betty

S60R - costuri de intretinere

84 posts in this topic

Ca sa revin la subiect : dupa aprox 60 km de autostrada am consumat aproape jumatate de rezervor (65 litrii am la plin si deci cred ca mi-a luat cam 27-30 de litrii), iar el a trebuit sa opreasca la benzinarie

nu stiu ce ma face sa cred ca cineva o sa faca flotari pina o sa curga niste LITRII de transpiratie ! :D;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dupa cum spunea alicaron despre sr cu un cosum de 23% s60 r ajunge si la 35% binenteles in conditi de 200-250km la ora.intr-un test drive facut de o revista de masini lau supranumit "LUPUL CU PIELE DE MIEL" pentru faptul ca nu este asa de brusc ca si competitori lui, bmw m3 audi a4 rs, si ca se poate conduce fara probleme ca o masina de familie. Binenteles in romania cum sunt drumurile nu o sa te bucuri de el la maxim. Daca aveti bani de benzina eu zic ca merita sa ai un R.vorba romanului:O VIATA AVEM SI O GAURA IN C..........R.                      

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai bine un T5 cu RICA, evacuare si niscaiva modificari la frane, duci lejer 300hp si nu consuma atata =)) =))

Ah, si nu costa atat amortizoarele ! Cu 1000 de euro iti iei niste coilovers cu amortizoare Koni sau Febi si....dementia !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cine nu stie "alicaron" este fiul lui "iulirx" si tare presimt ca o sa-i prinda bine niste flotari cand vine tasu` acasa :smile:

Bineînțeles ca Ali o sa fie satul de RS pana vine tasu acasa ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pt cine nu stie "alicaron" este fiul lui "iulirx" si tare presimt ca o sa-i prinda bine niste flotari cand vine tasu` acasa :smile:

Bineînțeles ca Ali o sa fie satul de RS pana vine tasu acasa ;D

gata, sa te bagi si tu, repede...

mai bine vezi cum facem cu proiectoarele alea pentru rs...ca joi (8/7/10) viu la polivalenta cu el si-as vrea sa le aiba montate.

;D:D::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am auzit ,cumva, "proiectoare"?  ;D Păi, Iulirx, în poza de profil e cu proiectoare... poate i le-a pus Alicaron, între timp, să scape de flotări... hehehe

Vezi de releu, să fie acolo ÅŸi să fie bun  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

are halogen si io vreau xenon.

(adica exact ca la s60)  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ahaaa... I got it...  ;D

Dacă stau bine să mă gândesc, ÅŸi eu aÅŸ vrea xenon în "proiectile", că m-am săturat de ele... hehehe... oare se poate, Bogdane?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faceti un topic nou sa nu-l poluam pe asta ! Mutam ultimele 3-4 post-uri acolo !

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...] pentru ce poate masina [...]

Aici sunt de acord... mi-a ÅŸi fost frică văzând-o cum se manifestă, în parcare...  ;D

Mao trebuie să ÅŸtie mai bine  ;D

PS: Roberto, sorry, gata cu offtopic-urile, for now...  ;D Am făcut eu topic cu proiectilele, dar nu ai de ce să muÅ£i acolo offtopic-urile pentru că le scoÅ£i din context...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Toti aveti dreptate!

Sunt foarte multumit de masina ( sper sa nu o dau )

Am apreciat  foarte mult ideea de  masina sport/limuzina.Se poate conduce foarte usor atat in oras cat si in afara orasului.

Eu o folosesc zilnic, daca vroiam o masina de 15-20k cu care sa ma plimb doar pentru senzatii imi luam altceva(M3, rs4. s4... etc) imi ofera tot ce vreau eu!!!Mai detin un Audi S3 si un vw passat, Volvo e all in 1(sport/familie/confort...etc)

Legat  de consum doar ziceam cat am avut cum a fost.. nu am zis ca asa e tot timpul...eu ma ashteptam sa consume mult mai mult pt ce poate si ce motor are... Cand am trecut de la 1.8 T la 2.5 T ma asteptam sa consume cu 3-4 L mai mult! si am fost foarte surprins sa vad ca nu e asa.(acelasi consum, in unele cazuri mai putin)

La 250km/h  constant  consum de 20%

Pe o distanta  de 25 km ( serpentine, dealuri) am avut si 17.4 %

Da oricum voi stiti mai bine, e primul meu volvo si sunt fffff multumit

Sunt dezamagit putin de voi, lumea de pe forum, ma asteptam la altceva!In concluzie toti suntem  oameni indiferent de ce masina conducem.

Imi cer scuze daca am jignit pe cineva sau daca am poluat forumul cu posturile mele...

