mironb

Scrisoare deschisa - taxarea cultelor

104 posts in this topic

io nu le-as da nici macar 1 leu vechi.

biserica nu trebuie impozitata, trebuie rasa de pe statele de plata ale statului.

sa se roage pe gratis ca asa a zis sefu'. paminturile redate agriculturii, banii de biserici folositi la ajutorarea sinistratilor.

preotii , la munca, nu la cersit !

daca e ceva in viata asta a mea, pacatoasa, care imi repugna,atunci tagma preotilor e.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Se intampla si pe la altii. Parerea mea: biserica e o unealta de indobitocire, nu de inaltare spirituala. De ex. 80% din ceara de la lumanari este reciclata si revanduta "credinciosilor", de fiecare data fara bon. Asta da evaziune fiscala. Si eu m-as face barbos gras si nespalat, vad ca renteaza din ce in ce mai mult.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu judecati toti doctorii dupa doctorul ciomu. e cam la fel si cu preotii. si in plus, nu toti sunt grasi si nespalati. si inca in plus, nu judecati. Cel ce a spus sa nu preacurvesti si sa nu furi, tot El a spus si sa nu judeci.

cu totii suntem pacatosi, dar poate o exprimare mai blanda la adresa unei chestii care se cheama "casa Domnului" s-ar putea sa fie de folos.

Share this post


Link to post
Share on other sites

familia mea are chiar destule legaturi cu multi preoti. culti si ,relativ, buni la suflet, insa niciunul demn de preotie.

am cunoscut foarte multi preoti, de la preoti simpli la prea-sfintiti si calugari, si NICIUNUL nu merita sa ia macar un leu de la nimeni!

nu zic ca toti sint la fel, ci ca 99% sint asa cum zic io.

un singur exemplu de preot in viata care respecta morala crestina m-ar convinge ca gresesc, unul singur !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biserica e o organizatie si ca orice organizatie, laica sau religioasa, are ca scop profitul celor care o conduc sau fac parte din ea, asta nu inteleg cei mai multi; cine se face preot e constient de faptul ca srl-ul asta care vinde sperante false e f puternic, asa ca nu e vorba de credinta, dumnezeu si alte gogosi, ci de profitul personal, bazat pe frica, nestiinta si minciuni; inalt prea sfintia sa - iata un titlu obtinut de orice preot care avanseaza in rang bisericesc - ceva mai ridicol nici ca se poate  ???  si bineinteles, are si averea corespunzatoare !?!  stiu preoti care-si hranesc porcii cu pomenile luate de la credinciosii din parohie; oamenii de la tara, oricat de saraci ar fi, tot dau ceva preotului si nerusinatul ia cu amandoua mainile  :violent5:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@emi-act, nu-mi amintesc sa scrie ceva prin Biblie de inmormantari pe bani, de sfintitul masinilor, de calendare vandute la babe cu 25 de ron, de icoane facute in china si vandute ca de la "sfantul munte", etc. In schimb scrie ceva de Iisus care a cam rasturnat mesele cu zdrancanele din templu. Daca tie iti convine ca manelistii si popii sa nu plateasca impozite, mie nu-mi convine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai nene din bătrâni se spune să faci ce zice popa nu ce face popa asa ca........

Sunt curios când o să vina garda financiara sau politia economica să bata la uÈ™a unei biserici sau chiar a patriarhiei :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa nu mai adaugam ca printre popi s-au numarat si se mai numara o gramada de securisti, unii cu grade importante.... asa ca ma indoiesc ca o sa se atinga cineva de ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nu-mi amintesc sa scrie ceva prin Biblie de sfintitul masinilor [...]

Masinile, sfintesc in speranta ca binecuvantarea preotului o sa te fereasca de accidente si alte necazuri. Exista o slujba speciala in acest sens. Si nu scrie in Biblie despre ea ci in dogmele bisericesti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai buna decat binecuvantarea popei pentru prevenirea accidentelor eu zic ca este atentia si respectarea regulilor de circulatie. In fine, nu am chef sa intru in polemica cu nimeni, mai ales intr-o tara in care cea mai mare parte a populatiei are incredere in biserica, nu in parlament sau guvern. Care biserica, cum a zis Irina, este condusa de fosti securisti.

Asta cu biserica face probabil parte din profilul de popor masochist al romanilor, ne vaitam ca n-avem drumuri, spitale sau scoli dar am da si ultimul ban pentru nu stiu ce catedrala. Eu as dori daca se poate sa am optiunea ca banii din impozitele mele sa nu se duca catre constructia de locasuri de cult, ci catre aziluri de batrani sau catre sprijinirea tinerilor saraci talentati. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

De la inceput vreau sa specific ca sunt crestin practicant intr-o biserica neoprotestanta. Pocait adica... asa ca impozitarea cultelor chiar nu ar afecta biserica pe care o frecventez sub nici o forma, dar...

