xavantes

Va salut

10 posts in this topic

Ma numesc Andrei si sunt nou in forumul acesta. Este unul dintre cele mai reusite forumuri pe care le-am intalnit. M-au impresionat maniera organizata a topicurilor si seriozitatea raspunsurilor, precum si dovada existentei unei comunitati de fani Volvo, care este in expansiune. Felicitari celor care au intemeiat aceasta "miscare". Intruniri, discutii...bravo!  :)

Cred ca acesta este un loc unde oricine ar putea gasi cu adevarat raspunsuri solide la multe intrebari.

Sa auzim numai de bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Andrei si bine-ai venit printre noi !

Sa stapanesti sanatos masinuta si sa n-ai probleme !!!

Cum ne-ai gasit ?! :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut si multumesc pentru primire :)

In decembrie (29 mai exact) anul trecut am facut schimbul de ulei si de filtre la Primus si nu as putea spune ca am fost tocmai multumit de pret. Iata ca a venit iarasi vremea sa schimb uleiul si filtrele plus inca alte operatiuni.

Cum masina o am decat de un an si este prima mea masina, adica pe numele meu si in ingrijirea mea, nu am cunostinte in domeniul reparatiilor si a service-ului. Astfel m-am hotarat sa caut pe internet preturi pentru piese de schimb. Bucurandu-ma de o frumoasa suspendare de permis am avut timp destul sa tot caut. Vazand ca ma tot "lovesc" de acest link, m-am hotarat sa ma opresc si sa-i acord cateveva minute. Si au fost suficiente pentru a ma hotari ca este, cel putin pentru mine, cea mai buna sursa de informare despre domnul Volvo. Sper si cred ca in timp voi putea si eu ajuta cu vreo informatie-doua cand vine vorba. Pana atunci...invat  :)

Suspendarea permisului continua, azi am de dat sala pentru a-mi prescurta perioada de suspendare de la 90 de zile la 30 si saptamana viitoare plec cu masina la un service.

La revizia de anul trecut de la Primus, respecabilii au schimbat filtrele de aer, ulei, motorina si habitaclu si au pus ulei 0W30, Castrol probabil.

Nu am stiut intervalele de schimbare a filtrelor si a uleiului. Am crezut ca toate se schimba in acelasi timp la 20.000km, orientandu-ma dupa cartea de service unde sunt trecute intervale de 20.000km. Silly me ;D Citind pe forum am vazut ca lucrurile nu stau deloc asa. Oops...Inseamna ca am parcurs 18.000km cu toate filtrele de anul trecut. Faptul este consumat, oricum, iar dupa cum spuneam saptamana viitoare ma duc sa le schimb, plus alte investigatii pe care le cer, inspirat fiind de pe acest forum  ;) Acum imi este ciuda ca am intarziat, mai ales ca tin mult la masina si nu as vrea sa nu functioneze cum trebuie sau sa prezinte defectiuni datorate neglijentei mele.

Ma lungesc prea mult.

Sa ne auzim cu bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ar trebui sa le schimbi urgent, mai ales ca vrei sa ai grija de masina. In praful din Romania...care intra peste tot...

S-o stapinesti sanatos  si sa ai grija de ea , ca e masina valabila ! : ;)

P.s. Scrie cit doresti, aici esti binevenit !!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc pentru urari si sfat  :) Abia astept sa o aranjez.

Vroiam sa intreb si eu ce inseamna a-i face "flush" la schimbul de ulei? Poate nu am prins eu bine termenul. Eu am inteles ca se adauga o solutie de curatat dupa scoaterea uleiului uzat. O solutie recomandata ceva?

Paranteza: Ar cam trebui sa postez chestiuni de genul acesta in sectiunea Service->Generalitati, nu?

Share this post


Link to post
Share on other sites

MotorClean de la LiquiMoly sau  Engine FastFlush  - de la BlueCoral

DAR:se lasa 5-10 minute motorul la relanti. Scrie si pe flacon chestia asta. Tu ai Diesel, daca nu mai insel, nu?

Inainte de schimb pui motor-flush-ul,  tinut motor 5-10min. la relanti, golit baie ptr. ca uleiul diesel contine mult soot.

Am vorbit insa cu mai multi - cei care au facut asta - (flush) si nu se simte nici o diferenta in mersul motorului sau altceva. Probabil ca e doar o recomandare a inginerilor mecanici...Plus ca poti sa lasi deschise si o saptamina busonul de la baie si capacul de la filtru de ulei, ca tot nu scoti tot uleiul. In toate cazurile ramine in motor minim 0.2-0,4 l ulei...mai ramine printr-o multime de puncte de energie potentiala minima situate mai sus decit baia de ulei  ;) Iar mie nu-mi place ideea de a ramane si cu ceva solutie de curatat in motor care nu se scurge toata - ci se combina cu uleiul nou pus...

Mai intreaba si pe altcineva, mai mult nu pot sa te ajut.

Numai bine !

P.s.  Da, posteaza problemele la sectiunea S60...ca se "murdaresc" topicurile forumului :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, iti multumesc mult pentru raspuns si pentru informatii. Ii voi face totusi un "flush"-ulet, asa, sa mai curat si eu din pacatul meu de a intarzia cu shimbul. Cum spuneai este probabil o chestiune de impresie ca ii face neaparat bine.

Postez de-acum la sectiunea S60  ;)

Multumesc inca o data.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oo, S60, abia astept ianuarie 2008 sa-mi iau si eu.

PS: Daca nu supar, ce boacana ai facut de ai ramas fara driver license ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut!

Pai ce sa fac  :) viteza...Cum limitele de viteza sunt joase, m-au saltat baietii la 101km/h. Ca sa fi scapat permisul dar sa si fi luat puncete de penalizare in schimb, trebuia sa am pana la 99km/h. Nici nu sunt sigur ca acei 2km/h nu au fost adaugati de ei, asa de baieti buni ce sunt. In fine. Ma stiu vinovat pentru ca aveam 160km/h si a trebuit sa franez violent cand i-am vazut (stateau in varful pantei pe care eu o urcam, intr-o frumoasa sambata dup-amiaza cand nici musca nu bazaia prin rahatul ala de sat). Asta este.

Joi am dat examen de verificare a cunostintelor ;) in vederea prescurtarii sanctiunii de la 90 de zile la 30 de zile. Examenul l-am luat si joia asta trebuie sa depun vreo 4 documente pentru tovarasul comisar sef care va dispune prescurtarea perioadei la o luna. Partea frumoasa este ca joi voi fi servit deja 30 de zile din sanctiune deci il iau direct  ;D

Ziceai ca in ianuarie iti iei Volvo S60? Il iei nou?

Eu am S60-ul asta din august anul trecut si nu pot spune decat ca sunt foarte multumit. Nu l-am luat nou dar l-am luat de la un prieten de familie si stiu ca a fost ingrijit. Este adevarat ca nu prea am termen de comparatie pentru ca nu am condus prea multe tipuri de masini. Tata a avut Skoda Ocativa 1.9TDi si asta am mai condus inainte. Multumit si de-aia dar nu se compara oricum. Iti pot spune ca alte persoane care au mers cu masina mea, fie si in dreapta, au fost foarte incantati. Sa nu-mi mai spun ca aia care l-au condus au fost si mai incantati. Un prienten s-a razgandit asupra masini pe care vroia s-o cumpere. Ma rog. Vroia un VW Passat nou. Tine de preferintele fiecaruia pana la urma deci poate nu este foarte relevant.

Iti urez bafta cu masina! Cred ca este o masina buna  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now