tommytza

Spiritul Volvo loveste din nou!

27 posts in this topic

Vreau sa va descriu o mica intamplare, in dorinta de a arata tuturor ca indiferent de opiniile vehiculate pe acest forum si a ideilor de multe ori contradictorii, spiritul Volvo,acela cu care ne mandrim si care pe multi dintre noi ne-a adus,mai dainuieste inca...multi dintre voi nu stiu dar afla cu aceasta ocazie ca masina are niste mici probleme de mai mult timp, pierderi de ulei pe la un surub al capacului de la culbutori, pierderi de lichid de frana,saboti blocati...aseara,in timp ce ma duceam la intrunirea saptamanala,un zgomot puternic a aparut la una din roti..am ajuns la locul unde deja se stransesera membrii si le-am expus problema....imediat s-au mobilizat Matrixx,Brava,Vlp si altii si am inceput sa studiem "pacientul"...concluzia a fost sa ne suim imediat in masina si sa mergem acasa la Vlp, unde aveam conditiile necesare repararii agregatului...acolo,in mod operativ si cu concursul lui George,cumnatul lui Vlp,care nu este membru al clubului dar ar trebui sa fie, tinanad cont de pasiunea sa fata de aceste masini, s-a schimbat discul de frana (donatie VLp), s-au pus placute de frana noi (donatie Vlp, placute originale,nu o sa credeti dar fabricate in Romania), s-a reparat pistonul blocat,s-au schimbat garnituri,s-a dat cu tarodul o gaura noua in capacul tacheti,s-a pus alt surub si alte reparatii,care la un service ar fi durat o zi intreaga...dupa care s-a revenit in parc la terasa....cred ca asta spune multe despre cei care suntem si vreau sa le multumesc baietilor pentru ajutor si pentru faptul ca au renuntat la o seara agreabila in parc alaturi de ceilalti pentru a ajuta un volvist....poate asa o sa intelegem ce suntem cu adevarat indiferent de ce cred uni sau altii despre noi....va pup baieti,multam fain!...si,evident,bestia e pe strazi, acum mai rea ca niciodata...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oricand Tommy  :-*

App ... azi am descoperit ca si pistonasele sunt de agregat 'frantuzesc'  :D dar din cate am inteles ala nu are garnitura aia care ne lipseste noua .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si toate astea dupa ce acelasi Matrixxx (cu bune si rele )  ;) , in aceiasi zi impreuna cu vlp pe la orele 16:30 mi-a asamblat furtunele de turbo aer si ce dracu mai era pe acolo , si mi-a dat posibilitatea sa ajung la polivalenta .

Jos palaria matrixxx  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca Matrixx va facea si o cantare pe langa masini ar fi fost servicii mai mult decat complete.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa ajutam noi oamenii REAL, nu doar cu topicuri si...sondaje  8)

Important e sa continuam sa fim aproape unii de ceilalti. Acest forum si-a dovedit de multe ori capacitatea de a fi un liant puternic.

Sa va bucurati de bijuteriile voastre, Danyx-ule si Tommy, ca le-aveti mai sanatoase acum, macar cu putin !

:3some:

Share this post


Link to post
Share on other sites

da...imi permit o mica rautate...curios ca niciunui ganditor de pe forum nu i-a venit ideea unui sondaj "Cati dintre voi s-ar da jos noaptea din pat sa mearga 120 km sa ajute un coleg de forum?"...dar macar acum stim cati si de cate ori fac alte treburi prin pat... ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si ...care'i legutura cu faptul ca Matrixxx , vadim ...tu ...si alti cativa isi rup si murdaresc hainele pe  la masinile noastre ? ???

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stie Vadim.... cu etrierii si garniturile lui de Oltcit ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

sincer,prefer sa dau 10 RON pe niste placute pe care le schimb o data pe an decat 100 Ron pe care le schimb tot o data pe an...sa nu uitam un lucru...pe afara ecologistii au castigat niste batalii cu producatorii...deci placutele de frana nu mai contin azbest si nu mai sunt asa dure..de aici comportamentul de plastilina pe care il observam indiferent de provenienta,,ca sunt originale sau aftermarket...de fapt platim doar o imagine a unui produs. plus adaosurile comerciale ale intermediarilor...prefer sinceritatea mult mai ieftina a produsului fara pretentii de pe piata autohtona...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da dragule, asa este, dar eu ma refeream nu la PLACUTE, ci la GARNITURI...care daca se sparg, nu mai actioneaza pistonasul si deci nici placutele... oricat de autohtone si patriotice ar fi ele. Ca sa nu mai discutam inginereste de forta de franare (implicit apasare a placutelor pe disc) care este una la Oltcit-ul de 900kg fara servofrana si alta la bartamai basculanta de VOLVO 1,5 tone cu servo. Asta daca e de interes pentru tine faptul ca placutele se pot crapa in mers :)

De gustibus bre...

