ValiU

Rezervatia Naturala Buila Vanturarita

26 posts in this topic

Salut

Pentru iubitorii de munte si trasee pe munte

Rezervatia Naturala Buila Vanturarita merit efortul de a fi vizitata.

Locatie: Din Valcea se merge spre Olanesti insa inainte cu ceva km de intrarea in oras se face stanga spre satul Cheia

Se merge inainte inainte inainte... se trece de un mic schit f frumos ingrijit apoi mergeti tot inainte. :) E un drum forestier ajungeti apoi la un izvor amenajat unde veti face dreapta pe drumul forestier.

Drumul este intr-o stare f buna insa nu prea merge pentru un volvo jos (eu am fost cu skoda mamei)

Mergeti cam 19 km treceti printr-un tunel in varful muntelui dupa care la iesire vi se deschide o vale jurasica absolut superba apoi coborati pe drum pana aproape la cabana. Trebuie sa treceti cu masina prin rau.

Se sta foarte bine si cu cortul. cabana are 24 de locuri in camere....  mai foarte vechi.

Am facut un traseu si cel de-al doilea partial

Am facut creasta (12 ore).

Traseu oarecum dificil datorita marcajului prost a lungimii si a doua saritori:

Una in forma de jgheab cu o lungime de aprox 7 metri insa pe o stanca spalata. Coborarea se face doar tinandu-te cu mainile de jnepeni neavand prize bune la picioare

a doua este o coborare la verticala de la o inaltime de 10 metri de-a lungul unui perete priza foarte buna: - la picioare (30 cm latime) - jnepenisi puternic pentru maini.

Apoi mers pe stanci dupa semn.

La padure se pierde semnul deci trebuie sa il cauti bine. Eu nu l-am gasit insa am mers prin padure (de-a dreptul) pana am intalnit un traseu marcat. (se merge spre nord de acolo)

Al doilea traseu este prin albia raului chei o zona de cascade si apa zbuciumata foarte spectaculoasa cu mers prin apa (chiar innotat dupa ce treci de marea cascada) Dificultate mare pentru ca sunt doua zone de coborare in rapel (una de 3 metri facubila si cu o cordelina iar cealalta foarte spectaculoasa printr-o cascada de 10 m)

Pe asta l-am facut doar pana la cascada cea mare din lipsa de echipament.

Pentru cei buni minim coarda daca sunt si persoane mai fricoase obligatoriu ham.

Traseul nemarcat.

Toate acestea au fost facute de un copil de 7 ani si o mamaie de 60 de ani dar amandoi cu o energie extraordinara.

Am fost doua persoane cu experienta acumulata in piatra craiului

Gasiti detalii pe www.buila.ro

Distractie placuta pentru cei care vor avea curajul sa mearga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am uitat. Apa este foarte rece insa de o limpezime extraordinara.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suna secsi ce spui matale .....da niste poze pt ochiu' meu ?...si  nu numai ? ;D

Foloseste Picasa cu incredere si PASTE aici pe forum ...chiar is interesat de asa ceva  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asta fac. Abia aseara pe la 9 am cazut si eu din munte. Le incarc si va pun link-ul

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si uite asa ....din cauza ta , m-am hotarat unde voi ajunge dupa Nationala ;)

Pe 5 sau maxim 6 Septembrie voi fi acolo , de curiozitate ....ai idee cat costa cazarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

25 de roni la acea cabana si 5 roni sau 10 la cort insa.....

E cam tarziu dupa nationala.

Nu te baga in rau daca vremea se anunta instabila pentru ca nu ai unde sa fugi daca apa vine f mare iar pentru traseul de creasta nu il poti face tot.

Daca ai experienta de munte poti face.

ar fi bine sa ai 12 ore de lumina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu bre .... ma duc sa ma relaxez , sa admir peisajele , as lua'o si la picior in sus pe munti dar nu am cu cine , asa ca voi trage de copii si eventual nevasta (sa vedem a cui  ;D ) sa urcam atat cat de tin salele ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. E frumos. chiar te relaxezi. Nu ai nici semnal la telefon.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Suna foarte misto si pozele sunt super.

Intrebare: pana unde se poate ajunge cu o motocicleta semi-enduro? Frati-miu e mare amator de drumetii si e motociclist.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ursi, lupi, risi, sint p-acolo ? si pe mine m-ar cam bate gindul sa trec p-acolo dupa ce , in prealabil, a trecut si danyx. daca pe el, cu aroma de redbull, nu-l maninca lupii inseamna ca nici pe mine , care miros a tutun...

