Patrichi_Mihai

Cateva problemute

67 posts in this topic

Vezi ce marca is noname-urile alea, o fi facut alergie la de-alea bune.  :D Incearca si cu alt soft. Cdburnerxp e gratuit si bunicel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mihai, eu am scăpat de grija scrisului ÅŸi schimbatului CD-urilor. Vezi aici:  ;D (click pe smiley)

Am 30 GB grămadă, împărÅ£iÅ£i în playlists.

ÃŽÅ£i recomand să faci la fel.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Audio (CDA), fisierele sursa sunt mp3-uri la calitate mare : Nero-ul (sau oricare alt program de inscriptionare) le transforma in CDA-uri in momentul in care ii dai "burn".

Ma gandesc sa nu fie de la calculator...orice cd audio as baga in el imi canta pana la piesa 5 dupa care nu mai vrea sa aiba de-a face cu ele (inclusiv cd-urile misterioase din masina pe care volvo-ul le canta)

Pana acum pe lista de optiuni am :

1. incercat jennifer lopez-ul original

2. incercat cu cd-uri audio scrise de pe alt pc

3. cumparat un cd cleaner de genul celor din comert

Un DVD-RW te-ai gandit sa cumperi ? :smile:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce sa faca cu DVD-RW ? :smile:

1 la mana nu citeste DVD ca e CD player

2 la mana nu citeste RW numai R

Doctore mie nu-mi ajung 120Gb ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Doctore mie nu-mi ajung 120Gb ;D

Păi, ce vrei ÅŸi tu, la nici două milioane aipăudul;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai si ce sa faca cu DVD-RW ? :smile:

1 la mana nu citeste DVD ca e CD player

2 la mana nu citeste RW numai R

Doctore mie nu-mi ajung 120Gb ;D

Am mancat un writer.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mda....pe Jennifer a cantat-o fara probleme iar apoi a venit surpriza : scrisesem un Maxell la 4x pe celalalt pc si l-a citit si pe acesta fara nici o problema. Nu stiu ce sa mai zic, writerul cu care scriam pe pc-ul meu nu mi-a facut probleme niciodata iar celalalt e destul de vechi iar pe ambele am scris cu Nero. Ciudate tare playerele astea 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Se pare că treb'e să foloseÅŸti lens cleaner-ul la writer, înainte de toate.  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ca sa rezolvi problema trebuie sa desfaci HU si sa-i cureti manual lentila, daca nu da rezultate in spatele lentilei ai un potentiometru, de acolo se "regleaza" lentila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma s-a dovedit a fi de la softul de inscriptionare. Am urmat sfatul lui xydexter si am instalat cdburnerxp (pe calculatorul de pe care inscriptionam cu nero 10 si nu citea cd-urile) cu care am scris pana acum 6 cd-uri (no nameuri included)pe care le citeste volvo-ul fara nici un moft. Sa mentionez ca am dus totul la extrem si am scris trackuri in format FLAC (1890 Kbs la 44 Hz) care se aud de o claritate incredibila in masina (muzica orchestrala, soundtrackuri de filme - my kind of thing).

Ca sfat si recomandare in final, pentru cei carora le fac mofturi cd-playerele, incercati intai sa schimbati softul de scriere, eu mi-am invatat lectia "Mai renumit si mai scump nu inseamna ca e cel mai bun ;) "

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ziua din nou domnii mei, am decis sa nu creez un topic nou pentru intrebarile mele (care momentan reprezinta probleme minore spun eu si ar aglomera inutil forumul) si in concluzie voi posta aici diferite tampen...dileme pe care le am legate de s60-ul pe care il detin.

