Sign in to follow this  
Followers 0
Victor

Donez radar

15 posts in this topic

    L-am luat cu 93km/h in localitate :slap:  In zona unde stiam ca sta, il vazusem din timp dar parca eram pe alta lume. Ma uitam la el si ma gandeam "Ce ii bate pe militienii aia soarele in cap". Chiar ii compatimeam. Imediat parca m-am trezit din visare si am calcat frana. Evident, prea tarziu.

    Am refuzat sa semnez PV si la obiectii am cerut sa fie mentionat "Faptele relatate de catre agentul constatator nu sunt conforme cu realitatea"  Asa mi-a venit  :D  Le-am spus sa imi trimita PV prin posta. L-au oprit pe un ametit sa ia la cunostinta ca nu vreau sa semnez si am plecat.

  Acum, ca sunt vinovat, nu contest (doar oficial), dar daca pot scapa de 6 puncte si 500 lei amenda, accept orice sugestii. Am inteles ca daca in 6 luni nu imi pot aduce la cunostinta PV, se prescrie. Teoretic, imi trimit recomandata (nu o ridic) si pe urma trimit un sectorist cu ea in dinti (nu ii dau drumul sau spun ca sunt in chirie). Este corect ce stiu eu? Stiti alte metode? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

La ce ai scris pe PV nu cred ca poti scapa... Mai bine plateai jumate acum si era mai ieftin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Victor

Desi as fi dorit ca prima mea postare aici sa fi fost una de prezentare (asa cum ii sade bine oricarui membru al acestui forum), incerc sa-ti dau un raspuns cat mai pertinent posibil la problema ta.

Termenul de prescriptie al unei amenzi contraventionale este de 5 ani si nu de 6 luni, respectiv de la momentul in care a fost stabilita creanta fiscala (amenda contraventionala in cazul tau), amenda trimisa spre executare organelor fiscale de pe raza domiciliului tau.

Acest termen de prescriptie se poate intrerupe (din varii motive) insa calculul termenului se reia de la momentul in care intervine unul din acele varii motive (spre exemplu initierea de catre organul fiscal a unui act de executare-somatie, titlu executoriu, poprire, sechestru, etc,etc).

Ai avea sanse la o prescriptie numai in situatia in care organul de executare manifesta pasivitate, ma gandesc insa ca am trecut cu totii de perioada povestilor cu Alba ca Zapada...;intreruperea/reluarea termenului de prescriptie este obligatoriu si unanim acceptata de catre orice legiuitor chiar si in cazul in care contribuabilul (adica tu) iti respecti obligatia fiscala (platesti impozite, taxe sau amenzi contraventionale ;D).

Mai pe romaneste : mergi sa-ti platesti impozitul pe casa, masina, teren, barca, etc, etc, ti se aduce la cunostiinta ca ai de platit o amenda contraventionala, dupa care (peste cateva luni cel mai probabil) te vei trezi ca un salariu iti va fi mai mic cu cei 500 lei....

Am fost putin mai "barbar" in exprimare, insa in mare sper sa fi inteles ce am vrut sa spun. Acest termen de prescriptie va reincepe sa curga de fiecare data cand va fi efectuata una din obligatiile despre care am scris.

Daca vei ataca in instanta acel proces verbal de sanctionare a contraventiei , pentru a avea castig de cauza ar trebui ca acel proces verbal sa nu detina o serie de elemente care sa-l faca din start netemeinic intocmit.

Faptul ca nenea militianul a oprit un martor (ametitul) caruia i s-a adus la cunostiinta despre fapta sanctionata prin procesul verbal intocmit, faptul ca i s-a adus la cunostiinta (ametitului) ca tu nu ai vrut sa semnezi, coroborat cu presupus scrisa mentiune "Faptele relatate de catre agentul constatator nu sunt conforme cu realitatea"=  irelevanta pentru o instantainvestita sa solutioneze plangerea ta contraventionala) nu iti vor fi foarte favorabile.

