mariusdaniel

"Vand ulei de motor ieftin! 103 lei/litru!"

8 posts in this topic

Sunt foarte suparat.

Am fost in luna iulie 2010 la Primus Auto si mi-au schimbat uleiul de motor cu "Ulei professional SLX", la pretul de ... 103,33 lei / litru ( TVA inclus ).  Doar uleiul, fara filtru si manopera.

Propun sa deschidem o bursa gen : "Cine da mai mult ? "

Chiar va rog, spuneti-mi daca cineva a dat vreodata mai mult pentru uleiul necesar la un Volvo S 60 din anul 2003, revizia de 80.000 Km la fix sapte ani ( kilometraj la bord 72.300 km. ).

Brrrrr.... ma ia cu friguri numai cand ma gandesc... sunt chiar suparat !

P.S. :  subiectul l-am mai atins pe un alt topic, dar pentru ca in titlul topic-ului era vorba de o reparatie la Cluj, am decis sa deschid unul nou. E vorba de Bucuresti, desigur.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu am inteles subiect-ul topicului !

Vinzi ulei sau esti nemultumit de pret ?

Pai acuma sa te intreb : De ce ai mers la reprez pt un amarat de schimb de ulei ? Stii bine ca aia baga adaos minim 100% si daca zici ca masina e din 2003 clar nu erai legat de garantie.

Uleiul ala e cam 50 - 60 de RON litrul depinde unde il gasesti. ( Castrol SLX Professional for Volvo Cars ? )

Ce mai, uite ulei OEM Volvo e 77 de lei Litrul ( care tot Castrol e ) deci puteai sa il iei pe comanda, mergeai la reprez si tot ieseai mai ieftin.

Acuma o sa imi sara probabil in cap cei care iubesc reprezentantele, dar eu unul atata timp ca nu se justifica adaosul ala nesimtit, nu am sa trec pe la ei. Daca era maxim 10 - 25% mergeam si eu mandru pentru revizii dar cand imi cer asa preturi total nejustificate, mai las-o naibii de treaba.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca tot vrei revizii la reprezentanta...du-te in alta tara!. In alta ordine de idei,(NU VREAU SA TE SUPAR< NICI PE TINE , NICI PE ALTCINEVA!!): din inepuizabila experienta si frumosul folclor romanesc :..."nu e prost cel care cere...ci cel care da."-imi cer din nou scuze , nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine sau sa crezi ca vreau sa  te jignesc.

Stau si ma gandesc daca si reviziile la masinile in garantie mai merita facute...cel putin la noi in tara...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit am vazut recunosc aici avem noi o problema.

TOT ce apare pe factura trebuie sa ai pe masina sau in portbagaj. NU EXISTA EXCEPTII. Asta este regulamentul nostru. Cand inlocuim ceva ne trebuie acceptul tau pentru a arunca piesele respective. Acordul ti-l dai cand deschizi comanda.

Nu exista revizie fara sa iti lipeasca acea eticheta la joja masinii. Au fost exceptii RARE ( una la 2 ani) cand am ramas fara, dar le-am trimis prin posta cand le-am avut disponibile.

Lasa-mi un PM cu nr tau de telefon si revin maine cu un apel.

Tot ce pot sa iti promit ca la urmatoarea revizie imi iau eu personal revansa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marius cel mai mic pret la acest ulei este 69 RON (la cei care il au pe stoc), la 56 RON nu gasesti in realitate iar la magazinul din colt este in jur de 75RON (eu asa am gasit la mai multe magazine) .

Ultima data cand am luat eu era 80 RON la Primus, vad ca s-a scumpit destul de bine daca a sarit 100RON/L, aici ai dreptate este cam scump .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu unul nu am inteles subiect-ul topicului !

Vinzi ulei sau esti nemultumit de pret ?

Pai acuma sa te intreb : De ce ai mers la reprez pt un amarat de schimb de ulei ? Stii bine ca aia baga adaos minim 100% si daca zici ca masina e din 2003 clar nu erai legat de garantie.

Evident, Roberto, sunt nemultumit de pret. Incercam sa fiu putin ironic... Acum, sigur ca nu m-am dus doar pentru ulei. Am facut revizia anuala, am cerut in plus, schimbarea lichidului de frana si inlocuirea placutelor de frana la toate rotile, o reparatie la o broasca usa, etc.

Cu uleiul de motor ati vazut si voi cum a fost, lichidul de frana l-au inlocuit, dar, surpriza, placutele nu ! Mi-au spus sa revin peste doua trei luni, caci mai merg ceva ! Am cerut sa mi le schimbe, totusi, dar mi-au zis ca nu are rost !

Cand am fost, apoi la un service de roti sa schimb cauciucurile intre ele ( fata cu spatele -  fac asta anual ), cei de acolo m-au avertizat ca placutele sunt duse ! Deci, ce sa mai cred... eu zic ca aveam dreptate sa mi le inlocuiasca, caci plateam, nu le ceream gratis ! Dar am senzatia ca era ceva graba pe acolo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

..."nu e prost cel care cere...ci cel care da."-imi cer din nou scuze , nu vreau sa crezi ca am ceva cu tine sau sa crezi ca vreau sa  te jignesc.

Ai perfecta dreptate si-mi insusesc critica, fara sa ma simt jignit !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am citit am vazut recunosc aici avem noi o problema...

Lasa-mi un PM cu nr tau de telefon si revin maine cu un apel.

Multumesc pentru raspuns !

Am trimis un mesaj personal.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now