1. are cineva idee cum pot rectifica decalajul care a aparut la bumperul din fata (in pozele 1 si 2) ? mentionez ca nu e nimic rupt/crapat sau fisurat la el, nu zdrangane sau face vreun zgomot in mers sau cand stationez, ba dimpotriva s-a dovedit de o incapatanare crasa cand am incercat sa-l ajustez cu mana

post-1508-029896100 1293023333_thumb.jpg.

post-1508-093570600 1293023259_thumb.jpg

2. stie cineva vreo solutie petrnu a reduce jocul din schimbator (versiunea spaceball la mine)? nu e masiv (max 3-5 mm in laterale), nici deranjant nu as zice ca e, tine doar de o preferinta personala de a simti "batul mai tare in mana" si de o bazaiala enervanta din difuzorul sotiei cand schimb vitezele . Am cautat pe net si am gasit ca o solutie ar fi o piesa nr 9183908, care se monteaza in cercul rosu din poza 3 post-1508-041437900 1293023640_thumb.jpg. (nu e masina mea in poza) - unde as putea comanda piesa respectiva sau care ar fi alterantivele daca stie cineva ?

Atasez ce am mai gasit pe net, poate ii trebuie cuiva (un gen de ma simt prost ca sunt cam bata la mecanica si nu pot raspunde la intrebarile mai serioase a altora):

- Gear selector, minimizing noise: gear noise.pdf

- Climate control, air intake whistling noise: air con whistle.pdf

- Electronic throttle module (ETM) cleaning: etm.pdf

- Recirculation door seal, checking and adjusting: door recirculation.pdf

- Air intake housing, adjustement: air intake.pdf

Sper sa fie de folos cuiva (de asemenea pot explica si cum mi-am rezolvat scartaiala/trepidatia torpedoului daca intereseaza pe cineva)

Numai bine si sarbatori fericite tuturor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Despre bumper nu am idee cum s-ar putea ameliora, fără a demonta spoilerul. Eu am fost într-o situaţie oarecum sililară, dar al meu era rupt. Citeşte mai multe detalii.

Despre piesa aceea (9183908) poţi să-l întrebi pe sau pe Uite-o şi aici.

Legat de bâzâitul din boxa portierei faţă, nu cumva ai phone kit instalat în maşină? Dacă da, de care?

Eu unul sunt foarte interesat de insecticidul pentru torpedo, că şi al meu are greieri. smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc de raspuns Heimðallr, va sta bumperul asa cum e...am o vorba, cu cat iti iubesti mai tare masina cu atat devii mai paranoic referitor la ea (la mine se aplica perfect). Legat de bazaitul speakerului nevestei, nu era o problema mecanica ci una umana , a se citi ca "ii merge gura" gen "da de ce schimbi asa ?" sau "nu te porti deloc frumos cu schimbatorul" :))

Cu torpedoul am rezolvat-o destul de simplu : cum il deschizi, in partea stanga (si dreapta) pe extremele placii care se rabateaza pe verticala (chiar pe marginile de plastic) ar trebui sa fie 2 (nu stiu cum sa le zic altfel) "sfarcuri"/varfuri/turnulete de cauciuc care atunci cand se inchide torpedoul se pliaza pe altele care sunt asezate pe bord in interiorul acestuia. Problema cu sfarcurile astea e ca sunt foarte delicate, si de multe ori sar/se pierd/le pierd aia la service cand schimba filtrul de aer...pe forumuri externe am gasit solutia (daca le mai ai, fie cazute fie la locul lor) sa le scoti si sa le lipesti un pic mai in fata (mai in profil).

Solutia mea (mie imi lipsea unul din partea stanga si aveam o gaurica acolo) a fost sa pun un rotund de ala de din material textil gros (maro adeziv pe o parte, se gasesc in carrefour la 100 de mii setul) pe partea din interior si unul pe cea care se rabateaza (taiate in forma mai mica binenteles). Merge struna, adio greier enervant, torpedoul se inchide cu o apasare mai mare acum dar tine perfect si da sentimentul ala de rezistenta. In plus nici inestetic nu este, locurile unde vin amplasate sunt undeva in interior (vei intelege cand te vei uita). Merge pus orice cauciuc acolo, nu neaparat ce am pus eu iar grosimea acestuia ti-o alegi singur (cam 5mm a fost la mine) in functie de cat de rigid il vrei.

