80 de 100k si n-are nimic.

ps: 0w30 dupa parerea mea se baga pana in 60-80k...e un ulei prea "apa" ca sa fie folosit dupa acesti km, motorul avand si el o uzura. In cartea masinilor scrie ca se poate baga: 0w30, 0w40, 5w30, 5w40. Cand o sa incepeti sa completati uleiul la 4-5k ce faceti? La urmatorul schimb nu bagati unul mai vascos?

Eu am luat la 96k s80-ul. Pana la 160k nu disparea deloc ulei. Usor usor a inceput sa mai dispara...la 15k 300-600 grame. Ma gandesc sa trec la 10w40.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea are 92.000 de km. si folosesc bine mersi 0W-30. Nu consuma un gram, nu am avut ocazia sa completez nici macar o data. Incearca sa pui 0W-30 si s-ar putea sa ai surpriza sa nu-ti mai consume. Stiu ca pare atipic, dar poti incerca.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Masina mea are 92.000 de km. si folosesc bine mersi 0W-30. Nu consuma un gram, nu am avut ocazia sa completez nici macar o data. Incearca sa pui 0W-30 si s-ar putea sa ai surpriza sa nu-ti mai consume. Stiu ca pare atipic, dar poti incerca.

Masina mea are 92.000 de km. si folosesc bine mersi 0W-30. Nu consuma un gram, nu am avut ocazia sa completez nici macar o data. Incearca sa pui 0W-30 si s-ar putea sa ai surpriza sa nu-ti mai consume. Stiu ca pare atipic, dar poti incerca.

A ta este pe benzina (desi nu conteaza) si nu este TURBO. Daca era turbo dispareau sute de grame intre schimburi.

ps: Marius s80-ul meu are 187k.

Edited by zack

Share this post


Link to post
Share on other sites

A mea are 237k si nu mananca deloc ulei,nu scoate fum,semn ca ar manca.Seara cand am masina cu lumina de drum aprinsa in spate se vede cum ar iesii fum dar ziua nu.Deci cred ca o sa trec la 5w30,daca manca asta e,completectez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut din cate povesti am auzit eu despre castrol as vrea sa incerc altceva,stie cineva sa mi spuna ceva de BARDAHL C60 5W30 daca pot sa pun la un S 60 D5 2003 .

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut din cate povesti am auzit eu despre castrol as vrea sa incerc altceva,stie cineva sa mi spuna ceva de BARDAHL C60 5W30 daca pot sa pun la un S 60 D5 2003 .

Si cam ce ai auzit despre Castrol ??? ca sa stim si noi...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit povesti frumoase, cica asa se numeste busonul de ulei, Castrol scrie pe el :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnilor, când aveţi de gând să vă treziţi şi să înţelegeţi că nu depinde atât de mult de vâscozitate cât de alte specificaţii (de care depinde şi vâscozitatea, dealtfel)? Specificaţii sunt multe, pe lângă clasificarea SAE a vâscozităţii, aici sunt doar câteva.

Cred că mai rău faci dacă, într-un motor care are nevoie de ACEA A5/B5 (D5244T13, de exemplu), bagi un Castrol Edge 0w30 A3/B3/B4, decât dacă bagi un 5W30 A5/B5, altceva decât Castrol.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravos doctore, vad ca ai prins ideea mai bine decat multi mecanici . :D

La motoarele moderne conteaza mai mult norma uleiului decat vascozitatea, de aceia Volvo a lipit un sticker pe care scrie maricel :ATTENTION .

Cine nu citeste "attention-ul" ..........baga mana in buzunar mai devreme sau mai tarziu .

Oricum constat cu "placere" ca din ce in ce mai multe volvo-uri cu probleme ajung in targ si se vand decat sa fie reparate, urat, foarte urat .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai da castrol a inceput sa detina monopolul ca masinile nemtesti da nu cred ca e cel mai bun ulei de pe piata.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,de cateva zile citesc pe forum si nu ma pot lamuri ce tip de ulei sa bag in al meu motor,D5244T 230.000KM an 2003 din actele nemtesti,2004 din cele romanesti :D.La ultima revizie facuta in Germania acum 1an au pus ulei 5w30,dar nu stiu de care,pe siteul Castrol zice sa pun pt.D5224T (2004-2005) EDGE 0W30,in alta brosura tot de la Castrol SLX Longtec A3.B3.B4 0w30,cativa colegi de pe forum spun ca e bun SLX Profesional longtec for volvo cars 0w30 a5b5.(care nu se mai fabrica mi-au spus la magazin).Lamuriti-ma va rog si pe mine,pt. ca trebuie sa ii fac schimbul neaparat, deja am de o saptamana mesaj in bord "standardwartung durchfuhren".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,de cateva zile citesc pe forum si nu ma pot lamuri ce tip de ulei sa bag in al meu motor,D5244T 230.000KM an 2003 din actele nemtesti,2004 din cele romanesti :D.La ultima revizie facuta in Germania acum 1an au pus ulei 5w30,dar nu stiu de care,pe siteul Castrol zice sa pun pt.D5224T (2004-2005) EDGE 0W30,in alta brosura tot de la Castrol SLX Longtec A3.B3.B4 0w30,cativa colegi de pe forum spun ca e bun SLX Profesional longtec for volvo cars 0w30 a5b5.(care nu se mai fabrica mi-au spus la magazin).Lamuriti-ma va rog si pe mine,pt. ca trebuie sa ii fac schimbul neaparat, deja am de o saptamana mesaj in bord "standardwartung durchfuhren".

