derutatu

Indicator Lambda

14 posts in this topic

Salutari .. mi-am cumparat recent un s40 t4 la care am avut o problema cu o bobina, moment in care s-a aprins semnul de eroare Lambda in bord. Acum problema este rezolvata, partea nasoala este ca nu mai dispare eroarea din bord, deci intrebarea mea este, cum resetez ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ar trebui sa ajungi la un tester...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu sunt in tara, nu zic ca asta e un motiv sa nu o pun pe un tester ..dar masina a fost pe tester in momentul in care am cumparat-o, era ok. Mi-a cazut bobina, am un mecanic si un electrician cu mine care sunt destul de priceputi, problema a fost remediata si caut sa resetez eroarea. Teoretic, daca inca mai este o problema, eroarea trebuie sa apara la loc, corect ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca ti-a aparut semnul "lambda" inseamna ca masina este 1.9T4 de pana in anul 2000. Si din pacate nu prea sunt multe testere care sa se conecteze la ECM-ul ala (Siemens FENIX).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, este 1.9 T4 din 98'. Deci pot face cumva sa resetez eroarea ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cu un tester destept sau la o reprezentanta, da...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sau la un baiat destept ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, am inteles. Multumesc. De asemenea mai am o intrebare, nu e topic-related, dar sa nu mai deschid altul. Nu merge cruise control-ul. Siguranta e ok. Nu au apucat inca baietii sa se uite, dar intreb just-in-case, cam care pot fi problemele ? Mentionez ca daca ii dau "ON" nu se aprinde nimic in bord (nici nu stiu daca trebuie sa se aprinda), iar daca ii dau "Set accel" nothing happens, indiferent de cat de mult tin apasat pe buton ..so, any ideeas ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pilotul automat nu functioneaza daca ai erori stocate in ECM si ABS .

Viteza trebuie sa fie mai mare de 40km/h .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Stiu de viteza, deci din cauza erorii "lambda" nu`mi merge Cruise Control-ul ?:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cruise controlul merge cu becul galben/verde in bord. Am venit cu un T4 in 3 cilindri ~1500km si din cand in cand se aprindea becul de la sonda lambda, dar pilotul automat imi mergea.

Primul lucru - verifica becurile de la stopurile de frana. Daca unul din ele e ars, nu-ti mai merge cruise controlul.De acolo se incepe.

Despre becul de la sonda, se va stinge de la sine in timp daca eroarea nu mai exista. Undeva dupa 4-500km...

Atentie si la benzina pe care o folosesti, minim 98

Share this post


Link to post
Share on other sites

stop-urile pe frana merg, la cruise control cand ii dau on, nu se aprinde nici un bec in bord ..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inseamna ca maneta e defecta... sau ceva contact imperfect?

Share this post


Link to post
Share on other sites

La s40 98 e posibil sa nu ai bec.Eu la 2.0 96 nu aveam bec si am schimbat si bordul cu unul de 98 si tot nu aveam bec

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now