Sign in to follow this  
Followers 0
betty

Nivelul romanilor

22 posts in this topic

http://www.gandul.info/news/portretul-unei-tari-multi-romani-cred-ca-soarele-se-invarte-in-jurul-pamantului-ca-pe-vremea-dinozaurilor-traiau-oameni-sau-ca-horoscopul-este-foarte-stiintific-6747523

Voi ce parere aveti? Vi se mai par americanii prosti (valabil pt cei care credeau asta)? Dar scoala romaneasca? Va mai vine sa dati vina pe guvern pt ce se-ntampla cu tara asta? Sau pe comunism sau pe "straini"?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar ma asteptam la asemenea rezultate.

Scoala romaneasca e o gluma proasta, la noi invatamantul nu se bazeaza pe logica si pe stimularea procesului de gandire, ci pe invatatul mecanic a unei cantitati prea mari de informatii nefiltrate.

Si binenteles rezultatul e ca idiotii se inmultesc exponential.

Prosti sunt foarte multi si in State si peste tot, diferenta e ca "ai nostri" se cred destepti si stiu sa iasa in evidenta mai bine....

Stiti vorba aia : Daca nu zice nimic ai crede ca e prost, daca deschide gura stii sigur ca e. Si cred ca majoritatea idiotilor de la noi fac parte din aia cu gura mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"diferenta e ca "ai nostri" se cred destepti" Asta cred ca-i problema grava de tot, ca sunt si fuduli. Ca pana la urma un prost care stie ca-i prost si sta in banca lui nu mi-e antipatic.  Dar mi se face sila cand dau peste vreun prost care are impresia ca detine adevarul absolut (unul din adevaruri fiind "americanii e prosti") cand el defapt n-are minte nici cat un maidanez.

Share this post


Link to post
Share on other sites

am auzit si eu de dimineata la radio ZU despre articolul asta.

eu am zis in sinea mea ca au dat raspunsurile la misto,nu cred ,ca mai cred ca soarele se invirte in jurul pamantului

dar mai stii? e mare gradina,si devine din ce in ce mai mare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu pe sondajele astea nu dau 2lei. Am participat la multe în oraÅŸ. Când erau difuzate la TV apăreau doar ăia care nu ÅŸtiau. Exact ca-n sondaju` ăsta.

Exemplu :

acÅ£iunea se petrece în faÅ£a Palatului Culturii .

ziua 15 ianuarie anu` curent.

15 ianuarie -ziua de naÅŸtere M. Eminescu.

am fost întrebat dacă ÅŸtiu ce zi îi astăzi.

ÅŸtiam.

am fost rugat să recit o poezie(Luceafărul- M.Eminescu).

am recitat.

l-am întrebat pe domnu` reporter dacă o să se difuzeze ÅŸi la ce oră.

bun .

s-a difuzat .

în material au apărut doar cei care nu ÅŸtiau despre ce-i vorba.

dilemă :pentru ce am recitat ?

mass-media e un mare bullshit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu pe sondajele astea nu dau 2lei. Am participat la multe în oraÅŸ. Când erau difuzate la TV apăreau doar ăia care nu ÅŸtiau. Exact ca-n sondaju` ăsta."

Au publicat niste procente, asta inseamna ca i-au calculat si pe cei care au raspuns corect. Au zis clar ca din cei intrebati X% au rasp gresit.

Zilele trecute stateam la coada sa-mi iau o cartela de metrou (n-are nimic masina, doar ca drumul ala era mult mai rapid cu metroul  :P). In fata mea un om simplu, vorbitor de limba romana. I-a fost extrem de greu sa-i spuna vanzatoarei ca vrea o cartela cu doua calatorii. Pur si simplu nu putea sa lege coerent o propozitie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca stim cu totii care e situatia , nu e nevoie de sondaje, se vede si simte la fiecare pas.

Prostia si nesimtirea se manifesta din ce in ce mai agresiv, pe fondul lipsei educatiei, scolii de calitate,a promovarii culturii, a unor legi coerente, etc....

Problema nu mai este ca nu evoluam, deja am tecut pragul catre involutie.

Nu mai exista modele demne de urmat, promovarea Romaniai se face tot cu sportivi formati pe vremea comunistilor....Cum sa fim atat de penibili incat sa nu gasim un reprezentant din secolul asta?

Nu mai suntem in stare sa producem o valoare reala. Oamenii valorosi cu adevarat din domenii serioase sunt marginalizati si majoritatea pleaca din tara. Daca nu e fotbalist, manelist sau pitipoanca nu se promoveaza, ca nu prinde la public. Astea au devenit adevaratele modele, dupa ei se formeaza tineretul, si nu e de mirare daca altceva nu vad.

Sincer eu cred ca e prea tarziu sa se repare ceva...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu manelele sunt devina si pt asta si manelistii :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sunt 2 chestii diferite. Daca exista astfel de romani, e din cauza saraciei si a lipsei de educatie. In SUA lucrurile stau altfel. La ei este vorba de ignoranta si de un somn al ratiunii cauzat de tara in care traiesc, care le permite o asemenea stare de stupiditate. Ei nici nu au nevoie de aceste informatii. Cu sau fara ele, totul decurge normal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da Bogdan sunt de vina si manelistii si tot ce reprezinta ei, impreuna cu cei care ii promoveaza, cei care ii asculta si cei care ii admira.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca stim cu totii care e situatia , nu e nevoie de sondaje, se vede si simte la fiecare pas.

