MareanBoss

O chestie tare despre ambreiajul de la V40

44 posts in this topic

Man, din rulmentul tau a mai ramas ceva, din al meu nimic.Arata ca talajul ce-l pui la hamsteri, iar de la rulment s-au rupt si 5 dinti la placa de presiune.Eu am V40 1,6 benzina si din cate vad in poza e la fel ca la mine kitul de ambreiaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat la costat pe prietenul tau montajul ambreiajului?mie mi-a cerut un mecanic 4 mil dar a zis sa vada daca trebuie sa ridice motorul sau nu...ai idee daca a mai ridicat motorul sau doar a desfacut cutia?pt ca nu am incredere in mecanicul asta ca vad ca isi da cu presupusul...

Share this post


Link to post
Share on other sites

cat la costat pe prietenul tau montajul ambreiajului?mie mi-a cerut un mecanic 4 mil dar a zis sa vada daca trebuie sa ridice motorul sau nu...ai idee daca a mai ridicat motorul sau doar a desfacut cutia?pt ca nu am incredere in mecanicul asta ca vad ca isi da cu presupusul...

mai cauta altu/altii

mie mi au trebuit 4 mecanici sa si dea cu parerea care bucsa de la timonerie trebuie inlocuita pentru R :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie mi-a luat mecanicul 280lei ron.A fost nevoie de un singur mecanic si un ajutor pe ici pe colo.A desfacut-o pe groapa, a dat jos cutia, motorul suspendandu-l pe cric.Si-a facut omul treaba perfect dar a durat ceva timp(vreo 6-7 ore). Ne-am chinuit mult la cele 2 suruburi de la ghidajul cutiei care n-au vrut in niciun chip sa se desfaca si care pana la urma s-au rupt.Dar nu-a fost problema la prindere ca la 2 cm de ele mai venea cate un surub pe fiecare parte.Acum totul e k.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e usor de schimbat . 400 lei l-a costat pe proprietarul volvo-ului . cu tot cu garnituri cilindru receptor scimbate si cu tot cu tractat din oras din locul unde a ramas cu ea .  cutia nu trebuie data jos de tot . trebuie indepartata cat mai mult de motor , ai loc destul sa schimbi kitul acolo . va zic pt k asa a facut prietenul meu . a scos planetara scurta din fuzeta apoi a desfacut piulita de la planetara lunga si dupa ce a eliberat cutia de table suruburi cabluri etc etc .. a indepartat'o de motor la maxim cat a putut si pe acolo a schimbat placa si a centrat discul .....  sper ca ati inteles ce am vrut sa zic (la ora asta)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mareanboss - mersi mult de ajutor. Inseamna ca am aceeasi cutie de viteze dar motorul de volvo. Presupun ca 99% se va potrivi ambreiajul de renault.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare ... daca sunt aceleasi cutii , pot sa va intreb si eu care este codul pentru cutie reno ? am nevoie de un burduf cred ca cu semering , planetara stanga ( partea dinspre cutie ) ca musteste uleiul pe acolo si ma gandesc ca e la fel ca la renault dar unde am cautat mi-a cerut clar codul cutiei reno si ca sa fiu sigur , as vrea sa aflu exact ce cod are cutia sa cer acel burduf , sa aflu si codul lui poate e mai ieftin !!! multumesc

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok deci din cate am inteles motorul este B4184S2 (122 cp) dar cutia este aceeasi ca la B4184S(116 cp)? Poate cineva mai cu experienta sa ne spuna exact ce cutii avem pe cele doua motoare? 400 de roni nu ii iei din drum iar kiturile sunt clar IDENTICE.

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu vorbesc de un kit de semeringuri pt planetare partea dispre cutie !

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci eu am motorul B4184S2 de 122 HP si pe cutie scrie jc5 227 c 023657 .., banuiesc ca e cutia M5P nu?merge kitul asta de renault pe ea?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Unde ar trebui sa scrie codul asta pe cutie daca ma uit?

Share this post


Link to post
Share on other sites

pai sun ea...dai plasticele alea la o parte

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ceva timp de cand e deschis topicul...a schimbat cineva abreajul cu cel din cutia de renault?

Share this post


Link to post
Share on other sites

e ceva timp de cand e deschis topicul...a schimbat cineva abreajul cu cel din cutia de renault?

Eu am schimbat ambreajul acum un an si am pus un kit valeo cea ce a si fost pe masina.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am schimbat ambreajul acum un an si am pus un kit valeo cea ce a si fost pe masina.

Salut,

Ai pus kit Valeo pentru Renault sau Volvo?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Ai pus kit Valeo pentru Renault sau Volvo?

Pentru volvo, cutia este M5P de renault și a fost kit valeo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUT.

AM UN VOLVO V40 1.9TDI 115CAI SI TREBUIE SA'MI SCHIMB KITU DE AMBREIAJ (DISC+PLACA+RULMENT) SI VOLANTA :((

DE UNDE AS PUTEA SA LE CUMPAR LA UN PRETZ MAI ACCEPTABIL ?

ARE CINEVA DE VANZARE ?

SE POTRIVESTE DE LA ALTA MASINA ?

MULTZUMESC.

Share this post


Link to post
Share on other sites

SALUT.

AM UN VOLVO V40 1.9TDI 115CAI SI TREBUIE SA'MI SCHIMB KITU DE AMBREIAJ (DISC+PLACA+RULMENT) SI VOLANTA :((

DE UNDE AS PUTEA SA LE CUMPAR LA UN PRETZ MAI ACCEPTABIL ?

ARE CINEVA DE VANZARE ?

SE POTRIVESTE DE LA ALTA MASINA ?

MULTZUMESC.

Mai multe informatii poti afla de aici

Edited by lik2008

Share this post


Link to post
Share on other sites

ideea e :cum stiu care e corespondentul kitului de la volvo meu la renault?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now