rich1974

Ce muzică?

1,297 posts in this topic

ÃŽn videoclipul ăsteia apare ÅŸi un Volvo, se pare (1:40):

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cei care au minim "High Performance Audio System" sau varianta de top,sa incerce asta

sau ceva electro ;), minimal ;D

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru cei care au minim "High Performance Audio System" sau varianta de top,sa incerce asta

sau ceva electro ;), minimal ;D

nu credeam ca s-au facut asa combinatii. oricum suna foatre fain. sunt uimit

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Heimdallr, nu cred ca se refera la orchestra...

cred ca nici macar nu te-ai uitat pe link-ul pus de mine sa vezi cum suna, nici macar nu se compara cu ceea ce ai pus tu acolo(rock)

bafta

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiecare cu percepÅ£ia lui... cine n-are ureche muzicală nu-ÅŸi poate cumpăra iar catalogarea autorilor în stiluri este caracteristică celor care nu au. Ce înÅ£elegi tu prin "rock"? ViolenÅ£ă? Satanism? Sunete disarmonice?

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu e vorba de ureche. it´s about what we feel. este vorba despre cum percepe fiecare muzica. am mai zis si repet: muzica e ca pictura abstracta, fiecare "vede" altceva in ea. chiar si cei ce asculta manele.

muzica nu este despre categorii, ci despre starea pe care ti-o induce. si armonia nu e totul. ritmuleste este cealalta parte. iar simtul pt. ritm este un instinct mult mai vechi decat armonia. teoria armonica se bazeaza pe proportii matematice. pitagora a studiat indelung problema. plus ca nu cunosc prea multe piese dizarmonice. singurul care imi vine in minte ar fi captain beefheart, dar chiar si muzica lui nu este dizarmonica ci mai mult haotica din punct de vedere ritmic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru mine "rock" = "manalele", pur si simplu nu-mi place, plus ca atunci cand merg pe strada si mai vad copii "emo" care asculta "rock" ma intreb ce inteleg ei prin muzica aia, ca sa intelegi rock-ul trebuie sa intelegi mesajul transmis (si nu cred ca ei il inteleg pentru ca nu stiu sa lege doua cuvinte daca ii intrebi ceva)...si da, cred ca inspira la violenta satanism...etc.

ASTA E PUNCTUL MEU DE VEDERE

sau unde nu am eu in anturaj "rockeri" ii percep altfel

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca tu legi o muzica cu traditie de peste 50 de ani de o subcultura mondena aparuta de cativa ani, atunci nici nu vreau sa ma contrazic cu tine. si ceea ce spui tu "crezi". a crede inseamna anu sti ceva, a presupune fara sa cercetezi. credinta de felul asta duce la fanatism, indiferent de crez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cum spui tu...

Eu mi-am spus p.d.v....fiecare asculta ce-l taie capu

Share this post


Link to post
Share on other sites

atunci cand merg pe strada si mai vad copii "emo" care asculta "rock" ma intreb ce inteleg ei prin muzica aia, ca sa intelegi rock-ul trebuie sa intelegi mesajul transmis

::) totusi imi place ca ai folosit ghilimelele. si de-aici mai inteleg si ca iti place mai mult muzica....fara mesaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chuck, lasă-l că n-ai cu cine vorbi...

Nu vreau să încep o polemică aÅŸa cum ÅŸtiu eu, că vor ÅŸterge administratorii ÅŸi subiectul ăsta ÅŸi e păcat...  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Probabil ca pe la 30ani o sa ma orientez catre rock...pana atunci, vad ca toata lumea asculta in Volvo numai...

Acum las oamenii intelepti sa vorbeasca si sa-si afiseze minutele piese

Share this post


Link to post
Share on other sites

@heimdall: power/hair metal! traiasca pletilii si fixativu´!  ;D

de cand te atrage asa ceva? asculta si dragonforce in cazul asta!  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

de cand te atrage asa ceva? asculta si dragonforce in cazul asta!  ;)

De când îmi plac Stratovarius? De când a băgat Magdin asta [http://www.youtube.com/watch?v=4nbzqYoUvgA], prin 1995. Mi-au plăcut ÅŸi înainte, dar ăsta a fost primul album cu Timo. Eram deja impresionat de Queensryche ÅŸi, pe atunci, eu le-am văzut oarecum similare...  :D Pe vremea aia eram ÅŸi eu copil "emo" ÅŸi speriam adolescenÅ£ii iar alÅ£ii se jucau cu molusca-n nisip ÅŸi speriau râmele...  ;D hehehehe

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]ritmuleste este cealalta parte[...]

Bre` Danyx ,unde eÅŸti cu amenda ?  :D

Urmăresc subiectu` ÅŸi multe dintre piesele puse de voi,se regăsesc în playlist-ul meu.Iar cele lipsă,le adaug.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]ritmuleste este cealalta parte[...]

e de la ritm, e sincopa.  ;D

si da-ne si noua din playlistu tau.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Urmăresc subiectu` ÅŸi multe dintre piesele puse de voi,se regăsesc în playlist-ul meu.Iar cele lipsă,le adaug.  ;D

ÃŽÅ£i place ÅŸi chestia aia emo-manelistă cu clopote ?  ;D

Ia bagă niÅŸte exemple!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dacă la chestia emo-manelistă cu clopote intră si Metallica,Bon Jovi ,atunci da.  :D

Trebuie să precizez că nu-s fan Roxette, Metallica,Bon Jovi,Eagles ,etc ci doar le ascult piesele care-mi încântă scăriÅ£a ,nicovala ÅŸi ciocanu` .  :D

Metallica- Nothing Else Matters

The Eagles- Hotel California

http://www.youtube.com/watch?v=PinbZVKnG3U

Roxette- It Must Have Been Love

http://www.youtube.com/watch?v=BDLxzDVYKgE

Cred că fiecare a fost la karaoke cu Bon Jovi. Nu cu el,ci cu It`s my life !

Bon Jovi- It`s my life

Iar Billy Jean nu poate lipsii

(cred că nu mai e nevoie să pun ÅŸi artistu`  :D )

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru mine "rock" = "manalele"

unde are dreptate are dreptate: l-am vazut de curand pe guta cantand "rock" imbracat in "rocker". chiar mi s-a parut un pic "emo" cantand "rock" in loc de "manalele".

nicolae! nicolae!

http://www.youtube.com/watch?v=GOu5Q4k4ZA0&feature=related

LE: pardon: am vrut sa zic "homo".

@alex: eagles - superb si cea mai buna interpretare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

[attachimg=#]

Share this post


Link to post
Share on other sites

;D pt. toate vedetele din romania si nu numai. ;D

it´s catching, ain´ it? let´s sing together!

sunt aproape sigur ca ar fi castigat eurovisionu´.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now