emi-act

S 60 R - costuri de intretinere

18 posts in this topic

@ iulirx

ba chiar m-ai jignit.

deci.

2.5 T de la volvo are un bloc de 2480 cmc.

R e un bloc de 2521 cmc.

ambele au 5 cilindri.

deci.

o masina merge cu aer si carburant. stii ce la diferentiaza pe cele 2?

turbina! deci aer!

deci un R consuma numai in capul tau mai mult decat un T 5. iar de T6 sa nu mai vorbim. iti spun asta pentru ca am avut s 80 T6.

daca pentru tine 5 cilindri consuma mai mult decat 6, atunci inteleg de ce iti cumperi doua masini!

si cu asta, atat cu aburelile.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am 2,5 T cu motor de 2521 cmc. Daca schimb turbina il fac R?

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai Emi tu nu intelegi ca ea consuma mai mult pt ca are Amortizoare scumpe? =))) ce tanai sunt unii bai frate in frunte cu unu G .. jalea de pe lume .  Voi posesorilo de R "habar nu aveti" trebuie sa ii credeti pe astia care nu au  .. nu ma pot abtine cand vad atata invidie .. deaia a crescut si TVA-ul din cauza voastra =))) Atotcunoscatorilor . Omniprezentilor ccare sunteti voi

Share this post


Link to post
Share on other sites

"ne aburesti ! nu vreau sa te jignesc !

cum sa nu coste mult mai mult ? cita benzina pui ? ca trebe sa pui benzina sa SIMTI ca ai R !

iti urez sa-ti cumpere masina cineva de pe acest forum. m-as bucura pentru respectivul.

dar nu mai spune ca masina asta (desi, cred  ca e in stare ireprosabila) nu maninca bani mai mult decit un t5 sau t6 !!!

sa fim corecti ! (cine isi ia R il ia sa simta ac are R. imi pare rau ca te-ai plictisit de ea.)"

cred ca stii ca mai mult aer inseamna mai mult amestec, deci mai multa benzina !

ne aburesti din 2 motive :

1. nu spui consumul corect al masinii. am acelasi motor pe focus rs. si STIU care e consumul corect. nu cel spus de tine !

in plus, rs-ul e mai usor. nu mai incerca sa pacalesti lumea cu consumuri d-astea.

2. incerci sa induci ideea ca conteaza consumul la masina asta. si asta NU e adevarat ! cine va conduce un R , chiar daca s-a lasat pacalit de cifrele tale, va vedea ca : ori n-a meritat sa ia masina ca sa scoata cu foarte mare greutate consumul spus de tine ( sa ai 300+ cp si sa nu-i folosesti pentru ca consuma mult), ori ca masina consuma lejer peste 20% in oras si afara daca vrei s-o si folosesti la adevarata ei valoare (valoare pe care ai dat banuti, nu ?)

io consider ca spun adevarul. si nu vad unde te-am jignit !

bafta la vinzarea masinii !

Share this post


Link to post
Share on other sites

mai Emi tu nu intelegi ca ea consuma mai mult pt ca are Amortizoare scumpe? =))) ce tanai sunt unii bai frate in frunte cu unu G .. jalea de pe lume .   Voi posesorilo de R "habar nu aveti" trebuie sa ii credeti pe astia care nu au  .. nu ma pot abtine cand vad atata invidie .. deaia a crescut si TVA-ul din cauza voastra =))) Atotcunoscatorilor . Omniprezentilor ccare sunteti voi

sa inteleg ca tu ai s60r , nu ? si d-aia iti dai cu parerea, nu ca "atotcunoscatorii" de pe acest forum.

esti convins ca ai vazut atita invidie ? daca da, cine sint aia invidiosi, spune-i aici cu voce tare !

de tva de ce aduci vorba ? esti cumva expert in tva, economie, sau ceva asemanator ?

CU CIT LOVESTI MAI TARE MINGIA , CU ATIT MAI TARE SE INTOARCE INAPOI LA TINE , DACA RATEZI SI LOVESTI PERETELE !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu sunt cu PSD-ul, deci .. treci prin Romanica ca sa intelegi , opoziti tre sa-si spuna cuvantul

Share this post


Link to post
Share on other sites

FENOMENAL!!