E mai greu de explicat in cuvinte, dar odata ce stii exact unde sa te uiti prinzi repede ideea de ce trepideaza. Revin cu poze daca e cazul sau exprimarea mea a fost ambiguua.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am înţeles ce ai explicat şi-ţi mulţumesc, dar promblema, la torpedoul meu, este de la yala torpedoului. Dacă pun degetul pe ea, greierele se sperie şi fuge. smile.gif N-am desfăcut-o încă, pentru că paranoicul din mine îmi spune să mă ocup de altele, înainte. De exemplu, vineri mă duc să-i fac un upgrade la softul ECM. Pentru că de ce? Nu ştiu... motorul merge extraordinar, consumul e conform cu cel oficial, dar aşa m-am gândit eu, să-i fac un upgrade. grin.gif

PS: Cu iMIV-ul ce se mai aude? Îţi pui şi tu unul?

Edited by Heimðallr

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Mihai, pentru problema cu bumperul, parerea mea e ca ai putea incerca cu un pistol cu aer cald, cu grija sa nu arzi vopseaua. In perioada asta mai greu, ti-ar trebui un garaj incalzit.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmmm...citisem ceva pe un forum extern si de problema cu incuietoarea propriu-zisa dar solutiile era destul de extreme (gen dat o gaura prin nu stiu care piesa....ceva de genul). Si la mine disparea trepidatia daca apasam usor pe coltul din stanga sus a partii rabatabile (revenea mai tarziu) dar acum am rezolvat-o de tot (oricat e stupid suna, chiar din sfarcurile alea e problema).

Heh, daca ar fi dupa mine cate as mai upgrada si eu la ea (un chip-tunning sa il duc la 200 cp e pe lista ca primar undeva prin ianuarie), dar momentan am cateva mai esentiale de remediat cu multumiri speciale drumurilor din Iasi (a daily offroad adventure) : cand am fost sa vad care era faza cu frana de mana (erau sabotii, i-am schimbat dar tantalaii aia de la service mi-au dat-o zicand ca tine frana - nu tinea de loc - acum tine perfect dupa ce i-am strans eu piulita din maneta - ma amuza cum au ratat ei sa-mi taxeze un milion si ceva pe aceasta operatiune complicata) le-am cerut si o diagnoza la suspensii/ directie din care mi-au venit cu diferite jocuri (mai toate mici/mediu) la bara antiruliu, pivoti, si toate astea (nu mai scriu ca poate le incurc si rade lumea), per total un deviz de vreo 15 milioane dupa ei. Desi masina nu zice nimic (zgomote metalice ciudate, troncaneli, bufuri) nici cand mai iau cate o groapa, am zis totusi ca am sa merg dupa anul nou sa vad exact care e situatia si pe acolo.

iMIV-ul ramane si el o prioritate, in cazul meu dintr-un singur motiv : ma enerveaza sa stiu ca am ecranul ala acolo si nu pot sa pun nimic pe el...nu ma deranjeaza muzica pe cd-uri, chiar o prefer momentan pt ca imi permite o claritate mai mare a fisierelor audio (fata de max 320kbs cat e la mp3). Cum alta solutie nu cred ca am, va veni si un iMIV in cele din urma, cand trec si peste gura sotiei (vesnicul " da la ce ne-ar trebui noua <adauga orice legat de masina> ?" )

Share this post


Link to post
Share on other sites

[...]

iMIV-ul ramane si el o prioritate, in cazul meu dintr-un singur motiv : ma enerveaza sa stiu ca am ecranul ala acolo si nu pot sa pun nimic pe el...nu ma deranjeaza muzica pe cd-uri, chiar o prefer momentan pt ca imi permite o claritate mai mare a fisierelor audio (fata de max 320kbs cat e la mp3). Cum alta solutie nu cred ca am, va veni si un iMIV in cele din urma, cand trec si peste gura sotiei (vesnicul " da la ce ne-ar trebui noua <adauga orice legat de masina> ?" )

grin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now