Adriann

DNA-ul si declinul economiei

16 posts in this topic

Directia Nationala Anticoruptie. Institutie guvernamentala care se ocupa cu reducerea(sa nu batem prea sus zicand eliminarea) coruptiei din tara, conform cerintelor Uniunii Europene.

Pe parcursul existentei sub diferite forme, PNA, DNA, din 2002 pana in prezent, am vazut prin mass-media, diferitele dosare de cercetare penala intocmite diferitor demnitari, patroni, politisti, procurori.

Pe Wikipedia la sectiunea "Activitate" apare un singur exemplu si anume procurorul Alexandru Kiss care a luat mita 4.000 de lei pentru restituirea unor obiecte. Destul de impresionant portofoliul.

Totusi, in 8 ani de existenta, din zecile de dosare penale s-a lasat cu puscarie doar pentru un singur om si anume Cornel Penescu.

Cine este Cornel Penescu?

Cornel Penescu este actionar al Grupul PIC. O serie de companii specializate in industria alimentara(Hypermarket-uri), constructii(PIC construct), taxi si alte firme de care nu imi amintesc acum.

Cornel Penescu era actionar majoritar la clubul de fotbal F.C. Arges. Cornel Penescu a dat bani arbitrilor la diferite meciuri pentru favorizarea echipei. DNA-ul a intrat pe fir, au pus mana peste niste probe in urma unei perchezitii a biroului lui Penescu si au deschis dosar de cercetare. L-au arestat.

Arestul

In timp ce a stat in arest o buna perioada de timp. Furnizorii au inceput sa-si piarda increderea in Hypermarket-ul PIC. Astfel, declinul relatiile de afaceri ale lui Penescu erau inevitabil. La ceva vreme, a survenit falimentul Hypermarketului si se anuntau vremuri si mai rele.

Rand pe rand, firmele lui Penescu au inceput sa dea faliment. 12.000 de oameni au ramas someri in mai multe judete!

Eliberarea

Anul acesta, Penescu a fost eliberat din penitenciar. La ceva vreme acesta anunta deschiderea unui Hypermarket la Craiova. Imediat dupa anunt l-au bagat l-a arest iar. Hypermarket-ul nu s-a mai deschis din cate stiu.

Concluzia

Din sutele de dosare pe mesele procurorilor DNA, prafuite si ingalbenite de trecerea vremei peste ele, din sutele de persoane anchetate. Persoane cu nume grele, procurori, politisti, parlamentari, senatori. S-au gasit s-a distruga un om care contribuia in FOARTE MARE MASURA economiei locale in multe judete, si intr-o semnificativa masura bugetului tarii.

Eu nu il sufar pe Cornel Penescu si nici pe fiul sau cu care am avut niste clinciuri acum ceva vreme, dar oamenii nu meritau asa ceva. Din cauza "dreptatii" ce s-a facut, au crescut randurile somerilor. Si Romania a prins viteza in caderea libera ce se afla.

Argesul era printre primele locuri in topul economiei, acum este pe ultimul. Si se anunta vremuri si mai grele, deoarece conducatorii nostri au avut ideea "inteligenta" sa vanda Arpechimul austriecilor de la OMV pe o suma de rahat. Combinatul a fost cumparat de curand de Oltchim iar rafinaria se va inchide, taia si vinde la fier vechi. Alte mii de suflete fara loc de munca.

Doamne, ajuta-ne!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu nu inteleg rostul topicului asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nici eu nu-i vad rostul si l-am citit .

Share this post


Link to post
Share on other sites

trebuie sa cititi printre randuri  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites
Eu nu inteleg rostul topicului asta.
Nici eu nu-i vad rostul si l-am citit .

caldura mare monser, da, deja suntem obisnuiti sa tratam cu indiferenta ceea ce sa intampla langa noi, mass-media isi face cu brio datoria, daca cele date de @Adriann sunt reale 1200si de semeni nu mai au un loc de munca si institutiile statului sunt doar de fatada si clientela politica, ne meritam soarta.

DA! stiu noi nu putem face nimic pentru ei, dar macar compasiune sa aratam

Cele bune.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@BAK-S40: Am crezut ca doar autoritatie sufera de boala indiferentei si a relei vointe. Dar se pare ca este epidemie nationala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da @Heimdallr INTIMIDAREA maselor e cuvantul potrivit pentru tot ceea ce ai scrit tu si @Adriann, dar unde se va ajunge cand iti va frica si de umbra ta, mai rau ca-n regimul trecut, oarea asta ne-am dorit in "89 ?!

Despre institutiile statului am cuvinte numai de.....  fara exceptie, nu a fost o problema pe care s-o rezolv direct fara interventii sau poate nu! nu am rezolvat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca o completare. Daca esti procuror si vrei sa te angajezi la DNA pentru ca vrei sa faci ceva in tara asta, n-o face. Nu o sa poti face ce-ti propui, ti se va dicta pe cine anchetezi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

L-ai citit macar?

Tu ce zici ?  :D

Spune-ne tu,care-i rostu` acestui subiect ?

De ce i-ar păsa unuia dintre noi de istoria lui Cornel Penescu?