Foloseste Castrol Edge 0W30 A5/B5 sau Motul 810Eco-Energy 0W30 sau Aral Supertonic E 0W30 sau Valvoline 0w30.

In functie de ce bani ai in buzunar opteaza pt ulei 0W30 norma ACEA A5/B5

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am pus numai A5B5 la D5244T si nu a "mieunat", de asemenea stiu 2 posesori de XC90 cu acelasi motor EURO3 care au peste 300.ooo km si numai A5/B5 au pus si iarasi nici o problema . Buba este ca A5/B5 este mai scump dar cel mai rau este ca este mai putin vascos la temperaturi mari iar in acest caz ai nevoie de acest ulei numai pt motoarele moderne care au tolerante mici si sunt facute sa mearga cu acest ulei, in realitate insa nu sunt probleme pt ca D5-ul vechi nu se incinge asa tare ca cel nou (EURO4 & EURO5), toate calitatile de lubrefiere la cald sunt mai bune la A3/B3/B4 iar ca o paranteza toate motoarele de alergat de la nemti merg cu A3/B3/B4 si nu cu A5/B5.

Ideea generala este ca la D5-ul vechi poti pune orice ulei, unii merg cu 10W-40 si merg iar altii cu 0W-30 A5/B5 si tot merg, in schimb la D5-ul nou EURO 5 nu poti pune decat A5/B5 .

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salutare,de cateva zile citesc pe forum si nu ma pot lamuri ce tip de ulei sa bag in al meu motor,D5244T 230.000KM an 2003 din actele nemtesti,2004 din cele romanesti :D.La ultima revizie facuta in Germania acum 1an au pus ulei 5w30,dar nu stiu de care,pe siteul Castrol zice sa pun pt.D5224T (2004-2005) EDGE 0W30,in alta brosura tot de la Castrol SLX Longtec A3.B3.B4 0w30,cativa colegi de pe forum spun ca e bun SLX Profesional longtec for volvo cars 0w30 a5b5.(care nu se mai fabrica mi-au spus la magazin).Lamuriti-ma va rog si pe mine,pt. ca trebuie sa ii fac schimbul neaparat, deja am de o saptamana mesaj in bord "standardwartung durchfuhren".

Eu bag la s80-ul meu de la 96 000 km castrol edge 5w40. In prezent am 196 000 km si nu am avut probleme nici la motor cat nici la turbina. Fostul propietar dumnezeu cu mila ce i-o fi bagat. Daca o sa bagi 0w30 s-ar putea sa trebuiasca sa umblii cu bidonul de ulei in portbagaj...deoarece o sa cam dispara la km tai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cred ca o sa bag 5w30 a3b3 Castrol Edge,mersi de sfaturi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasez poza cu ulei recomandat de volvo.

Atasez poza cu ulei recomandat de volvo.

post-3959-0-93694100-1395161080_thumb.jp

Edited by catalin_m4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Atasez poza cu ulei recomandat de volvo.

Castrolul din poza are alte specificatii decat uleiul Volvo

Specificatii / Certificari:

-SAE 5W-30,

-ACEA C3,

-VW 504 00/ 507 00,

-BMW Longlife-04,

-MB-Approval 229.31/ 229.51,

-Porsche C30.

-Respectă cerinţele vechii specificaţii VW 503 01.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am pus poza ca sa vedem diferentele intre specificatii pentru ca am citit ca multi dintre noi inclusiv eu folosim castrol 5w30.

La urmatorul schimb adica peste 1500 km o sa pun 5w40 castrol sau cel de la reprezentanta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Castrol 5W-30 exista vreo 5, pt BMW, pt VAG, pt FORD, etc. Tu trebuie sa-l bagi pe ala pt Volvo nu pe ala pt VW .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe site la castrol nu am vazut sa existe 5w30 pentru volvo cu certificarile a3 b3 b4.

Sau nu caut eu bine

Edited by catalin_m4

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now