tzutzu15

Bucse bara stabilizatoare fata?s40

22 posts in this topic

Am un volvo s40 si imi trebuiesc bucse bara stabilizatoare fata,am fost la un magazin, am intrebat si mi-a spus ca o bucsa e formata din 2 parti ( 60 lei fiecare parte) deci aman2 busele 240 ron :o:O:O doar pe original;grosimea e de 19 mm . Aftermarket nu se gasesc?stie cineva unde? sau poate ca cel de la magazin s-a fi uitat la altceva zic si eu ....?

vad ca pe http://www.partsforvolvosonline.com se gasesc la 12$/bucata,dar nu stiu cine ar putea sa mi le aduca....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe Midnight Caller l-ai întrebat? ÃŽntreabă-l, nu te baza pe ce găseÅŸti pe PIESE-VOLVO.RO, că acolo nu sunt trecute toate. Eu am cumpărat de la el de vreo 60 de milioane ÅŸi nimic din ce am cumpărat nu era pe site.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu se gasesc aftermarket si cam asta e pretul.Vezi ca sub bucse mai sunt si doua piedici (cam 40 RON bucata) pe care daca nu le mai ai sa strici si bucsele noi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tzutzu15

Vezi ca sint bucse de 19 si de 17 mm.

Inainte de a da comanda masoara diametrul barei stabilizatoare ( cu un subler ) ca sa stii ce sa comanzi.

Cele de 19 sint din 2 bucati ( 2 jumatati prinse pe bara cu niste cleme de care vorbea mihaiulian ), iar cele de 17 mm

sint dintr-o bucata.

Daca schimbi bucsele, te rugam sa ne spui si noua unde ai facut asta si la ce pret. Eventaul detalii operatiune, gen coborit puntea fata ...

Bafta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai @tzutzu15 a zis ca le are de 19 mm.

Ca sa le schimbi trebuie slabita puntea fata, apoi cauti niste maini de ginecolog ca sa desfaci suruburile de la bucse si mai ales sa le pui inapoi ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@tzutzu15

Ai verificat tu ca sint de 19mm sau asa ti-a zis vinzatorul ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe placuta de identificare, in campul pt. suspensii ai asa:

V - 19mm

W - 17mm

Share this post


Link to post
Share on other sites

E de 19mm,am masurat.sincer nu ma indur sa dau atatia bani pt 2 bucse;la alte masini cum ar fi vw skoda opel bucsele costa 10 lei ... de la 10 lei la 300lei aproximativ e prea mare diferenta+migaleala+manopera.....asa ca am sa le desfac si am sa le pun pe mijloc o bucata de camera , asa cum am facut si pe spate , chiar functioneaza si nu mai trancane:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi cred ca undeva in ROmania asta trebuie sa existe si aftermarket asa cum sunt si pe site`ul de mai sus ......... astept info

Share this post


Link to post
Share on other sites

totusi cred ca undeva in ROmania asta trebuie sa existe si aftermarket asa cum sunt si pe site`ul de mai sus ......... astept info

Am gasit ceva pe ebay

Tot kit-ul ! Asa ceva vrei ?

http://cgi.ebay.co.uk/VOLVO-S40-V40-ANTI-ROLL-BAR-BUSH-MOUNT-KIT-/290441687280?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item439fac70f0#ht_500wt_674

Ar fi 225 RON total !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi oricum dar am gasit pe orig cu 240 lei ( oricum nu dau atat) mai caut poate gasesc ceva in jurul a 100 lei , daca nu aplic camera pe interiorul bucsei si am rezolvat problema....

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi oricum dar am gasit pe orig cu 240 lei ( oricum nu dau atat) mai caut poate gasesc ceva in jurul a 100 lei , daca nu aplic camera pe interiorul bucsei si am rezolvat problema....

OEM sunt si alea !

Daca gasesti undeva sau un producator aftk sa ne anunti neaparat !

In afara de poliuretanice sport de la powerflex altele nu stiu.

Bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU EXISTA PE PRODUCATOR fratilor ! Credeti ca celor de la magazine le-ar mai conveni sa puna adaos comercial 10 lei la bucsile alea care si-asa costa o carutza ?! Nu mai cauta ca nu o sa gasesti ! Daca aveai bara de 17mm, erau 60RON ambele, dar asa cum ti-am spus pe mail sau telefonic... cateodata mai ai si ghinion...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bucsile se gasesc numai pe original.Mie mi le-a cumparat cineva din afara, au costat 88 euro direct de la reprezentanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am schimbat vara trecuta, am gasit: 10060684 GOM-528 ASHIKA

Bucsa bara stabilizatoare 51,44 ROL

Iar acum trebuie sa le schimb din nou

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cand le-am schimbat m-au costat vreo 350 roni +150 schimbatul.Sunt niste bucsi mai deosebite astea din doua pentru ca odata cu strangerea surubului de fixare ele se vor clipsa .Nu ai sa gasesti aici in tara mai ieftin de 240 roni Garantat!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

280 Ron la mine cele 4 semibucsi, dar MASOARA INAINTE sa fii SIGUR ca e de 19mm ! Daca e de 17, scapi mai ieftin !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu le-am tinut prin masina vreo doi ani iar acum doua luni cand am schimbat ambreajul le-am dat mecanicului sa le schimbe si asta mi-a fost norocul masina fiind pe jumatate desfacuta, in orice caz a zis mecanicul sa nu mai prinda pe la el vreun V, S 40 la schimbat de astfel de bucse

Edited by vcristi

Share this post


Link to post
Share on other sites

are dreptate omu' si eu m-am "luptat" cu jugu fata vreo 5 ore sa am acces la bara(demontat-montat)asta dupa ce am intrebat prin service-uri si m-am speriat de costuri....

Cu 75ron bara stabilizatoare cu bucsi bune pe ea de la dezmembrari si mana de lucru proprie am rezolvat-o..sa vedem acuma cat vor tine bucsile astea.

Daca cineva vrea sa incerce singur:trebuie desfacuta traversa longitudinala(cu suportii motorului)

demontat caseta de directie,desfacut doar suruburile pt ca 2 sunt prinse de caroserie si doua de jug

desfacut jugul din lonjeroane si lasat in jos cu cric atat cat sa ai acces la bara sau bucse

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now