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru Iulirx

Rasi nu stiu daca sunt, lupi nu cred ca mai avem prin tara iar ursi da, erau doi ursi si se vedeau urmele lor prin multe locuri (afinele erau mancate, copacii uscati erau zdreliti (cautau viermi) si ceva caca pe acolo)

pentru IPO

Se poate ajunge si cu mototcicleta acolo dar....  sincer....  Acolo era o liniste deosebita, haideti sa o pastram. Recomanda-i o bicicleta. Face si miscare si o sa ii multumeasca si pe cei doi ursi de mai sus.

Daca vrea doar sa ajunga pana acolo e ok dar sa pastram linistea si curatenia

Cei care vor ajunge acolo imi vor da dreptate.

Multumesc

Concediu placut!!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca sunt râşi, da' eReSi o sa fie sigur ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Splendida zona. Este de retinut. Poate organizam o intalnire anuala acolo si ramanem o saptamana.

...

Se poate ajunge si cu mototcicleta acolo dar.... sincer.... Acolo era o liniste deosebita, haideti sa o pastram. Recomanda-i o bicicleta. Face si miscare si o sa ii multumeasca si pe cei doi ursi de mai sus.

Daca vrea doar sa ajunga pana acolo e ok dar sa pastram linistea si curatenia.

...

Ai dreptate. Padurile in care se circula cu motociclete si atv-uri, raman fara animale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Va povestesc aici si de ce insisit pe liniste

Acum doi ani am fost la Cumpana Arges la jumatatea lacului Vidraru

Noaptea a fost o petrecere de smecheri la acele hoteluri de pe marginea lacului.

Cred ca 30 de minute au dat cu artificii care faceau un zgomot infernal, de groaza pentru ca valea aia avea un ecou incredibil de puternic.

Toata seara m-am gandit la bietele animale... cred ca au avut 30 de minute de cosmar.

Mi s-a parut o nesimtire incredibila si o ignoranta a oamenilor si autoritatilor si mai mare.

De asta am subliniat aici pe liniste si curatenie

Din partea autoritatilor nu ne putem astepta la nimic bun asa ca doar noi oamenii cu creier mai putem aduce ceva buna in tara asta.

scuze de off topic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate ajunge si cu mototcicleta acolo dar....   sincer....   Acolo era o liniste deosebita, haideti sa o pastram. Recomanda-i o bicicleta. Face si miscare si o sa ii multumeasca si pe cei doi ursi de mai sus.

Daca vrea doar sa ajunga pana acolo e ok dar sa pastram linistea si curatenia

Cei care vor ajunge acolo imi vor da dreptate.

Multumesc

Concediu placut!!!

Ehei, daca e vorba de ursi oricum nu se mai pune problema! ;)

Oricum ai dreptate si cu linistea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana care vine o sa merg in zona Maramures muntii rodnei.

Cu bicicletele intr-un traseu de 300 de km.

Vreau sa ajung si la cascada Cailor chiar daca mi s-a recomandat sa evit orasul Borsec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Saptamana care vine o sa merg in zona Maramures muntii rodnei.

Cu bicicletele intr-un traseu de 300 de km.

Vreau sa ajung si la cascada Cailor chiar daca mi s-a recomandat sa evit orasul Borsec

Felicitari! Tine-ne la curent!

Share this post


Link to post
Share on other sites
Vreau sa ajung si la cascada Cailor chiar daca mi s-a recomandat sa evit orasul Borsec

O sa fie probabil aglomerat orasul Borsa. Dar nu ar trebui sa iti faci probleme.

Daca ajungi anunta-ma. Poate stam la o cafea si la o poveste. Eu stau la 10 km de Borsa.

Drum bun sa ai!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de plimbare.

Astăzi am făcut o tură cu bicicleta de 25km (dus-întors)  pe aici

Share this post


Link to post
Share on other sites

Apropo de plimbare.

Astăzi am făcut o tură cu bicicleta de 25km (dus-întors)  pe aici

::) Si cat timp ti-a luat?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex. Foarte frumos

:) ma bucur sa vad ca sunt din ce in ce mai multi biciclisti :)

Badgogo

Da-mi numarul tau de telefon pe PM si te sun cand ajung acolo.

Te invitam la o cafea in fata cortului :)

Probabil ca pe miercuri o sa fim acolo

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now