Trofin Gabriel

folie auto

15 posts in this topic

Salutare tuturor... am nevoie de cateva sfaturi si pareri... vreau sa imi foliez geamurile de la masina... ce ziceti?... sa incerc eu sa le fac sau sa ma duc la cineva specializat?.. se merita sa fac asta sau nu?... cam cat ar ajunge ca pret?... voi cum atin procedat?... orice sfat e bine venit

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca te pricepi se rezolva acasa + o bere ,suc rece ;D

Daca  nu mergi la un service autorizat sa zicem

Folia costa min 150 ron daca o cumperi tu,daca ti o monteaza o firma costa aprox 500 ron (depinde de masina,include si timbre rar).

Pentru mine face toti bani ,mai mutin soare,mai putine tentative de furt (pentru ca tine geamul),putin mai racoare(depinde de folie marca)

Share this post


Link to post
Share on other sites

cu politia... sunt probleme daca nu e omologata sau autorizata? ce poate sa faca?... ai idee de unde pot lua folia?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu e omologata si nu te "intelegi" cu ei iti retin talonul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

chestia cu racoarea = placebo (la cea mai scumpa folie montata pe bestia mea)

chestia cu furtul/intimitatea/look-ul masinii = adevarata

du-te si pune-o profesional, ai garantie, ai timbru RAR, nu e chiar asa o suma de speriat - parerea mea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pe sspate nu stiu daca trebuie neaparat omologata ,aici ma refer la geamurile laterale + luneta,iar pentru cele din fata sofer si pasager trebuie deschisa 70 % parca + timbru rar ,fara nu mere  (te lasa fara talon ,daca i mai inchisa)

Asa arata la mine

post-1795-12877885011518_thumb.jpg

post-1795-12877885017967_thumb.jpg

post-1795-1287788502426_thumb.jpg

post-1795-12877885031353_thumb.jpg

post-1795-12877885038355_thumb.jpg

post-1795-12877885044639_thumb.jpg

post-1795-12877885050803_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau sa pun pe geamurile din spate si luneta... sa ramana doar geamurile de la sofer si pasager si parbrizul nefoliate;D... crezi ca merge si neomologate?... ale tale sunt omologate? sau puse de tine?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara timbru RAR (deci omologate, cica) nu-ti pui nici o folie neagra. A, poate una transparenta, antiefractie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fara timbru RAR (deci omologate, cica) nu-ti pui nici o folie neagra. A, poate una transparenta, antiefractie.

Pai nu are rost sa ti pui transparenta.

Recomand una mai neagra / cum doresti,dar cu timbru "cica"..hartia aia colorata :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu am folie omologata pe masina si pot spune intradevar ca e o diferenta intre ele.Prima fiind ca cea omologata care iti pun timbru pe ea la montarea e un pic mai groasa,se vede mai bine prin ea si e un pic mai rezistenta la zgarieturi,iar lucrurile astea le pot spune pe 2 masini avute una cu folie din comert si una cu folie omologata ;)

A doua diferenta e ca cea din comert se decoloreaza mai repede in timp si cu siguranta vei avea batai de cap cu the guys in blue coats ;D

Cum spunea si mai sus nu e o avere si isi merita banii,plus ca iti trebuie ceva indemanare sa o pui fara bule de aer,taiata bine dupa contur si toate cele.

Plus ca daca baietii sunt profesionisti iti pun pe luneta folia dintr-o singura bucata.Am vazut la @lik2008 ca e pusa din 2 sau 3 parti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aia din comert pot sa i spun ca tine max 10 luni,dar asta in cazul in care ii pusa bine (testat)

-se vede  aiurea noaptea

-se zgarie daca o stergi cu clean / alta solutie

Aia Llumar,3 m ..tine mai mult,fiind mult mai rezistenta,se vede mult mai bine (noaptea)

-rezistenta

-noaptea = ziua (aproape)

-fiind aprobate rar nu ai probleme cu politia

Mai sunt multe de zis,dar acu chiar nu imi aduc aminte. ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

deci... in final... imi recomandati sa imi pun folie omologata... ramane sa adun bani si sa reactionez ;)... multumesc tuturor

Share this post


Link to post
Share on other sites

Avantajele foliilor solare

    *Cresc confortul la volan, reducand efectul de orbire de la farurile masinilor din spate;

    *Cresc eficienta instalatiei de aer conditionat;

    * Previn decolorarea interiorului;

    *Dau un aspect mai elegant exteriorului;

    *Protejeaza impotriva indiscretiei si a hotilor;

    *Retin cioburile in caz de accident.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now