mironb

Scrisoare deschisa - taxarea cultelor

104 posts in this topic

Biserica  =  o cladire

Preot/Popa  =  un om

Religie  =  Manipulare

Hristos  =  un om

Dumnezeu  =  S.F.

;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In ce consta exact aceasta hirotonie? Un fel de juramant? Cam ca ala cand te duci in armata?

Exact!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

Te simt foarte indoctrinat, asa ca n-are rost sa-ti raspund.

@Danyx

Ti-ai dat foc la valiza, sa te vad acum cum o sa te eschivezi la atacurile credinciosilor  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

Te simt foarte indoctrinat, asa ca n-are rost sa-ti raspund.

Nu sunt indoctrinat. Am avut si eu perioade lungi de negare in viata mea.

I dare you!  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Danyx

Ti-ai dat foc la valiza, sa te vad acum cum o sa te eschivezi la atacurile credinciosilor  :D

nu ma ataca bre ....ca , cica tre' sa iti iubesti aproapele mai mult decat pe tine insuti  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Adrian, dare this: harul cine-l da, Dumnezeu sau oamenii ? Daca-l da Dumnezeu, vrei sa spui ca are nevoie de mijlocitori oameni  ca sa inmaneze harul catre preoti fiindca Lui ii este prea lene sa-l inmaneze personal? Biserica cine a facut-o? Dumnezeu sau smecherii din secolele III-IV, care au vazut imediat ocazia sa fraiereasca niste creduli? De ce au nevoie popii de toale cu aur? De ce barbatii stau mai in fata in biserica decat femeile? Nu sunt cumva egali in fata Domnului? Daca Iisus a alungat pe tarabagii din templul din Ierusalim, de ce in biserici se vand lumanari, matanii si iconite fara casa de marcat? Au dezlegare de la duhul sfant sa nu plateasca impozite?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pot sa declar si io ca nu exista dumnezeu ? asa, fara nici o dovada ? POT.

si daca vine cineva sa-mi spuna ca exista , sa vina cu dovezi.

fac exact ce fac popii: declara ca exista dumnezeu, si gata - restul sa fie sanatosi ! nu ii intereseaza ca ei n-au nici o dovada, iti cer tie sa dovedesti ca nu exista, sau iti cer sa crezi prosteste in ce-au mintit altii.

vreau si io O DOVADA ca exista dumnezeu. cine aduce aceasta dovada ? o dovada palpabila. macar cit teoria relativitatii.

sau cit teoria evolutionismului. sau macar cit o cana de whisky. orice, numai PALPABIL SA FIE! sa nu veniti cu mincinile scrise in scriptura ca nu sint PALPABILE !

mama lui stefan cel mare !

va dau io exemplu de minune : sa termine danyx stickerele pina la nationala !

daca se intimpla asta o sa cred ca dumnezeu exista si a facut o minune....

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

Te simt foarte indoctrinat, asa ca n-are rost sa-ti raspund.

@Danyx

Ti-ai dat foc la valiza, sa te vad acum cum o sa te eschivezi la atacurile credinciosilor  :D

Credinta nu ataca, ea nu se manifesta pe forumuri, ea doar se traieste.

Petitiile sunt niste copilarii, lasati-le in seama lui Remus Cernea, ca el nu stie sa faca altceva.

Esti ateu? Traieste-ti "credinta" si cultele crestine o sa dispara de la sine cand o sa fie din ce in ce mai multi atei practicanti. Ca va disparea si lumea odata cu asta, este partea a doua... Cand va veni Fiul Omului va mai gasi El oare credinta pe Pamant?

Dar cu "atei" de aia care dau fuga fuguta la popa sa le boteze copiii sau sa le ingroape mortii nu se va schimba nimic pentru ca ei traiesc intr-o confuzie generala...

@iulirx - nimic nu se face din intamplare. Eu exist, tu existi, si nu din intamplare. Uite dovada. Daca nu crezi, adu-mi o dovada ca un proiect - de arhitectura sau software se poate face "de la sine". Negarea Creatorului este imposibila. Poti sa treci mai departe sa-mi spui ca de fapt nu ma inchin adevaratului Dumnezeu... si discutia poate sa continue pana la aflarea adevarului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cultele crestine o sa dispara de la sine cand o sa fie din ce in ce mai multi atei practicanti. Ca va disparea si lumea odata cu asta, este partea a doua..."