Iti reomanda sa vinzi Rs-u si sa iti iei R .. consuma mai putin =))

Auzi ma,peste 20% in oras!!! Unde organ poti sa mergi atat de tare in oras incat sa scoti consum dinasta!

Conteaza si aerodinamica, distributia puterii...etct-o

Eu am dat la plesneala ... si nu imi pare rau.Ca am trecut-o de vanzare... asta e  stric prolema mea!!!1...  poate am luat-o cu  un pret f  bun si scot un profit frumusel...S-a ivit o ocazie pentru o afacere profitabila, iar in ziua de azi nu e de trecut cu vederea, fac un sacrificiu, asta e, masini vor mai fi!!!!

NU am venit aici sa te conving pe tine, specialit volvo, sau r, sau t[(cum vreti voi)vorbesc la modul general]ca vorba aia o am de "o luna" =))

Oricum Emi trebuie sa ne intalnim:D

Cu mult respect Paul!

P.S. Grij la consum!!!!!!!!!!!!1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu mai vorbim prostii " Der R braucht bei normaler fahrweise ca. 11l  = r ul are nevoie de 11 l,la un mers normal",de aici puteti trage o concluzie cred ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sa stii ca am vrut sa-mi iau s60r. insa nu se mai fabricau, iar masina sh nu iau. asta a fost motivul pentru care am luat focusul rs. pentru ca are motorul de pe s60r !

nu pot sa cred ca tu crezi ca trebuie sa mergi cu viteza mare ca sa te bucuri de puterea masinii. daca asa e, ai de pomana si s3-ul si s60r-ul. e bine sa le vinzi in profit reciproc : cineva se va bucura de ele, tu faci o afacere si scapi de chestia asta cu consumul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu mai vorbim prostii " Der R braucht bei normaler fahrweise ca. 11l  = r ul are nevoie de 11 l,la un mers normal",de aici puteti trage o concluzie cred ;D

sa-ti spun cit consuma rs-ul dupa carte ? in oras ? si afara ? DUPA CARTE !!!

nu-ti mai spun....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ catalin - stiam ca e 2.5 T are alt bloc. R -ul meu e din 2004.

@ iulirx - deci. io nu-ti bag tie masina mea pe gat. iti spun eu unde m-ai jignit! in cuvantul aburesti! si nimanui de pe acest forum nu bag masina pe gat.

ai inteles? a mea consuma cat spun eu, nu cat spui tu. si eu nu pacalesc pe nimeni! si daca vrei pot sa-ti spun sa ma scutesti cu vanzarea masinii si cu bafta ta. a mea atat consuma.

si cred ca ti-am mai spus tie cand aveai gura mare : put your money where your mouth is!

eu nu fac marketing la masina mea. ai inteles?

deci. te invit sa-i faci masinii mele un plin. si daca eu consum exact asa cum am scris pana in 17 in oras cati bani pui jos?

so...

si daca vrei pot sa consum si 30. dar nu ziua. ca nu ai unde! ai inteles? ca m-am si enervat cu comentariile tale

Share this post


Link to post
Share on other sites

Io nu vreau sa ma bag ca musca in lapte in aceste discutii. Dar stiu un R care consuma cat spune Emi. De altfel cred ca toti de aici cu motoare mari au fost contrati de altii vis-a-vis de consum. Pe mine nu ma crede nimeni ca masina mea consuma in Deva 6.5% Vara si 7-8 iarna....La un drum de la Deva la Eforie N. a consumat 4.8 dus si 5.2 intors (dupa POMPA). Stiu ca-s ca si musca in discutia asta....dar am vrut sa-mi spun si eu punctul de vedere....

