alexintunecatul

Inmatriculare...

11 posts in this topic

Am si eu o mica problema sa zic asa....am cumparat din italia un volvo s40 1.6 1998 si cum asigurarea e foarte mare...2600E la an...ma gandeam sa o inscriu in tara...acum nha...eu sunt d ceva timp aici si nu stiu exact cat ma costa....adica daca mi-ar conveni atat d mult sa o inscriu....daca poate cineva sa-mi dea un sfat...ms mult

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut.Daca nu ma insel pentru 1600 cm taxa ar fi aprox 1000 e,masina fiind euro 2.

ps :Daca ai full casco in Ro nu vei avea aceasta posibilitate ;D,doar o asigurare simpla,adica aia obligatorie Rca.

Aici te poti lamuri!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa o inscrii in tara, trebuie sa-i platesti in primul rand taxa de prima inmatriculare, cum zicea si lik2008; gasesti si pe internet formula de calcul, introduci datele masinii si gata.

http://www.informatiiauto.ro/taxa-inmatriculare.html

Apoi mai ai nevoie de RCA - in jur de 600-800 RON/an (sunt si mai ieftine de atat, si mai scumpe), impozit in jur de 200 RON/an; te mai costa RAR-ul vreo 200-300 RON, taxa de certificat si numerele sunt maruntis.

daca nu circuli in tara nu ai nevoie de rovinieta.

oricum, iesi mult sub aia 2600 de euro...

Share this post


Link to post
Share on other sites

k...ms mult....e destul si sa o inscriu dar oricum ies mai bine decat 2600 la an...

CAt costa Impozitul?Dar  asigurarea in Italia?Pe luna?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2600E/12luni=216.7E/luna este asa de greu de calculat ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

2600E/12luni=216.7E/luna este asa de greu de calculat ?

Nu era vorba de calcul..am vrut sa intreb altceva ;D

Ce tip de asigurare are ..ca deh sunt mai multe inclusiv de alea care ti da masina sa vii in Romania

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te-ai interesat cat e un CASCO pentru masina ta in Romania? Si daca acopera aceleasi lucruri ca si al tau. Eu am inspectat piata (am una din 1999) si mi-au cam intors spatele, ca are peste 10 ani. Evident, daca nu vrei CASCO ... te costa 0 ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa-i faci CIV, CERTIFICAT DE DEPRECIERE RAR, si inca o depreciere la finante si reduci taxa la jumate. si dupa ce platesti i dai in judecata si castigi banii inapoi.

pe mine la 1.8 din 97 m-a costat taxa vietii 2400 lei cu deprecierile susamintite si acum strang documentatiile pt actiune in instanta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

poti sa-i faci CIV, CERTIFICAT DE DEPRECIERE RAR, si inca o depreciere la finante si reduci taxa la jumate. si dupa ce platesti i dai in judecata si castigi banii inapoi.

pe mine la 1.8 din 97 m-a costat taxa vietii 2400 lei cu deprecierile susamintite si acum strang documentatiile pt actiune in instanta.

Dano te rog frumos daca poti trimite-mi un id de mess sa imi spui si mie pasii care trebuie urmati sa ajung si eu la taxa aia. Avem masini identice si de asta m-ar interesa foarte mult sa vorbim. Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

prefer sa-ti raspund aici:pasii sunt urmatorii

-in momentul in care te duci sa-i faci civ(carte identitate vehicul) soliciti sa se faca si deprecierea dupa urmatoarele criterii(fara aer cond, fara airbag , fara abs) sens in care r.a.r. va emite un certificat de depreciere care este luat in calcul la stabilirea taxei de poluare. dupa r.a.r. te duci la finantele publice ,depui cererea de calcul si soliciti sa se faca depreciere intrucat masina are peste 40000-45000 km efectuati in fiecare an(in cazul tau aprox.500.000 km actuali) sens in care vei depune o declaratie pe propria raspundere si atat. trebuie sa precizez ca aceasta ultima operatiune mi-a redus taxa de la 3700 la 2400 ron.mult succes, eu am termen de judecata pentru recuperare taxa prin ianuarie, din cate am inteles dureaza cam 6 luni pana sa ramana definitiva hotararea instantei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now