Acel ametit va fi obligat sa vina in instanta (faptul ca a semnat acel proces verbal ii confera calitatea de martor - si crede-ma ca nu exista varianta ca ametitul sa nu vrea sau nu poata sa vina !); ar trebui sa ai si tu cel putin un martor (super instruit inainte de audiere) care sa intareasca plangerea formulata de catre tine si prin care arati ca nu mergeai tu cu 93 la ora, ca masina ta nu prinde atata, ca soarele batea pe tine si a interpretat gresit cap de creta ce citea pe monitor, ca radarul nu e corect calibrat, ca era alta masina vizata de radar, etc, etc.

Inca o chestie si ma opresc:

-Nenea militianul constata in 90 % din cazuri "prin propriile-i simturi" o contraventie ,contestata de catre tine prin acea propozitie despre care faci vorbire. Faptul ca propriile simturi ale lui "cap de creta" sunt intarite si de catre suportul palpabil (in speta plansa foto care cu siguranta exista si va fi trimisa OBLIGATORIU la dosarul intocmit in instanta), nu stiu in ce masura vei avea castig de cauza.

In fine, nu-ti  fac eu probatiunea in scris acuma  ;D, insa daca crezi ca merita timpul pierdut si banii aruncati aiurea, consulta si un avocat si vezi ce-ti recomanda.

Nu te indemn sa fugi urgent si sa platesti amenda contraventionala (cu punctele oricum exista sansa sa ramai), insa nu cred ca vei reusi sa eviti ceea ce doresti tu. Mai asteapta o vreme, poate pana iti vine randul se mai schimba cate una alta la legislatia din romanica..., mai stii ?

Sfat pe bune : NU dona inca detectorul, poate-ti mai serveste pe viitor ! ;)

Sorry my friend, daca am fost prea pesimist in scrierea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 93km/h in localitate tu ce zici ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai am 6pct si cu 3 din urma = 9 puncte  :(

AdiP, bun venit. Multumesc mult de explicatii. Eu nu incerc cu orice pret sa ma eschivez de acea amenda. Doresc mai mult sa o platesc prin septembrie la jumatate  :D Cele 24h in care platesc 1/2 din ea, incep din momentul in care semnez ca am primit PV si daca nu il primesc pe acesta in 6 luni se prescrie? Asta doream sa stiu.

Nu vreau sa ajung in instanta ca nu are rost si stiu ca nu am dreptate. Daca ma gandesc dupa cai verzi pe perezi cand sofez, asta este  ;D  Nici nu stateau la vanatoare ca atunci iesea si cu scandal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

...

Cele 24h in care platesc 1/2 din ea, incep din momentul in care semnez ca am primit PV si daca nu il primesc pe acesta in 6 luni se prescrie? Asta doream sa stiu.

...

Nu si Nu.

Cele 48 de ore (nu 24) curg de la data intocmirii acelui proces verbal din cate stiu eu. S-ar putea sa fie asa cum zici tu, respectiv de 48 de ore de la data luarii la cunostiinta de catre tine despre existenta acelui proces verbal, insa faptul ca "organul" a retinut in scriptele intocmite datele tale de identificare (din C.I.) conduce la hai sa zicem o "recunoastere tacita" a existentei si implicit intocmirii acelui P.V.

Mai mult, tu doar ai refuzat primirea acestuia si ai avut obiectiuni la cele constatate, deci tot recunoastere a existentei este.

P.V. este prin esenta un titlu executoriu, iar organul are obligatia ca dupa trecerea perioadei de plata de 48 de ore sa-l trimita spre executare la finantele de pe raza domiciliului tau. O eventuala contestatie la executare formulata ulterior de catre tine pentru recuperarea celor 500 lei sau cu cat te-ai ales in urma peripetiei, chiar nu si-ar mai avea rostul.

Asa cum am scris la postul anterior, termenul nu este de 6 luni ci "doar" de 5 ani, cu maxima probabilitate de reluare a termenului de prescriptie, in oricare din cazurile aratate anterior. Iar faptul ca tu refuzi sa iei la cunostiinta despre existenta P.V., nu duce la ceea ce vrei tu. Se va mentiona "destinatarul refuza primirea" si e suficient...

