florin v40

schimbare flansa amortizor fata v40 md2001

5 posts in this topic

Azi am petrecut citeva ore schimbind flansele  amortizoarelor fata cu unele noi.Suspendat masina pe cric,dat roata jos,scos clema de fixare a furtunului frinei pe telescop,scos cablul ABS din suportul de pe telescop tragind usor in lateral.Se desface partea de sus a bieletei antiruliu(cea fixata de telescop).Se desfac surburile de prindere a telescopului de fuzetadar nu se scot decit dupa ce ati eliberat telescopulde caroserie(cele 3 piulite de sub capota).Se apasa furtunul de frina in jos si se scoate ansamblul telescoppe acea parte.Neavind cheile speciale pentru demontarea piulitei telescopului(trebuie rotita tija telescopului si nu piulita),am batut afara cele 3prezoane ale flansei.Dupa scoaterea acestora talerul superior al flasei sa desfacut de cel inferior datorita uzurii.Se taie cu cutitul partea de sus a garniturii de cauciuc pentru a avea loc de desfacere a piulitei.Am prins foarte bine in menghina tija telescopului.ATENTIE capacul arcului  trebuie montat in aceeasi pozitiela final(are o gaura aliniata cu partea de prindere a telescopului pe fuzeta) Comprimati arcul cu 2 gheare speciale de arc cu mare atentie pina cind flansase poate roti usor cu mina.Cu o cheie fixa de 18 se desface piulita telescopului, se scoate talerul inferior al  flansei si rulmentul .Eu avind rulmenti din plastic in stare buna ,care se pot demonta , i-am curatat si gresat.Pentru montare:

-puneti capacul arcului in pozite,

-montati rulmentul,

-puneti flansa amortizorului si piulita acestuia,

-stringeti piulita folosind o cheie inelara de 18 si ocheie fixa de 8,

-montati ansamblul pe masina in ordinea inversa demontarii

LA PROBA DE DRUM am fost entuziasmat de rezultat

Am montat flanse Lemforder.

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

sal...flansa amortizor stanga/dreapta fata -V40 /07.2000 - 1,9 diesel...ma intereseaza de unde pot procura si eu perechea...stima..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pffff... de la Cora sau Carrefour, la raionul de legume fructe!!! Stanga la banane, dreapta la cartofi! :evil6:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am schimbat luna trecută, flanșă și rulment Lemforder, m-au costat aprox. 270 lei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now