28pizzi

grindina mi-a "topit" S40/HELP ME

37 posts in this topic

salut tuturor!

de curand am avut un drum la Bucuresti si la intoarcere in  zona Horezu VL, am avut parte de un fenomen meteo care m-a facut sa vad cat de neputinciosi suntem in fata sihastriilor naturii!

vreau sa va spun ca pentru prima data in viata mea mi-a fost frica de u fenomen meteo(poate si din prisma faptului ca m-a prins in deplasare).

Insa in doar 3 minute ,pentru ca eu am avut bafta si am prins un loc intr-un peco la marginea drumului. masina mea a fost "marcata " pentru tinichigerie[ grindina cat oul de gaina !! fara nicio exagerare!!

      dati-mi si mie o informatie , un service , o adresa , un tf , unde as putea sa repar S-ul fara vopsire.am inteles ca exista o tehnologie cu ventuze ;i o polishare care nu necesita inlocuire si vopsire de tabla !

Ce spuneti

Share this post


Link to post
Share on other sites

Baga si tu o poza sa vedem rezultatul :-[...am auzit ceva de genul, ca a fost naspa in zona aia...

Legat de tehnologia pt infundaturi in tabla...da....este adevarata! De preferat sa mergi la un service autorizat...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Vezi si aici, poate te ajuta: www.volvo-club.ro/forum/index.php/topic,6032.0.html

Share this post


Link to post
Share on other sites

merci mult pentru informatii, sunt utile!

iata si cateva poze!

Pt. fire light// voi merge si eu luni LA mAnollo sa vad ce Zice !

post-3403-12877882246379_thumb.jpg

post-3403-12877882247035_thumb.jpg

post-3403-12877882247592_thumb.jpg

post-3403-12877882248111_thumb.jpg

post-3403-12877882248714_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol moment,nu cred ca vei scapa nici cu mama ventuzei >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol rau de tot!Zici ca s-a urcat un hipopotam pe ea :'(

La capota nu cred ca o rezolvi cu ventuzele,oricum SUCCES!I'll need it!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma tem ca tre sa o vopsesti toata. La  ce bube are, nu cred ca vreo ventuza poate rezolva problema. Mai degraba, ciocanel, chit, orbitala, vopsea. Trist  >:(

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau alta capota. Daca ai noroc pe la dezmembrari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nasol,te compatimesc probabil nu este asigurata casco.

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fai un casco cu masina murdara. Cu putin noroc nu o sa iasa la poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai Casco, foloseste-l. Cum au spus si ceilalti, la cat e de indoita nu cred ca rezolvi ceva cu ventuze. Si in plus capota nu e de aluminiu? La S60 asa e. Aluminiul nu prea se indreapta, deci nu cred ca ventuzele se aplica si pt aluminiu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pacat de masina, ti se rupe sufletul cind vezi asa ceva.

Sunt curios: numai si numai capota ?

Nimic pe parbriz, pe luneta, pe acoperis ? Nu cred ca tine faza sa ii faci Casco murdara, te cauta astia si in gaura fundului pentru orice zgirietura ( atentie la faza cu fransiza !  ! ! ! ! ).

ontopic: la cum arata nu cred ca te ajuta ventuzele.

@ betty: cred ca e din aluminiu capota, mai ales daca restul masinii e ok. tabla rezista mai bine.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai prins gheata in mers.. Daca ai fi stat pe loc, chiar si sub cerul liber, nu ramaneau urme. Sau daca erai pe loc, atunci chiar au fost bucati mari de gheata :(

Oricum, fara vopsire nu scapi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.

Pacat de masina, ti se rupe sufletul cind vezi asa ceva.

Sunt curios: numai si numai capota ?

Nimic pe parbriz, pe luneta, pe acoperis ? Nu cred ca tine faza sa ii faci Casco murdara, te cauta astia si in gaura fundului pentru orice zgirietura ( atentie la faza cu fransiza !  ! ! ! ! ).

ontopic: la cum arata nu cred ca te ajuta ventuzele.

@ betty: cred ca e din aluminiu capota, mai ales daca restul masinii e ok. tabla rezista mai bine.

Bafta !

Later edit: am marit pozele si am vazut si restul. Scuze, imi batea soarele in monitor.

Si totusi sticlaria a scapat fara nimic ? ( bine c-a scapat... )

Share this post


Link to post
Share on other sites

In zona Horezu au fost vreo 600 de masini dupa dovezi la Politia Rutiera. O singura firma de microbuze a avut vreo 30 de parbrize sparte. Eu am scapat la mustata, am trecut pe acolo cam cu un sfert de ora inainte. Cu ventuze nu rezolva nimeni, sunt mult prea multe lovituri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Trist moment.

Eu pentru asa ceva am o patura in masina cu care sa acopar macar plafonul si luneta + parbriz.....

Doar sa fiu eu langa masina cand e nevoie.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

Share this post


Link to post
Share on other sites

woooow...face cineva asa ceva asa in romanica ??...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Misto... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Naiba face, in Romania se aplica 3-4 kile de chit, mai ales pe plafon, si gata reparatia si factura pentru client.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am si eu 2 cuie pe capota masinii. Cum as putea sa le scot? Vopseaua nu este sarita.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai ai vazut, se incalzeste cu pistolul cu aer cald sa nu sara vopseaua si din spate se impinge usor pana se indreapta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now