Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

BogdanG

Diagnoza profesionala Volvo

134 posts in this topic

Am fost la diagnoza si recomand. Testarea a fost facuta atat in mers cat si stationat, s-a testat tot ce tine de functionarea masinii (timp de injectie, presiune turbina, maf etc). In plus, Bogdan interpreteaza si rezultatul testului si iti indica posibilele defecte.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A,platesc si membrii forumului?....pot sa fac si eu putina reclama aici?..fac diagnoza pt 850 cu Motronic 4.3 moca in parcare la intrunirea saptamanala....ha ha ha

Share this post


Link to post
Share on other sites

si eu care credeam ca ma scot..macar cu membrii daca nu pot sa ii fraieresc pe altii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cand o sa-ti cumperi scule care costa cat masina pe care o conduci atunci poti cere cat vrei tu.

ha ha ha .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Are scula  potrivita Bogdan, da si doxa, asa ca dati buzna si veti fi multumiti, io am fost si ii raman dator,  Volvist adevarat  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Credeam ca Volvisti adevarati  se ajuta pe gratis intre ei...

AVERTISMENT pt offtopic pe un topic de vanzari

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si eu credeam ca volvoistii adevarati isi intretin masinile cu piese originale nu de Oltcit .

De ce nu-ti faci tu topicul tau in care sa faci diagnoza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu' Bogdan, credeti ca puteti sa-mi resetati si mie un martor urat si galben din bord? (ETS)

sar'na...

M.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se poate reseta dar cred ca o sa apara din nou, da-mi un tel sa vb mai pe larg .

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommytza : investitia in scule plus timpul pierdut cu testul ......  matale ai face asta gratis?

io am fost de trei ori inainte de a ma duce la Bogdan la test si am cheltuit 150 fara niciun folos, doar pe vorbe fara rost gen - ai un cilindru care mai demult nu se stie de ce nu a avut aprindere, sters eroarea si peste o sapt aparea iar - masina e prea buna, n-are nimic omule, nu-ti mai face griji, iesi cu ea la soesea si dai o forja, sa vezi cum dispare, e de la poluarea asta din bucale!?! - individul asta e cunostinta de-a lui Daniel, mecanic pungas si prost facut gramada, recomandat pe topicul service de bunicu  :violent5:  asta le-asi face la amandoi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

tommytza : una e sa citesti si sa descifrezi eroarea cu un tester oarecare, si alta e sa rezolvi  problema si sa scapi de necaz, asa cum a facut Bogdan la masina mea, in mod profesional si competent; daca asi fi stiut acu un an ce poate si stie Bogdan, masina mea ar fi in regula si io fericit;

si io cered ca  avem mare nevoie de oameni profesionisti si cinstiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bogdane, poÅ£i activa auto up-ul la dreapta faÅ£ă ÅŸi auto open/close-ul la trapa electrică la un V70 D5 din 08.2004?  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

;)

dice ar trebui sa faca nu???

stiu de la vag ca acolo se pot face multe

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu merge nici cu Dice,fara soft modificat la Volvo cu cerere trimisa pe serie de sasiu de la Primus

Share this post


Link to post
Share on other sites

da ii cam nasol

o intrebare :

la v40 din 2001 daca montez in loc de modulul ac climatronicul (+fertunasul;senzor de temperatura)

ar merge sau trebuie resoftat la reprezentanta?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Merge auto-up daca schimbi modulul de usa sau softul.

@Volvo 244, ti-am mai spus parerea mea, nu cred ca merita si nu cred ca merge facuta modificarea, poate ma insel, pana nu incerci nu ai de unde sa stii 100%.

Tizule ia zi mah si tu o idee, la ClaudiuPuiu merge BCMul cand sta pe loc, merg toate testele, cum trece de 24km/h imi taie de tot BCMul, o opresti(masina+motorul) si iar merge. Ca eroare am ba internal fault, ba valve, ba motor, ba roata stanga fata, ba dreapta fata, eu deja nu mai am nervi desi sunt un tip rabdator ;D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nenea jupane G, merge pentru ca dupa 25km/h isi face ABS-u' testu' si atunci ZBANG... heroare !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tizule ia zi mah si tu o idee, la ClaudiuPuiu merge BCMul cand sta pe loc, merg toate testele, cum trece de 24km/h imi taie de tot BCMul, o opresti(masina+motorul) si iar merge. Ca eroare am ba internal fault, ba valve, ba motor, ba roata stanga fata, ba dreapta fata, eu deja nu mai am nervi desi sunt un tip rabdator ;D .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai mergi ma vecine pe la biserica, nu doar de Paste ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

La Claudiu este mult mai mult stricat decat niste lipituri reci si probabil un driver sau 2 de putere.E ceva mult mai adanc la nivel de CAN controler sau procesor sau este ceva cu masina.Ati masurat toate firele care au legatura cu ABS-ul,pinii in conector nu sunt largiti.

Daca ai internal fault oricum e basita rau,io zic sa incerce cu alta unitate poate are noroc,nu cu cea cu care a incercat deja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

I-am reparat mah unitatea, inainte nu mergea deloc, acum merge dar numai in stationare, oricum o sa-i mut epromu pe aialalta si o sa mearga sigur dar vroiam sa o fac pe asta sa mearga.

Am schimbat mosfetul de putere care comanda pompa, acum insa cred ca am strans modulul prea tare, normal zice 1.8Nm si noi l-am strans la mult mai mult .

Conectorul este ok, lipituri reci nu are, toate activarile merg in stationare iar ce ma baga in ceata este de ce de la 24km/h cand ABSul se activeaza de la 7km/h ?

Share this post


Link to post
Share on other sites