betty

S60R - costuri de intretinere

84 posts in this topic

Salut! Am deschis topicul asta pt ca m-ar interesa un S60R dar vreau sa stiu ce costuri ar implica in plus fata de actuala mea masina. Ma astept la un consum mai mare si la placute de frana muuult mai scumpe. In rest?

Share this post


Link to post
Share on other sites

si normal .... placute de frana muuuuuuult mai de calitate , deci se compenseaza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu ce costuri ar fi..stiu ca se poate resofta chiar bine ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problemele draga Betty nu sunt de placute de frana ci de amortizoare 4C care sunt 500E/buc si sistemul AWD care poate avea probleme daca masina a fost folosita la "legal racing", dupa care putem vb de consumabile: placute, anvelope etc....

Share this post


Link to post
Share on other sites

"amortizoare 4C care sunt 500E/buc " ieftin ;D

Oare si s/v40 au/are 4c pentru ca costa 471 e buc Original ???

Consumul la 180 km /h constant cica nu sare de 14 % (asta mi a zis un posesor de R din Elvetia)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Betty: Te cam mananca talpile, nu? ;D Ieri a aparut anuntul, azi Betty cerceteaza sa vada ce si cum. Foarte bine, bravo ... hotarita ca intotdeauna. Sper sa-ti iei R-ul si sa te linistesti  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Sper sa-ti iei R-ul si sa te linistesti" O perioada. Masini isterice sunt o gramada, bani sa fie  :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Consumul la 180 km /h constant cica nu sare de 14 % (asta mi a zis un posesor de R din Elvetia)"

De-aia iti iei R ca sa mergi...CONSTANT cu el ?  Eu zic sa va linistiti, abia dupa ce veti merge macar cu un T5 ginditi-va sa va schimbati masina cu un R, oricare ar fi el.

Share this post


Link to post
Share on other sites

betty, va trebui sa stai foarte aproape de benzinarie. mult mai aproape decit crezi tu acum.

r-ul e pentru senzatii foarte tari. esti pregatita si capabila sa le obtii ? nu-ti lua r daca nu-l poti folosi la capacitatea lui. sint bani aruncati degeaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Åži eu cred că cele mai mari cheltuieli la un R ar fi cele legate de consum ÅŸi de suspensii, cu toÅ£i senzorii ăia...

Share this post


Link to post
Share on other sites

"r-ul e pentru senzatii foarte tari. esti pregatita si capabila sa le obtii ?" Nu stiu, probabil ca le-as obtine cu exercitiu. Oricum am dubii ca r-ul poate fi o masina de zi cu zi. Mi-ar fi mila de el sa-l folosesc zilnic in Bucuresti. Daca S60R e pt senzatii f tari ce spui de >500 hp?

Share this post


Link to post
Share on other sites

De cauciucuri nu zice nimeni nimic?  ;) Betty, eu zic sa go for it, doar o viata avem  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricum am dubii ca r-ul poate fi o masina de zi cu zi.

You got that right!  ;) ... cel puÅ£in, nu la noi ÅŸi nu în următorii câţiva ani buni...

De cauciucuri nu zice nimeni nimic?

Ce e cu cauciucurile? Ce jante are un R? De 18''? De 19''? Hell! Mai bine nu ziceÅ£i nimic...  ;D ... pe mine mă ia cu perspiraÅ£ii când mă gândesc la cauciucuri pentru ale mele, de 17'' :bgsok: , fără să mai punem la socoteală talonul jos combinat cu cicatricile stradale, care duce, inevitabil, la "remodelarea" jantelor  :banghead:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele nu sunt numai 500 E sunt mult mai scumpe,consuma enorm de mult in Buc cred ca 18-20,uleiul tre schimbat mult mai repede,placute scumpe,discuri scumpe totul este mai scump

Aia nu e masina de mers in Buc zi de zi, decat pentru un om care are multi bani!

Sa va spun o mica poveste am vrut eleron de S60R ala mic care nu prea se vede cat credeti ca este pretul la Primus?

Raspuns:in jur de 3500 RON gata vopsit si nu cred ca este o greseala.A ramas masca si Mihai Matei de la Receptie

Pentru R sunt alte preturi si sunt preturi pentru oameni cu bani multi

Share this post


Link to post
Share on other sites

demonstratie la cele zise de DETONATOR : Colegul nostru care o are nu de mult si deja o vinde :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

S60R este masina de uichend/concediu/circuit. Ca sa fie exploatata la adevaratul ei potential trebuie sa fie in forma maxima, nu neglijata la intretinere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca iesi cu ea , sa zicem, de 2 ori pe luna pe a2, sa te distrezi si tu, te va usura lejer de 8-10 mil / luna. daca vii la mine , la cheia , e mai ieftin ca imping io aerul din fata ta. :-*;D:D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule 500E costa un amortizor pt 4C dar nu la Primus ci la baietii veseli ;D

Oricum fie el si V70R sau S60R tot masina este si tot probleme are, chiar mai multe decat un Volvo obisnuit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

2000 de euro pe 4 telescoape.... :-\ La ce drumuri sunt in romania, daca e condusa asa cum trebuie, ar avea nevoie probabil de un set pe an. Plus benzina, ulei, cauciucuri, bani de "atentii"  la radare, eu zic minim 4000 de euro/an.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Amortizoarele astea 4C nu sunt bau bau, oricum tin 100k km pana incep sa dea semne de oboseala, deci nu le schimbi o data pe an .

Oricum este o masina de fitze care costa si e normal sa fie asa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aveam eu o banuiala ca e foarte scumpa  :(

@xydexter

"Ca sa fie exploatata la adevaratul ei potential trebuie sa fie in forma maxima, nu neglijata la intretinere." In niciun caz nu neglijez intretinerea masinii. De asta si intreb, daca toti spun ca e asa de scumpa, nu o cumpar. Departe de mine gandul sa-mi bat joc de masina. Actuala mea masina e tratata regeste si asa vor fi toate masinile mele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fratilor! Toti aveti R?

Amortizoarele  sunt intre 1500 si 3000 ron, depinde de marca....

La intretinere e super lejer.Sunt multe alte masini de serie la care costurile de intretinere sunt  mult mai mari!

Consumul e rezonabil, eu il am undeva la 13% si nu merg la consum :D.Am facut un drum de bistrita intr-o noapte, mergand  linistit, consumul a fost de  6,3%... cine nu crede il invit la o plimbare!!! Un drum de tg mures ( mers  R stile,inclusiv 250km/h, mers in ture mari.... ) consumul a fost de 12%

E o masina foarte comoda atat in oras cat si afara

Faceti niste calcule in comparatie cu BMW M3, Audi RS4, Audi S3, Golf R32...

Concluzie : e cea mai buna alegere!

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Un drum de tg mures ( mers  R stile,inclusiv 250km/h, mers in ture mari.... ) consumul a fost de 12%"

Ok, daca zici tu...cine sintem noi (astia cu T5-uri, mai amariti si care consuma muuuult mai mult mers in T5 style) sa te contrazicem ?

Bafta la vinzare .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Betty, tu maÅŸina lui Arpy vrei să o cumperi? Păi, de ce nu vii să o vezi;)

PS: Bogdane, aÅŸa cum ziceam, nu demult: pe la Cluj când vii?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.