lik1999

Sfat/Problema V40 1.9di

60 posts in this topic

Salutare.Am nevoie de sfatul celor priceputi intr o "anumita" problema.

Daca ati auzit,in Germania pentru orasele mari au impus o "norma de poluare" numita "umwelt zone".Masina mea fiind euro 2 cu plaketa rosie ,imi interzice accesul in Stuttgart ;D.De aceea ma gandeam la un filtru de particule (= 1100 e),ceea ce ar insemna plaketa galbena,dar nu prea ma trage "inima" aproape deloc sa bag bani in masina si in final sa o dau pe o gasca :smile:.

Deci masina ar fi un v40 din 99 iarna,diesel 95 cp.Iar investitia totala cred ca ar depasi 1500 e : debitmetru nou,telescoape,bielete antiruliu,directia de facut,anvelope de vara si de iarna,bara fata si scut motor(de plastic),plus bord (ca deh l am sticat ::)).Problema nu ar fi chiar asa mare,dar nu as vrea sa fac toate astea si dupa un timp sa pice ceva pe la motor :violent1: .In rest ce sa zic sunt multumit trage bine motorul,nu consuma ulei (doar daca il tin mai mult de 10 k incepe a consuma ulei ),telescoapele cica sunt bune (test facut la Adac 70 %),consumul sta bine aprox 5-7 % depinde cum merg  ;D

Am uitat sa specific masina are 260 000 km acum.

Ce sfat imi puteti oferi?Multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

...Raspunsul il stii si tu destul de bine.

Cred ca de fapt ai gresit titlul; trebuia sa fie: dati-mi motive sa dau un V40 1.9di (ca eu as tine si cu dintii de el)  :P;D  :D

...In afara de consum, nu imi dau seama ce punct forte ar mai avea. :)

Oricum... o sa te hotarasti greu sa te desparti de ea.

L.E. Ai nevoie de bani destul de seriosi sa mai pui peste ce primesti pe asta, ca sa iti iei un Volvo diesel mai bun (s/v40). In acelasi timp, daca il mai tii 1an-2, sunt sanse sa intri cu el direct in programul rabla.  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ghici ciuperca ce-i ?

PS> am ajutat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ghici ciuperca ce-i ?

PS> am ajutat ?

Nu prea  ;D

Dar oricum mersi de sfat ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai tocmai,nu prea as  vrea sa l dau ca deh  ??? ???

Dar din pacate ..pana la urma va trebui sa iau o decizie..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi un benzinar care are  "grune plakete" din 96...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cumperi un benzinar care are  "grune plakete" din 96...

Stiu,dar as vrea tot diesel.Nu prea imi place "benzina".. :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu,dar as vrea tot diesel.Nu prea imi place "benzina".. :P

Cuplu mai bun,consum mai mic ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu ai inteles.

Cuplu moale, consum ioc! Poate doar apa de la robinet.

Ca merge pe jos in Stuttgart  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai eu as vrea un comon rail,dar ramane in studiu..

Alta varianta ar Ford Focus din 2002 Tddi/tdci

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te orientezi spre un common rail fii atent in carcasa filtrului de motorina sa nu fie span.Ai vazut cati suntem cu probleme de genul.Daca o tii din scurt si ai grija de ea,are si ea grija de tine(sa nu te rupa la buzunare) ;D

Si Focusul anterior a avut probleme cu injectoarele la generatia aia,asa ca fii atent ce cumperi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te orientezi spre un common rail fii atent in carcasa filtrului de motorina sa nu fie span.Ai vazut cati suntem cu probleme de genul.Daca o tii din scurt si ai grija de ea,are si ea grija de tine(sa nu te rupa la buzunare) ;D

Si Focusul anterior a avut probleme cu injectoarele la generatia aia,asa ca fii atent ce cumperi.

Probleme nu prea am vazut la s/v 40 2001-2004 ??? mai ales cu injectoarele.Cea mai intalnita problema mi se paare turbina.

De avut am grija,adica imi place ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si daca este S40 2003 ce? Are sticker galben si tot nu poti intra peste tot.

Oricum este o idiotentie sistemul asta pt ca spune ca trebuie pt toate masinile indiferent unde sunt inmatriculate dar de unde cumpar stickerele pt ca la online spune ca numai pt masini inmatriculate in DE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai un s40 as vrea,dar din pacate nu am posibilitatea,deci ma multumesc cu un v40 cr 102/115 sau un focus tdci 115 cp ,toate astea fiind euro 3.

Oricum mie tot volvo imi place,chiar daca am avut si alte masini :-*

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca pt oras este mai buna o gamalie de 1L benzina si are si grune plaket ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu sunt de parere ca pt oras este mai buna o gamalie de 1L benzina si are si grune plaket ;D

Stiu dar eu nu vreau o "gamalie" ,vreau un comon rail ;D pentru ca am de parcurs aprox 100 km /zi

De aceea am si spus volvo ori ford .Doar sunt cam pe aceeasi unda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Care nu este obligatoriu cu filtru de particule, asa ca adio grune plaket ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Varianta cu Ford focus tdci pica,pentru ca are probleme cu injectoarele si pompa de inalta  >:(

Deci ramana un Focus  90 cp Tddi / Volvo 102 /116 cp;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Succes la cautari dar tot nu rezolva problema ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Faza cu spanul in filtru, nu stiu cata relevanta are... atata timp cat e rezultatul unei uzuri normale.

Oriunde exista contact/frecare intre 2 piese metalice, rezulta uzura/depuneri metalice.

De pompa de injectie cu probleme, nu am auzit sa fie epidemie la Volvo... de obicei nu cedeaza pana in 250-300k km.

Asta e avantajul filtrului necapsulat. Pe cei cu filtre de combustibil capsulate, nu ii aud sa se planga... pentru ca nu stiu ce au in el.  ::)

Care nu crede ca are astfel de depuneri la filtru, ii invit sa faca un mic experiment:

- sa desfaca filtrul cu atentie, astfel incat partea de jos(capacul) sa ramana cat mai plina cu combustibil;

- se adauga apa (daca nu e deja);

- se lasa capacul cateva zile, intr-un loc ferit, fara a se deranja;

- dupa 2, maxim 3 zile... particulele fieroase se vor oxida si vor fi usor vizibile. Daca e peste jumate uzura filtrului, posibil sa va impacientati la ce o sa vedeti. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ai span vizibil in instalatia de alimentare... te costa serios.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand zicem problema ma refeream la faptul ca se aude "fss" cand accelerez,dar numai cand masina ii in sarcina.Ce poate fi ßEu ma gandea la furtune alea care duc la turbina,ca ulei nu am curs /pierdut ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

si se simte lipsa de putere? Daca e doar zgomotul, nu vad de ce ar fi problema...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte destul de tare.Turbina se aude cum "suiera",dar putere cred ca lla jumate.Daca accelerez mai tare se aude si mai pronuntat aces "fss"O sa incerc sa fac un filmulet

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se simte destul de tare.Turbina se aude cum "suiera",dar putere cred ca lla jumate.Daca accelerez mai tare se aude si mai pronuntat aces "fss"O sa incerc sa fac un filmulet

http://www.youtube.com/watch?v=7WxSE5Fpe-I

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now