Prostia si nesimtirea se manifesta din ce in ce mai agresiv, pe fondul lipsei educatiei, scolii de calitate,a promovarii culturii, a unor legi coerente, etc....

Problema nu mai este ca nu evoluam, deja am tecut pragul catre involutie.

Nu mai exista modele demne de urmat, promovarea Romaniai se face tot cu sportivi formati pe vremea comunistilor....Cum sa fim atat de penibili incat sa nu gasim un reprezentant din secolul asta?

Nu mai suntem in stare sa producem o valoare reala. Oamenii valorosi cu adevarat din domenii serioase sunt marginalizati si majoritatea pleaca din tara. Daca nu e fotbalist, manelist sau pitipoanca nu se promoveaza, ca nu prinde la public. Astea au devenit adevaratele modele, dupa ei se formeaza tineretul, si nu e de mirare daca altceva nu vad.

Sincer eu cred ca e prea tarziu sa se repare ceva...

Doamne cata dreptate ai.

Ne indreptam cu pasi mari spre o parodie nationala.

Romanul a ajuns sa aiba model o minoritate nationala. In loc sa ne impunem noi, la noi in tara, ei ne modeleaza "cu talent" deosebit, desi poate cei manipulati de ei au de 1000 de ori mai mult timp petrecut intr-o banca din scoala.

E mai frustrant pentru pentru tineret. Ma simt singur intr-o lume de prosti. Nu pot sa abordez o fata pentru ca efectiv nu am ce comunica cu ea. Daca o intreb de istorie, geografie si alte chestii d'astea de mult pierdute ma scuipa in ochi. Cultura generala 0, sifoniere cat mai mari, tone de chimicale pe fata.. si cam atat.

Baietii, mari consumatori de seminte, cate o flegma aruncata in praf, cracanati, cu tricouri mulate. Pachete de muschi si niste picioarele subtiri. Conversatii cu prea multa dinamica a mainilor si picioarelor si accent fortat de persoana importanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intr-o societate normala manelele n-ar fi avut succes si ar fi disparut. Aici au gasit un mediu propice sa se dezvolte care a existat cu mult inainte de manele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exact, manelele sunt un rezultat al nivelului de inteligenta/cultura deja existent si in continua cadere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Eu pe sondajele astea nu dau 2lei. Am participat la multe în oraÅŸ. Când erau difuzate la TV apăreau doar ăia care nu ÅŸtiau. Exact ca-n sondaju` ăsta."

Au publicat niste procente, asta inseamna ca i-au calculat si pe cei care au raspuns corect. Au zis clar ca din cei intrebati X% au rasp gresit.

Zilele trecute stateam la coada sa-mi iau o cartela de metrou (n-are nimic masina, doar ca drumul ala era mult mai rapid cu metroul  :P). In fata mea un om simplu, vorbitor de limba romana. I-a fost extrem de greu sa-i spuna vanzatoarei ca vrea o cartela cu doua calatorii. Pur si simplu nu putea sa lege coerent o propozitie.

Ai dreptate.

N-am citit articolul de pe net. Mi-am expus punctu` de vedere după ce-am văzut reportaju` la ÅŸtiri. Care ,din câte-mi amintesc era aÅŸa cum l-am descris eu. Mi-e greu să cred că nimeni n-a ÅŸtiut. Asta vroiam să punctez. ÃŽn rest,sunt de acord cu tine ÅŸi cu irina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Statul n-are interesul sa ridice nivelul intelectual al populatiei, oamenii dezghetati sunt mult mai greu de manipulat si controlat. Mai trist e ca desi inca nu s-a interzis portul de cultura generala, multi considera faptul ca soarele e in centrul sistemului solar mai putin important decat ca vine Guta la zilele orasului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu cred ca stim cu totii care e situatia , nu e nevoie de sondaje, se vede si simte la fiecare pas.

Prostia si nesimtirea se manifesta din ce in ce mai agresiv, pe fondul lipsei educatiei, scolii de calitate,a promovarii culturii, a unor legi coerente, etc....

Problema nu mai este ca nu evoluam, deja am tecut pragul catre involutie.

Nu mai exista modele demne de urmat, promovarea Romaniai se face tot cu sportivi formati pe vremea comunistilor....Cum sa fim atat de penibili incat sa nu gasim un reprezentant din secolul asta?

Nu mai suntem in stare sa producem o valoare reala. Oamenii valorosi cu adevarat din domenii serioase sunt marginalizati si majoritatea pleaca din tara. Daca nu e fotbalist, manelist sau pitipoanca nu se promoveaza, ca nu prinde la public. Astea au devenit adevaratele modele, dupa ei se formeaza tineretul, si nu e de mirare daca altceva nu vad.

Sincer eu cred ca e prea tarziu sa se repare ceva...

Adriene, te-nvarti tu in cercurile care nu trebuie...

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter, dreptate ai.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adriene, te-nvarti tu in cercurile care nu trebuie...

Poate ca ai dreptate...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poate ca ai dreptate...

Sunt si fete ok. Si lume buna. Dar probabil in studentime nu dai peste capactiati.  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

De pe Dorobanti/Magheru lumea se vede altfel  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

De pe Dorobanti/Magheru lumea se vede altfel  :P

E drept ca in regie nici eu nu dadeam peste fete destepte si frumoase sau baieti intresati de ultimele noutati stiintifice. Dar cu timpul ajungi sa vezi ca exista si oameni/tineri cum trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chiar daca exista, sunt bine ascunsi sub maldare de manelisti si cocalari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0