De ce ne-ar păsa cum îÅŸi face DNA-ul "treaba"?(orice prost din Å£ara asta ÅŸtie cum "merg lucrurile." )

Tu chiar crezi că parveniÅ£ii ăÅŸtia, gen Penescu ,le pasă de cei 12000 de oameni pe care tu i-ai scris cu roÅŸu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ati inteles acum de ce DNA nu il mai ancheteaza pe Basescu?....daca isi ia statul roman flota inapoi si pe urma trebuie sa taie 25% din salariile marinarilor?...ne-ar baga la cheltuieli,zau asa...plus familiile alea care vor trebui sa se obisnuiasca sa traiasca iar din lei romanesti dupa atatia ani de valuta...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tu ce zici ?  :D

Spune-ne tu,care-i rostu` acestui subiect ?

De ce i-ar păsa unuia dintre noi de istoria lui Cornel Penescu?

De ce ne-ar păsa cum îÅŸi face DNA-ul "treaba"?(orice prost din Å£ara asta ÅŸtie cum "merg lucrurile." )

Tu chiar crezi că parveniÅ£ii ăÅŸtia, gen Penescu ,le pasă de cei 12000 de oameni pe care tu i-ai scris cu roÅŸu ?

"Tu ce zici ?  :D" - Nu. Nu l-ai citit.

"Spune-ne tu,care-i rostu` acestui subiect ? " - Acest subiect nu are un rost predefinit. Fiecare intelege ce vrea.

"De ce i-ar păsa unuia dintre noi de istoria lui Cornel Penescu? " - Ma doare la fel de mult de istoria lui Cornel Penescu cum te doare si pe dumneata. Nu stiu de ce ma intrebi pe mine asta.

"De ce ne-ar păsa cum îÅŸi face DNA-ul "treaba"?(orice prost din Å£ara asta ÅŸtie cum "merg lucrurile." )" - Pentru ca din cauza faptului ca gandirea care o ai dumneata e gandirea generala in Romania. De aceea suntem la polul opus fata de nemti, scandinavi si cam tot ce inseamna civilizat pe lumea asta. Toata lumea stie, nimeni nu face nimic. Injuram, dar cat mai incet sa nu ne auda cineva. E chestia aia... popor brav si darz care niciodata nu a dus batalii de cucerire. Sa cucerim ce? Pamantul altora? Si ce sa facem cu el? Sa-l mucim?! Nu ne descurcam cu peticul nostru.

"Tu chiar crezi că parveniÅ£ii ăÅŸtia, gen Penescu ,le pasă de cei 12000 de oameni pe care tu i-ai scris cu roÅŸu ? " - Sincer, chiar nu ma intereseaza daca ii pasa sau nu lui Penescu. Oamenii de afaceri, inevitabil, sunt cei care deschid locuri de munca. Chiar si un om ca Penescu, oferea locuri de munca.

Cu tot respectul alex, nu mai posta in subiectul asta. Rog acelasi lucru sa faca persoanele care ar crede ca prin mesajele lor m-ar face sa-mi fie rusine ca sunt roman.

Ce e asa mare lucru de inteles? Statul aplica litera legii in momentele cele mai nepotrivite si pentru niste mizilicuri, ca in cazul lui Penescu, pentru un rahat de meci de fotbal. Nu suna a coruptie dusa pe cele mai inalte culmi? BAK-S40 si Heimdallr cum au priceput ideea? Au chip tuning?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vecinul meu de la sud,adica Adrian,nu a putut sa se faca inteles. In primul rand este vorba de comenzile politice,in al ii-lea rand fratii Penescu erau singurii mari jucatori pe piata supermarketurilor independenti,fara aliante cu ....,in al iii-lea rand era iubit in judet si pentru echipa de fotbal pe care o patrona,deh,avem si noi mandria noastra,in al x-lea rand,marfa era ieftina si chiar se duceau din tot judetul la magazinele lui,in al xxx -lea(le-am pierdut numarul) ar trebui sa intelegeti ca 10 000 de angajati reprezinta un oras,fara slujba,sunt multi care sufera dupa inchiderea si falimentarea lui.

Adi,esti inca tanar,nu-ti otravi viata,dreptatea este de partea lor,tu fa ce a zis Base: tai-o!

Share this post


Link to post
Share on other sites

@zippy..corect!

@restul...sunt sigur ca nimeni din DNA nu s-a gandit la ce efecte secundare dpdv economic va avea arestarea lui Penescu si nu a fost o conspiratie impotriva intreprinzatorilor independenti din judetul Arges...cel mai probabil, adevarul e mai "romanesc", ca sa zic asa, si anume e ceva legat de bani de campanie si nu numai si ca a deranjat pe cineva mai bine pozitionat la nivel politic...restul e Cancan..:))...stim toti ce "superprofesionisti" sunt cei de la DNA si cum sar ei la gatul celor care le deranjeaza stapanii...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi-a plăcut asta. ÃŽmi dai peste nas cu gândirea mea ,tipic românească ,ca la final să mă rogi să-mi văd de treabă.

N-am de gând să-mi argumentez cele scrise mai sus. O să-Å£i respect dorinÅ£a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Alex tu cu cine te certi aici ?

La naiba pt prima data sunt pe aceiaÈ™i lungime de unda cu Alex, deci chiar e nevoie sa-l plangem pe Penescu asta?  EU l-as plânge pe nea Gigi cavalerul luminii, dar nu mai am lacrimi din cauza caniculei ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now