Ma umfla rasul cand vad cum asa zisii atei proclama sus si tare ca nu cred si nu cred, ca popii sunt hoti... si ii stiu de ani buni, si povestesc cu ei si vine si momentul cand ei fac nunta.. si atunci hopa sar la popa sa ii ceara sa le oficieze cununia religioasa...

De ce? Nu am inteles...

Trece timpul, din nou fac spume impotriva popilor pe toate caile posibile... dar vine primul copil si din nou, hopa la popa sa le boteze copilul. De ce?

Din nou,  timpul trece, apare un deces in familie, ... din nou ateul nostru da fugutza la popa sa-i ceara serviciile pana il baga in groapa pe raposat.

Apoi, intre toate aceste momente, arunca in stanga si in dreapta cu cuvinte grele si amenintari la adresa popilor...

Dragilor, daca oamenii nu ar mai apela la aceste servicii (botez, inmormantare, cununie) si nu ar solicita aceste servicii la preoti, credeti ca ar mai exista tarife? Iar daca serviciile le sunt solicitate, pot sa ceara un onorariu pentru asta, ca doar din asta traiesc.

Calea mai eficienta nu sunt petitiile ci renuntarea la serviciile prestate de biserica. Nu exista cerere, nu exista nici pret mare.

Cand o sa-i vad pe cei care se proclama atei ca nu mai fac cununia religioasa, sau nu-si duc copilul la botezat, sau nu cheama un preot la inmormantare o sa cred ca su sanse sa ajunga la rezultatul dorit...

Petitiile lasati-le pentru alde Remus Cernea care nu stie sa faca altceva

Share this post


Link to post
Share on other sites

Domnu' rand, daca nu stiati, preotii sunt nitel bugetari. Adica platiti din bani publici. Bani publici care vin si de la mine si pe  care eu nu vreau sa li-i dau lor, chiar daca nu sunt ateu. Saracii popi, ce amenintati si huliti sunt ei. De doctori sau profesori nu sare nimeni in sus cand le zice chioru' ca daca nu le convine salariul sa plece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Petitiile si vorbele nu au nici un rost... sunt doar manifestari infantile.

Nu cereti serviciile oferite si se vor autodesfiinta. Daca biserica la care ma duc eu ramane fara membrii, dispare. Nimeni nu o tine deschisa daca nu e nevoie de ea.

Daca tu, si cei care gandesc ca si tine nu o sa apelati NICIODATA la serviciile popilor, ei o sa dispara.

Sa-ti dau acuma un alt exemplu. De mai bine de 10 ani de cand lucrez cu carte de munca, cotizez lunar la fondul se sanatate. Dar, Slava Domnului , nu am stat niciodata intr-un pat de spital nici o zi. Totusi, cotizez, in ideea in care, candva, daca o sa am nevoie de un pat de spital , el sa fie acolo, pregatit pentru mine. Daca nu as cotiza, nu as putea sa beneficiez de serviciul acela ocazional. Ca daca ma apuc sa construiesc spitalul cand am nevoie de operatie..e vai de mine.

Prin analogie, daca tu sau altul te gandesti ca o sa ai nevoie de preot de 4-5 ori in viata (cununie, botez copii si inmormantare proprie sau a rudelor) esti dator sa cotizezi toata viata pentru asta. Daca nu ai nevoie de asa ceva atunci nemultumirea ta este perfect justificata. Cand vad ateii de carton care merg sa ii cunune popa ma loveste tristetea pentru lipsa lor de coerenta in gandire...

Share this post


Link to post
Share on other sites

rolul preotilor este sa oficieze TOT , GRATIS !

nu e vina oamenilor ca apeleaza la preoti, E VINA PREOTILOR CA CER BANI !!!!

un preot NU are nevoie de bani si , chiar, trebuie sa-i refuze ! el face totul din credinta !

un preot da din saracia lui unuia mai bogat !

@rand  invata mai intii religie si dupa aia vorbeste ! nu te mai lasa prostit de ceea ce mint aia la slujbe.

@bogdan preotii TREBUIE sa dea exemplu personal, deci "fa ce zice popa" e o timpenie  inventata tot de ei !

asa cum politistii sint mai aspru condamnati pentru incalcarea legii decit oamenii simpli, asa si preotii umplu iadul.

daca crezi ca mai exista ceva dupa moarte, in speta iadul, o sa ajungi sa te convingi singur !

