Sign in to follow this  
Followers 0
Adriann

"Roman o caut pe mama"

8 posts in this topic

Este vorba de Mark Cristian Frohna. In anul 1996 a fost adoptat din Piatra Neamt de catre o familie de americani. In prezent are 18 ani si nu stie o boaba romana.

L-am cunoscut acum ceva vreme pe youtube. Este indragostit de Romania. Se poate spune ca telul lui in viata e sa se intoarca pe pamanturile natale.

Pagina lui de facebook este plina de drapele ale Romaniei si poze cu el in costum national.

49711_100000071885926_7568_n.jpg

Eu i-am pus ca e o mare tampenie ce vrea el sa faca. Cand toti pleaca cu foamea in gat din tara asta el sa se intoarca. In fine... e decizia lui si eu i-o respect. Chiar mi-am propus sa-l ajut sa-si gaseasca mama.

Din pacate nu am cunostinte in Piatra Neamt asa ca va cer ajutorul vostru pentru a face rost de un numar de telefon sau o adresa. Desigur, cine vrea si poate.

Parintii lui sunt din Tarcau, judetul Neamt. Pe mama lui o cheama Felicia Negrea iar numele lui, pana sa fie adoptat, a fost Cristian Negrea.

"I want to be with my real family in Bicaz Neamt county

i love them n miss them

Romanias my real home."

                        Mark Cristian Frohna

Facem o actiune marca Volvo-Club ?  ::)

Share this post


Link to post
Share on other sites

are doar 18 ani, e tinar si nu stie ce vrea si nici ce spune.

nu-l mai ajuta, lasa-l sa-si imagineze ca are o mama asa cum isi viseaza el.

mai bine sa sufere ca nu-si gaseste mama, decit sa sufere cind va vedea ce mama are.

(ce fel de mama isi da copilul la infiat ? probabil o mama care crede ca copilului ii va fi mai bine infiat, nu ? si-atunci, lasa-l sa-i fie mai bine !)

m-apuca risul cind vad ca spune ca ii e dor de cineva pe care n-a cunoscut, ca iubeste romania fara s-o cunoasca, etc. lasa-l acolo in fericirea lui !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asa am zis si eu initial... dar vrea din toata inima asta. M-a convins ca stie ce vrea.

Ma pun in pielea lui, cum ar fi fost sa nu-mi fi cunoscut persoana care mi-a dat viata. Indiferent de motivele pentru care a renuntat la mine, as fi vrut sa o intalnesc.

Poate ca a nu a fost in stare sa-l creasca, dificultati financiare.

Are dreptul sa-si cunoasca mama.

Daca nu am fi asa de scarbiti de rahaturile din tara asta cred ca si noua ne-ar fi fost dor de ea. El si-o imagineaza ca fiind ca in povestile cu Stefan cel Mare. Crede ca suntem un popor brav si darz si nu intelege realitatea crunta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mai Adriane, cind nu mai stii ce sa faci de atata bine, incepi sa cauti raul.

Daca mama lui de la munte (cu siguranta saraca lucie) l-a dat, atunci ce vrea baiatul asta? Ori este intr-o familie de americani mai saraci ca cei din Tarcau? Ori are in singe Miorita si vrea sa se faca cioban? Eu zic sa-i spui ca ai incercat si n-ai gasit nimic. Un om care isi doreste copii nu ii va da spre adoptie ... va incerca din toate puterile sa-i creasca. Sau ma insel?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am zis, pe romaneste, sa stea dracului cuminte, dar nu intelege. El vrea s-o vada pe mama lui indiferent de motivele pentru care l-a dat.

Nu sunt eu in masura sa-i judec si nici nu o sa-l mint.

Cand n-ai o chifla in stomac, nu cred ca poti sa-ti cresti copilul chiar daca ti-ai dori asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au alta mentalitate. Cu siguranta nu va veni inapoi. Poate doreste sa creasca in ochii lui, sau a altora , aratand ce a fost si ce a ajuns. Se mai intampla din astea. Au mai fost cazuri, au revenit sa-si vada originile, SI ATAT! Au plecat precum au venit. Daca doreste cu adevarat, si stie de unde e, de ce nu ia legatura cu oficialitatile; politie, primarie. Sau am dreptate si cauta mediatizare?  ???

Sunt convins ca nu e 100%  sigur de actiune, altfel actiona pe cai oficiale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa spunem ca merg eu, maine. Ma duc la oamenii aia (daca exista) si le spun ce? Ce au avut un copil pe care l-au VANDUT unor straini si el vrea sa ii cunoasca?  ;D Ma iau la bataie daca ma duc in blugi, daca sunt la costum le e frica sa nu fie TVR-ul pe ei cu ceva ancheta si nu vorbesc cu mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu i-am zis, pe romaneste, sa stea dracului cuminte, dar nu intelege. El vrea s-o vada pe mama lui indiferent de motivele pentru care l-a dat.

Nu sunt eu in masura sa-i judec si nici nu o sa-l mint.

Cand n-ai o chifla in stomac, nu cred ca poti sa-ti cresti copilul chiar daca ti-ai dori asta.

cind n-ai o chifla in stomac, macar sa ai neuroni in creier si sa nu faci copii pe care stii ca nu-i poti creste !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0