fffff

Problema la servofrana

34 posts in this topic

Cand apas pedala de frana se aude in servofrana un pufuit dar mai ascutit,pedala nu este tare  lucreaza servofrana,sa fie servo pe duca?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din experienta mea este dija dusa. Este o garnitura care realizeaza vacumul si care s-a crapat sau s-a rupt. De  acolo fluieratul,din acel ,, plaman ,, de la servofrana.Daca gasesti acea garnitura de cauciuc,se poate inlocui,iti recomand sa o inlocuiesi cu una noua,pentru ca este ca o membrana mare cat pompa de servo care cedeaza in timp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Caut tulumba servofrana ptr DSTC

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau poti incerca sa scoti furtunul de vacum si sa-l indesi mai bine, la mine a mers .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit-o,am montat-o si am eroare 0103 SENZOR PEDALA FRANA SEMNAL ABSENT SAU GRESIT

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru ca probabil ai pus una fara DSTC, si doar cu STC ?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stii bine de unde este dar este modelul cu 2 senzori modelul cu STC este cu un singur senzor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Scoate si tu mufa de la senzor (este cel din stanga cum te uiti la pompa) si masoara cati ohmi ai fara pedala apasata si cu pedala apasata, in mod normal trebuie sa ai aproape de 0 ohmi cand apesi pedala.

Tu ai luat servo frana cu acel senzor ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

amp este in regula,o imgine cum se demonteaza senzorul din fata,cel din stanga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ete colea.

Ne nu este asta, servofrana mea, are 2 senzori+gaura ptr furtunul de servo,imaginea data de tine are doar un senzor + gaura ptr servofrana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne nu este asta, servofrana mea, are 2 senzori+gaura ptr furtunul de servo,imaginea data de tine are doar un senzor + gaura ptr servofrana

Sistemul de prindere este acelasi indiferent ca este cu unu sau doi senzorii ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nea Florine ma faci de rusine bre, senzorul de pedala de frana este acelasi indiferent de sistem .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma disperati,fac poza la servofrana,are 3 gauri nu 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D

Stim dar senzorul de pedala frana este acelasi(ala din stanga), se desface la fel.

Senzorul de presiune (DSTC) din dreapta nu exista ca part number, el vine incorporat in power brake booster, poate acum intelegi de ce in VIDA 2010 nu o sa gasesti in categoria REPAIR nici o poza cu brake booster cum ai tu, fix pt ca toate procedurile sunt la fel si senzorul de presiune (DSTC) vine incorporat si nu se poate scoate/schimba asadar nu are de ce sa apara in poze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

amp este in regula,o imgine cum se demonteaza senzorul din fata,cel din stanga

Poate nu stim noi citi?????

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prietene era vorba de amperaj ca sunt in regula(era valabil ptr bogdan,dar baiatul a inteles)corect,am mai mancat si ceva litere,d-aia am si burtica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este rezistenta nu amperaj dar am înÈ›eles pana la urma.

Totusi trebuia sa pui senzorul de la pompa ta veche si sa vezi ce si cum .

Share this post


Link to post
Share on other sites

am si eu o problema asemanatoare . dar mie imi trepideaza motoru cand apas frana . poate fii aceasi problema . nu aud sunete ascutite e ca si cum ar scadea turatia cand e la relantii doar in viteza merge perfect

Share this post


Link to post
Share on other sites

NU .

La tine este un vacum de la suportii motori fisurat sau rupt .

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar servofrana (brake booster-ul) potriveste de pe masina cu STC pe masina cu DSTC sau mai trebuie facute ceva sa potriveasca?

dar de la masina cu volanul pe drapta se potriveste la cea cu volanul pe stanga?

multumesc

Edited by adi_28

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci suport motor . intradevar cel din dreapta e rupt . am sa il inlocuiesc in weekend sau pe seara . ma sfatuiti sa iau de la dezmembrari du 200 lei sau nou cu 240 . eu consider ca nou dar ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci suport motor . intradevar cel din dreapta e rupt . am sa il inlocuiesc in weekend sau pe seara . ma sfatuiti sa iau de la dezmembrari du 200 lei sau nou cu 240 . eu consider ca nou dar ...

Salut! Daca cumperi un tampon folosit, nu stii cat o sa te tina (poate o luna, poate 1 an), daca iei unul nou dar aftermarket, la fel nu stii cat va tine (am citit pe forum ca un tampon after a tinut cam 3 luni :))!

Share this post


Link to post
Share on other sites

dar servofrana (brake booster-ul) potriveste de pe masina cu STC pe masina cu DSTC sau mai trebuie facute ceva sa potriveasca?

dar de la masina cu volanul pe drapta se potriveste la cea cu volanul pe stanga?

multumesc

Nu,nu se potriveste de la STC la DSTC.Legat de volan pe dreapta nu stiu ce sa zic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

suportul dreapta era rup ! multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now