Share this post


Link to post
Share on other sites

ha ha...si cand ma gandesc ce show am facut pe serpentine fara garnituri....twice...cum am apasat eu pedala de frana la Timisus de Sus, la 90km/h, cu cardul de masini in fata si s-a dus saraca pana la fund, fara sa incetinesc deloc....trebuie neaparat sa incercati senzatia asta,va apropie de divinitate!... ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si cu garnitura oem ... veche de 15 ani  :D ..... decat sa dau  pe un set de 4 garnituri de praf si 2 oringuri 100 de lei prefer sa caut mai ieftin .. dar made in ro ... si trust me .... garniturile din cilindru nu trebuiesc schimbate ... trebuiesc alea de la imbinarea etrierului ( care nu sunt in kit ul de 100 de lei ) si cele de praf .

Share this post


Link to post
Share on other sites

    Da dragule, asa este, dar eu ma refeream nu la PLACUTE, ci la GARNITURI...care daca se sparg, nu mai actioneaza pistonasul si deci nici placutele... oricat de autohtone si patriotice ar fi ele. Ca sa nu mai discutam inginereste de forta de franare (implicit apasare a placutelor pe disc) care este una la Oltcit-ul de 900kg fara servofrana si alta la bartamai basculanta de VOLVO 1,5 tone cu servo. Asta daca e de interes pentru tine faptul ca placutele se pot crapa in mers :)

    De gustibus bre...

Te contrzic putin la ce ai spus mai sus,garniyurile nu au de ce sa cedeze indiferent de la ce masina provin pentru ca ele in interiorul etrierului nu sunt supuse la forte extreme indiferent daca masina are 900 kg sau 1500 kg la ambele masini garniturile au rol de etansare(sa nu curga lichidul de frana).

P.S. Oltcit-ul are frane supradimensionate pentru greutatea lui.(am avut 6 oltcituri si stiu ce vorbesc)

Share this post


Link to post
Share on other sites
....imediat s-au mobilizat Matrixx,Brava,Vlp si altii si am inceput sa studiem "pacientul"...concluzia a fost sa ne suim imediat in masina si sa mergem acasa la Vlp, unde aveam conditiile necesare repararii agregatului...acolo,in mod operativ si cu concursul lui George,...

Sunteti o adevarata familie, bravo voua.

Simt o mica invidie !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut Matrix.sunt nou in clubu volvo si nu ma prea descurc pe aici.am un volvo 850 glt.sunt fffffff multumit de masina pe care mi-a luat-o taicamiu(cristi lazar=mare fan volvo).se pare ca ma luat si pe mine febra volvo si chiar as vrea sa stiu mai multe despre masina mea.ce are,ce nu are,ce ii lipseste etc.as vrea sa stiu si eu cand va intalniti si unde.am inteles ca va intalniti in Bucuresti,dar nu mai stiu unde si la pe la ce ora.eu sunt din Constanta si m-ar bate gandu sa vin intr-o vineri prin Bucuresti sa va cunosc si poate imi mai spuneti si voi cate ceva de masini.astept rasp de la tine.mersi mult

Recomand citirea regulamentului, nu se admit mircisme pe acest forum cât despre nume de persoane și localități acestea se scriu cu litera mare, propozițiile încep cu litera mare dar de asta nu ma leg pt ca nu sunt profesor de limba romana .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pentru inceput, bine ai venit !

Noi ne intilnim in fiecare joi, incepind cu ora 18.00 pina cind...vrea sa stea fiecare. Esti binevenit. Ai sa te indragostesti de masina, fara indoiala.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok.Am inteles.Sunt foarte indragostit de masina,chiar nu ma asteptam sa fiu asa surprins de ea.O sa vad cum fac sa ajung intr-o joi pe acolo.Sper totusi sa fie cat de curand:X:X:X:X

Share this post


Link to post
Share on other sites

pune si tu un set de poze sa admiram si noi masinuta ta

Share this post


Link to post
Share on other sites

arata foarte bine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mersi,mersi.Nu este ea cine stie ce bine intretinuta,dar vreau s-o fac cat mai frumoasa:D:D:D.Mai am unele probleme cu ea de care nu stiu cum sa scap,dar sper sa-i dau de cap la un moment dat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ai nimerit intr-o comunitate unde se rezolva orice problema legata de volvo.

unii cu sfaturi,altii cu piese.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now