De ce-ar disparea lumea odata cu crestinismul?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru ca numai crestinii fac fapte bune !

uite io ma duc acu sa ajut o batrinica sa traverseze. sa vezi scandal daca n-o vrea sa traverseze !

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand, dau fuga la preot pt diverse evenimmente pt. ca asa am fost educat; la fel cum am fost educat ca nu este frumos sa dai intr-o fata/femeie, ca trebuie sa le dai saru'mana, ca nu e frumos sa te scobesti in nas , ca nu e frumos sa te scarpini la 'cocosel', in public.... Etc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@iulirx

Ma faci sa rad prin birou si se uita colegii ciudat la mine  :D

Adevarul e ca mi-ar parea rau dupa zilele libere de craciun si paste. Cu toate astea cred ca lumea s-ar adapta si fara ele si-ar supravietui  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Harul il da Dumnezeu.

Preotii fac parte dintr-o scara ierarhica. Exact ca in armata. Gradele mici(preotii, diaconii) sunt facuti de episcopi. Comandantul suprem al armatei este Dumnezeu Tatal. Ierarhia a plecat de la Iisus si Sfintii Apostoli si apoi au urmat urmasii lor, episcopi, etc. Aceasta ierarhie a inceput de la coborarea Sfantului Duh la Cinzecime. Atunci Apostolii au primit harul sfantului duh prin intermediul lui Iisus. Deci vezi? Si Iisus a fost un mijlocitor.

Iisus le-a zis in felul urmator: "Cineva va asculta pe voi, ma asculta pe Mine si cine se leapada de voi, se leapada de Mine" si mai la urma le-a zis: "Asa cum m-a trimis pe mine Tatal, asa va trimit eu pe voi.". Te lepezi de preot, te lepezi de Hristos.

Apostolii au primit multe daruri. Darul de a dezlega pacatele oamenilor, puterea de a pedepsi pe cei vinovati de incalcarea poruncilor lui Hristos. Apostolii au fost trimisi sa duca mai departe Evanghelia si sa boteze in numele lui Dumnezeu.

Atunci a fost pusa temelia Bisericii despre care vorbesti dumneata.

Am fost baiat de altar si am avut acele haine despre care vorbesti si nu sunt din aur, sunt decat stralucitoare.

Femeia nu este egala barbatului in fata Domnului.

Corinteni 14, 34-35 : “Femeile sa taca in adunari, caci lor nu le este ingaduit ca sa ia cuvantul in ele, ci sa fie supuse, cum zice Legea. Daca voiesc sa capete invatatura asupra unui lucru, sa intrebe pe barbatii lor acasa, caci este rusine pentru o femeie sa vorbeasca in biserica.â€

Timotei 2, 11-12: “Femeia sa invete in tacere, cu toata supunerea. Femeii nu-i dau voie sa invete pe altii, nici sa se ridice mai presus de barbat, ci sa stea in tacere.â€

Femeia a fost cea care l-a tras in pacat pe barbat. Egalitatea femeii cu barbatul este ceva new age.  ::)

irina_f: Ca sa nu te iei de mine iar, sa stii ca recunosc egalitatea femeii cu barbatul.

Daca nu ar mai vinde lumanari, lumea nu ar mai aprinde lumanari. Lumanarile costa bani si nu sunt deloc ieftine si ar fi mai scumpe daca cei care se ocupa de biserica nu ar strange si picaturile intarite de pe sfesnice si le-ar topi in forma unor lingouri. Lingourile si trimise la fabrica + bani si aduse alte lumanari.

Stiu bine ce vanzare se face la o biserica daca ar mai baga si taxe... putinii credinciosi nu ar mai lua nimic.

Nu cred ca suntem in masura sa judecam biserica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu suntem in masura sa judecam biserica asa cum nu suntem in masura sa judecam nici guvernul, nu?  In fine, sa inteleg ca nu semnezi petitia asta inutila, nu?  :D

P.S. Asteapta-te la ceva reactii cauzate de Corinteni 14 si Timotei 2  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu alte cuvinte...Middle Ages!

Desi ma amuza profund Corintenii si Timotei, e dovada clara ca biblia e scrisa de un misogin inainte sa plece la prasit.  ;D ;D ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu stiu daca e benefic ce facem noi aici. Cred ca mai mult ne suparam unii pe altii.