M-as mira sa nu te fi dat deja in debit la finante... :angry5:

Stiu, e un cerc vicios; sansa la putem "eluda" sistemul in felul asta e extrem de mica insa. Posibila in teorie, dar extrem de mica in fapt.

Ruck Fules

A. inca ceva:

Echipajele cu radare nu stau la vanatoare (cica), sunt trimise in baza unui ordin de serviciu la o locatie bine stabilita, pentru a "preintampina" nu "sanctiona" eventualele contraventii. Scandalul tau ar fi avut sanse de succes doar in cazul in care indivizii ar fi stat la alt kilometru decat cel prea bine indicat in acel ordin de serviciu, semnat pentru acea zi.

Cum am mai zis mai sus,

Ruck Fules

Share this post


Link to post
Share on other sites

De curiozitate, ma duc saptamana viitoare la finante sa intreb ce am de plata ca impozit pe anul asta, sa vad daca spun ceva de amenzi. Mai am una neachitata de 4 luni. Sper sa nu mai apara si altele  :D  Atunci iti confirm daca este cum spui tu, AdiP.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din cate stiu eu poti plati jumate in 48 de ore sau dupa ce ti se aduce la cunostinta (prin posta sau un agent vine la usa ta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

48 de ore din momentul in care a semnat sau refuzat sa semneze PV-ul si a semnat nefericitul oprit de politist.

Treaba cu 48 de ore de cand primesti amenda prin posta e valabila doar daca nu te opreste si-ti vine acasa (la adresa proprietarului masinii) scrisoarea prin care trebuie sa declari cine a fost si iti trimit alta scrisoare personalizata pentru soferul declarat (nevasta sau un parinte, de obicei, niciodata tu ;) )

Eu nu cred ca merita efortul mental, financiar si de timp sa te pui cu politia, mai ales ca esti si pe aparatul radar imortalizat.

Au mai fost curajosi printre noi si dupa lungi lupte chinuitoare au luat-o in barba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

   Excel de zel sau nu din partea ,organului ;D ,este ca iti fixeaza amenda maxima cind tu nu ai luat la cunostinta , nu ai semnat procesul verbal ori nu ai cunoscut legea si articolul dupa care ai luat amenda.Asa ca exclus sa platesti jumate.Daca cumva ai incercat sa ii ceri si socoteala agentului (ma gindesc ca la 93 km/h in localitate este cam nu stiu cum sa "vociferezi" si sa ai si dreptate) l-ai ofuscat si mai tare banuiesc.

  Vei sti  abia cind soseste P.V. acasa la tine cit vei plati.NU ai semnat ,nu stii cit platesti.DE CE crezi ca amenda are limite min si maxime?!!!

  Sa ai bafta sa platesti putin.

P.S. Cu 86km/h m-a "luat" mobilul de pe Mcv Logan din sens opus in localitate ,intr-o  luni seara . Am tras usor dreapta  si i-am asteptat stiind ca este cam delicata situatia.Recunoscind situatia nu am platit nimic.Uitasem sa imi iau si rovinieta.Asta DA noroc .Cine stie in viitor.

Nu trebuie sa te pui cu ei ca este mai bine si ai de cistigat.Depinde  si de cine dai

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Maurice mai Johny te referi cumva la mine ?  :smile:

Nu prea merita să mai comentezi la radarele astea noi, poÈ›i încerca să le dai un talon de la alta maÈ™ină È™i dacă nu se prind È™i completează greÈ™it poÈ›i face contestaÈ›ie .

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 93km/h in localitate tu ce zici ?

Eu zic ca nu stiu. Au trecut 3 ani de cand am dat examenul, nu mai tin minte care sunt sanctiunile.

Si totusi nu ne-a zis daca mai are sau nu permis  :rolleyes2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecine! Nu mai dorm bine la noapte gandindu-ma la ideile astea cu taloane, numere de la pantofi false....etc.

Trebuie sa ma duc sa iau un Extraveral sa ma linistesc.... nu de alta dar am copil mic! :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai vecine nu am zis sa dai talon fals, in cazul meu ma opreste cu V70 si dau talon de XC70 si balalaul greseste datele sau cum a patit Badila cu motorul de a dat talonul de volvo sau invers, oricum super fun ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0