Cu respect Paul/Arpy

Share this post


Link to post
Share on other sites

buna seara fetelor  ;D

deci.

eu il am de 2 ani si am 40 de k de km cu el. pana acum am avut doar revizii (ulei, filtre, placute, cauciucuri - vara si iarna). ca la orice masina. eu fac revizia la 10 k (pentru protectie - si masina si plamanii mei). revizia e 15 milioane cu tot cu manopera (6 l de ulei, filtre - aer, benzina, polen - cu carbon activ). rezonabil.

in plus in 2 ani am mai schimbat un stergator de far (ciordit de vre-un taran), un rulment de la compresorul de AC si un set de placute F/S (8 mil ambele)

si uleiuri la revizia de 80 de k (cutie, unghiular si haldex)

la orice masina normala toate astea se schimba. evident, in cazul in care esti un proprietar responsabil si care tina la masina si la banii lui.

consum. in oras intre 12 si 17 (in functie de orele de trafic. noaptea e liber mergi la relax, in traficul de 9 dimineata te impusti in cap)

in afara intre 9- 17 (in a 6-a la 100/h ia 9, in a 6-a la 200 ia 20)

e o masina rezonabila din toate punctele de vedere. la banii pe care ii dai pe ea la un an de fabricatie 2004-2005, nici nu poti visa altceva.

mai sunt pe la 22-25 k un rs6 model 2003, sau vre-un subaru obosit si cu optiuni din epoca de piatra.

merge perfect in oras, se poate folosi zilnic, merge perfect in afara, te poate transporta foarte rapid sau foarte confortabil.

amortizoarele sunt o pacoste daca trebuie schimbate, dar e normal. R-ul e topul de la Volvo. vreti sa vedeti cat e un amortizor de rs6?

raport cai putere-pret-optiuni-siguranta-gadgeturi e in varf de departe.

cam asta poate spune un proprietar de R de 2 ani de zile, folosit in Bucuresti si tara.

cu drag, pentru forumisti

emanuel 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ paul_arpy

  Nu te speria de ce raspunsuri primesti!

  Cu totii avem dreptul la replica (chiar daca mai uneori facem abuz)

  Unii dintre noi sunt putin mai carcotasi (vezi "bogdan_g"  :D )

  Nu te contrazice nimeni daca spui ca masina a consumat 17% mediu. In schimb am sa te rog intr-un mod cat mai respectuos cu putinta, ca data viitoare, inainte sa iesi cu masina la alergat, sa resetezi consumul mediu si apoi sa ne spui si noua cat ti-a iesit!  ;)

Cred ca ai sa fi surprins...

Scriu aceste lucruri deoarece am experimentat si pe un d5 (volvo s 60 din 2008) si pe un 2.5T (ford focus rs 2010)

La volvo (daca il alerg serios pe cheia brasov) consumul mediu iese cam 15-16%, iar la ford iese cam 48% (cu aerul conditionat oprit  ;) )

Trebuie sa recunosc, ca nu am avut curajul sa fac decat un sfert din traseu "la blana" cu fordul, deoarece daca terminam toata benzina pana in brasov, pa puiu alta... pe traseu nu mai exista alte benzinarii si era foarte posibil sa fac nani in masina!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul/Arpy iarta'i ,nu ii baga in seama pe unii .... ia numai ce e bun . e adevarat ca unii sunt rautaciosi dar nu ai ce face , treci peste

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paul/Arpy iarta'i ,nu ii baga in seama pe unii .... ia numai ce e bun . e adevarat ca unii sunt rautaciosi dar nu ai ce face , treci peste

Man, simt ceva complexe de inferioritate de te-ai facut singur moderator  ;D  Referitor la raspunsul tau, "iarta'i" este corect, greseala este la "unii sunt rautaciosi". Forma corecta: este rautaciosi / este multi.

Scuze de off. Stiti ca nu ma pot abtine  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

TEN POINTS  ;D

I didn't want to be the one to say it, vorba neamţului... hehehe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Ali nu stiu daca sunt neaparat carcotas sau sunt realist, de obicei sunt carcotas si recunosc asta, sunt carcotas nr 1 Volvo Club dar cand vine unu care are Volvo de o luna si incepe sa ne dea peste nas atunci imi sare tzandara .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Ali nu stiu daca sunt neaparat carcotas sau sunt realist, de obicei sunt carcotas si recunosc asta, sunt carcotas nr 1 Volvo Club dar cand vine unu care are Volvo de o luna si incepe sa ne dea peste nas atunci imi sare tzandara .

:thumbsup2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Victoras ... ori nu stii sa citesti ori numai tu stii ce ai vrut sa zici acolo ca nu se intelege nimic din versurile tale, in fine .. e greu sa te abtii dupa o bautura ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

va vand un pont : inchideti ochii / amendati'ma daca sunteti asa de tari =))

sunt unii cam dubiosi pe aici ....... uite ce s-a ales de topicul asta ..... ce titlu are si despre ce se vorbeste aici .. halal

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de la gazele de dizal mai baieti, nu-l bagati in seama ca a ramas si fara avatar, saracu :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

asa Bogdanele , tocmai ai pus capacul la lista "dubiosilor"  / stiu ca stiai

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vezi mai nea Mareane, te superi degeaba. Crezi ca daca ai schimbat masina in Mertzan si te-ai mutat la Urziceni de la Suceava, nu esti acelasi? Hai sa lasam copilariile, la naiba ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mareane da s 60 ul l ai dat? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.