Eu par un ciudat bisericos, desi nu sunt, si voi niste atei convinsi  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

hai , nu mai fiti rai : e si ceva bun in religiile astea.

ca de exemplu faptul ca se recunoaste pe fata superioritatea barbatului !

daca-ar mai fi vreo 2-3 porunci precum : femeia poate avea pareri identice cu ale barbatului, sau obligatia femeilor de a ni se adresa cu apelativul majestate, atunci parca,parca m-as mai duce la biserica...

ca ,pina la judecata de apoi, vine nevasta-mea acasa si nu mi-am facut temele la cartofi si intretinere.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Adriann

De ce irosesti timpul lui Dumnezeu pe internet?  :D

PS: sorry, nu pot sa ma abtin

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot de rau, mi-ati facut ziua cu subiectul asta  :thumbsup2:

"femeia poate avea pareri identice cu ale barbatului, sau obligatia femeilor de a ni se adresa cu apelativul majestate, atunci parca,parca m-as mai duce la biserica..." Poate citeste nevasta chestia asta si-ti iei un facalet in dinti  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danyx : te-ai ras de RB de la credinciosi  ;D , de la nutritionisti si de la ai  cu medicina, analizele, etc.  no, ca mai raman ai care zic e Rea ...da' totusi se Bea in draci ... , na, ca mi-a scapat, necredincios ce sunt, ;D

cetii pe cand eram holtei biblia hazlie, scrisa de un frantuz afurisitu', ce scria ca Noe a asteptat 900 de ani pana sa se atinga de nevasta-sa  ??? , pai de ea, adica nevasta, de ce nu zice nimic ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai pot de rau, mi-ati facut ziua cu subiectul asta  :thumbsup2:

"femeia poate avea pareri identice cu ale barbatului, sau obligatia femeilor de a ni se adresa cu apelativul majestate, atunci parca,parca m-as mai duce la biserica..." Poate citeste nevasta chestia asta si-ti iei un facalet in dinti  :D

nu da ea in mine cu facaletul ca e crestina. mi-o trage direct cu sticla de apa sfintita !

ps sa nu existe confuzii : apa sfintita = orice are alcool mai mult ca vinul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zau asa, dac-as scrie eu o carte sfanta as baga in ea si obligativitatea ca femeia sa stie toate retetele din cartea Sandei Marin pe dinafara, sa zica "mai repede" de pe scaunul din dreapta al masinii... Ce pacat ca astia au prins doar chestii "de baza", cum ar fi incasatul caftelii de la barbatul betiv pe tacute. :D

P.S. : cica Noe a fost singurul cu corabia sfintita, de-aia la ceilalti le-a intrat apa la delcou si s-au scufundat. De ce-o fi luat tantari, pureci, tigani si femei pe arca nu pot sa inteleg. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

"cultele crestine o sa dispara de la sine cand o sa fie din ce in ce mai multi atei practicanti. Ca va disparea si lumea odata cu asta, este partea a doua..."

De ce-ar disparea lumea odata cu crestinismul?

Pentru ca totul se desfasoara dupa un plan. Nu este intamplator ca oriunde mergi, la banca sau la notar, la anul nasterii treci 1983. 1983 de ani de cand? A da.. de la fiul tamplarului :). E grea viata de ateu :P.

Pamantul a fost creat de Dumnezeu. Nu a aparut la intamplare, deci nu va disparea la intamplare. Se va sfarsi cand Dumnezeu va decide ca nu are sens sa-l mai tina in existenta.

Nici nu sta in forta omului sa il distruga... omul poate cel mult sa isi faca viata lui si a celor din jur un iad.

Stiti cand a fost dezlantuit potopul? Cand nici un om credincios nu mai era pe pamant.

Stiti cand a fost nimicita Sodoma? Cand nici un om credincios nu mai era in cetate.

Stiti cand va fi nimicit Pamantul? Cand nici un .... nu va mai fi pe pamant. :)

Credinta in Dumnezeu are o logica, si e deosebit de relaxant sa vezi cum toate se misca dupa planul Lui... si mai ales sa te stii ca e Tatal tau :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@rand

Calendarul e o conventie facuta de oameni. Uite, daca as avea putere as reseta numaratoarea anilor in 1983. Astfel, eu as fi nascuta in anul 0. Cei care aveti 30 de ani de ex ati trece in acte la banca anul 3 "inainte de Betty" (3 iB).

Tu chiar crezi sincer ce scrii acolo? Nu pot sa neg existenta lui Dumnezeu dar nici nu cred in el. Pur si simplu nu stiu daca exista. Dar ce scrii tu sunt niste copilarii dupa parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now