Share this post


Link to post
Share on other sites

prietene! era sa zic ceva de rs-ul tau! aici vorbim de volvo! vrei sa-ti spun cat consuma r-ul dupa carte? dupa carte!!!!! nu-ti spun! ca ai gura mare si pierzi!

deci. cu litere de tipar ca sa intelegi. R de la volvo. nu RS de la ford. ok? e clar asa?

dupa carte! o carte volvo, nu ford. da? volvo. e cu 5 litere, nu cu 4.

esti teribil, my friend. la inceput m-am enervat ca mi-am adus aminte ca ai gura mare, dar acuma rad. esti culmea...

tu iti dai cu parerea despre o masina pe care eu o am de 2 ani. esti incredibil. dar defapt, esti roman. si presupun ca esti priceput si la analiza politica si la fotbal.

dar pe langa astea, esti tare drept sa-ti spui...

ia o carte de volvo, cred ca si la al tau are consumul de r.... si pe urma mergi si da-i foc fordului...

cu zambet pentru asemenea oameni,

eu

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu incetati cu insultele e de rau ! Eu nu sunt asa ingaduitor ca Alex :D :D

Ori veniti cu argumente tehnice si solide si vorbiti civilizat  ori se inchide si se sterge !

Nu veniti aici cu carti cu 4 5 7 nspe litere !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai de unde sa sti u cum circul eu cu S3 si cu R-ul...si nu am nevoie de viteza pentru senzatie!Te invit la Cluj la o distractie pe drumurile de aici.Nu o sa iti para rau!

Nu am nimic cu consumul.. nu ma deranjeaza... ziceam ca fapt divers ca E MIC!!!!!

Ma jignesti tataie!Bag  1000-1200 ron  benzina (99+/carrera 100) pe luna pentru senzatie si distractie... asa ca nu mai vb...

daca imi pasa de consum imi luam ceva cu motor de 1.2...un ford =))

Tot respectul pentru fordul tau Rs.... e misto!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma scuzati daca am sarit calul.... m-am iritat putin,

Apropo fordul e tractiune fata, mai usoara, acelasi motor ca si R-ul... si consumul nu cred ca e mai mare!... daca e atunci nu e bine:))

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaaaaaaa, domnu roberto... superior asa...

alex e un moderator care nu-si asuma superioritatea ci integrarea intr-o comunitate in care a incercat sa puna bazele. daca avem ton superior si amenintator, ia sa vedem ce se intampla cand stergi tu postul asta sau il inchizi. ia sa vedem. ia sa vedem cat de puternic esti cand imi dai tu mie banned pe forumu asta.

vorbeste frumos si tu ca nu esti cu nimic mai sus. get it?

@ paul - nu-ti mai cere scuze ca nu ai de ce. doar daca ai vorbit urat.

@ roberto - vezi ca poti sa iei medalii daca esti curajos asa.

@ iulirx - ca sa incetam cu topicul, eu iti spun cat consuma a mea. si punct. daca vrei ma crezi, daca nu, nu , e problema ta. doar ca mai usor cu afirmatiile care denigreaza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

aaaaaaaa, domnu roberto... superior asa...

alex e un moderator care nu-si asuma superioritatea ci integrarea intr-o comunitate in care a incercat sa puna bazele. daca avem ton superior si amenintator, ia sa vedem ce se intampla cand stergi tu postul asta sau il inchizi. ia sa vedem. ia sa vedem cat de puternic esti cand imi dai tu mie banned pe forumu asta.

vorbeste frumos si tu ca nu esti cu nimic mai sus. get it?

@ paul - nu-ti mai cere scuze ca nu ai de ce. doar daca ai vorbit urat.

@ roberto - vezi ca poti sa iei medalii daca esti curajos asa.

@ iulirx - ca sa incetam cu topicul, eu iti spun cat consuma a mea. si punct. daca vrei ma crezi, daca nu, nu , e problema ta. doar ca mai usor cu afirmatiile care denigreaza.

Vrei sa iti fac highlight la frazele pe care le-ai scris tu si vorbesti urat cu altii ? Apoi sa imi faci si tu highlight la frazele unde am vorbit eu urat cu cineva !

Spune-mi tu ce a rezultat din topicul asta ? Ce e on-topic in discutiile si insultele astea ?

In orice caz, nu are rost !

Share this post


Link to post
Share on other sites
Guest
This topic is now closed to further replies.