Share this post


Link to post
Share on other sites

religia inseamna libertate si nu presupune reguli. religia nu presupune credinta !(relatie univoca)

din religie provine credinta si din credinta , morala (relatie univoca)

iar din morala vin regulile. (relatie biunivoca - din cauza asta sintem diferiti, cu morale diferite)

biserica e doar un loc de intilnire , nu o institutie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rolul politistilor este sa oficieze TOT , GRATIS !

rolul profesorilor este sa oficieze TOT , GRATIS !

rolul medicilor este sa oficieze TOT , GRATIS !

rolul judecatorilor este sa oficieze TOT , GRATIS !

Am dreptate in afirmatiile de mai sus? Au ele vreo urma de logica?

Preotii nu au nevoie de casa? Nu au nevoie de masina? Daca preotia este o meserie atunci ea trebuie platita.

Daca beneficiezi de un serviciu, platesti pentru el.

Daca lumea nu are nevoie de serviciul tau te lasi de meserie.

Din nou zic, pierdeti vremea cu petitiile. Nu mai apelati la preoti si o sa dispara de la sine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

rolul politistilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul profesorilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul medicilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul judecatorilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

Am dreptate in afirmatiile de mai sus? Au ele vreo urma de logica? = NU

Preotii nu au nevoie de casa? Nu au nevoie de masina?( NU)Daca preotia este o meserie(NU) atunci ea trebuie platita  (FALS).

Daca beneficiezi de un serviciu, platesti pentru el. ADEVARAT

Daca lumea nu are nevoie de serviciul tau te lasi de meserie. APROAPE ADEVARAT

Din nou zic, pierdeti vremea cu petitiile. (ADEVARAT)Nu mai apelati la preoti si o sa dispara de la sine (FALS).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din nou zic, pierdeti vremea cu petitiile. Nu mai apelati la preoti si o sa dispara de la sine.

Asa cum nu mai apelam la Dumnezeu nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Singurul mijlocitor intre Dumnezeu si om este Isus Hristos. Cel putin asa spune Biblia, si cei mai invatati ca si mine in ale religiei pot sa confirme.

Deci e gresit sa pui semnul egal intre preotii "de meserie" si Dumnezeu.

Pe de alta parte comparatia este fortata. Creatorul va exista indiferent de opinia creatiei despre El.

Dar un serviciu va exista atata timp cat va exista cerere pentru acel serviciu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Biserica e o institutie oficiala a statului, cu incadrari corespunzatoare rangului ce-l are popa respectiv  in bor; ca e condusa de fosti si actuali securisti asta e alta problema, iar cine se duce la spovedanie, poate fi sigur ca informatiile ajung unde trebuie  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cine merge sa-l cunune popa sau sa-i ingroape mortul sa nu mai comenteze ca e prea mare tariful... Poate dincolo era mai ieftin ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

rolul politistilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul profesorilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul medicilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

rolul judecatorilor este sa oficieze TOT , GRATIS ! = FALS

Am dreptate in afirmatiile de mai sus? Au ele vreo urma de logica? = NU

Preotii nu au nevoie de casa? Nu au nevoie de masina?( NU)Daca preotia este o meserie(NU) atunci ea trebuie platita  (FALS).

Daca beneficiezi de un serviciu, platesti pentru el. ADEVARAT

Daca lumea nu are nevoie de serviciul tau te lasi de meserie. APROAPE ADEVARAT

Din nou zic, pierdeti vremea cu petitiile. (ADEVARAT)Nu mai apelati la preoti si o sa dispara de la sine (FALS).

iata un exemplu excelent DE MANIPULARE PRIN OMISIUNE !

rand, asculta-ma: crede doar ce vezi !

Share this post


Link to post
Share on other sites

iulirx : religia nu inseamna libertate, sau, ma rog, ce intelege fiecare prin acest cuvant, ci dimpotriva, inseamna respectarea unor dogme, una mai stupida ca alta; in evul mediu, cine nu respecta aceste dogme era ars de viu !?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

religia inseamna sa te cunosti si sa te impaci cu tine insuti. dupa ce faci acest pas poti vedea lumea ce te inconjoara. dupa ce vezi lumea poti alege sa crezi in ceva (asta e credinta). dupa ce ai ales sa crezi in ceva iti formulezi niste reguli care te ajuta sa crezi in continuare in acel ceva (asta e morala). dupa ce ti-ai formulat aceste reguli trebuie sa le pui de acord cu societatea in care traiesti.

in trecut , ca si acum, religia era interzisa. era, si este prea periculoasa pentru ei...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now