lik1999

Politia in Actiune(adac)

37 posts in this topic

4 ani am facut 95 mii km fara rovigneta cu ff2.dupa ce am luat s40 am zis hai sa iau rovigneta,la nici o luna am fost oprit pt o mica depasire pe linie dubla continua cu masina politiei mai in spate si printre altele mi a cerut si rovigneta. nu am lipit o pe geam si nici nu am de gand never sa o lipesc.am vazut unii care mai aveau liber pe geam doar cat sa vada soferul.imi expira luna asta si nici asta electronica nu am de gand s o lipesc ca doar pt asta is camerele:cu ea sau fara ea lipita tot te cauta in baza de date

Share this post


Link to post
Share on other sites

La aia electronica n-ai ce lipi, ti se da doar un bon pe care-l tii in torpedou !

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.tvr.ro/articol.php?id=89792

Eu am si acum vinieta . Nu am lipit-o si nu am de gand sa o lipesc.

Este de prost gust sa-ti spoiesti geamurile de la masina cu niste mizerii care expira si se dau greu jos!

Sa ma dea in judecata ca o am platita ! :)))

Asta cu lipitul nu e numai la noi , numai ca noi am fost mai preistorici . Cand eram mic tin minte ca tata avea lipite pe parbriz o gramada de astefl de vignete din Germania , Austria etc.

Cat despre asta electronica trebuie sa te rogi sa le mearga sistemul ca sa ti-o poata da . Pe 1 , dupa 25 de min de asteptare tipa de la benzinarie a reusit sa ma bage in baza de date si sa-mi dea jumatate de chitanta ( cea cu codul de bare ) , de ce jumatate ?  mai mult nu voia sa se printeze  , de ce a durat 25 de minute ?  nu le mergea sistemul .

Astazi same shit ..... asa ca ....

Tara de ... dar barem avem ce n-au multi in domeniu de plata a taxelor si "vrajeli"

Share this post


Link to post
Share on other sites

o completare la ce ai spus tu. Germania nu are viniete :)

Iar Ungaria si Austria au doar pentru autostrazi. Deci nu e nimeni supra-taxat cum suntem noi....

Share this post


Link to post
Share on other sites

o completare la ce ai spus tu. Germania nu are viniete :)

Yes they have ... la intrarea pe Autostrada .

Si in numai stiu ce tara ... platesti cate ore stai pe autostrada  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania plătesc doar autovehiculele de peste 3.5T .

Share this post


Link to post
Share on other sites

in Germania nu sunt vignete, in Franta platesti autostrada... mult. In Austria vigneta se lipeste, in Ungaria e electronica, nu ai ce lipi. In Bulgaria au tot lipituri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania plătesc doar autovehiculele de peste 3.5T .

Dap my bad  ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in Italia si Franta, in 2 saptamani am platit 500 euro pe autostrazi   :banghead:  Data viitoare iau trenul  :D

In Slovenia am fost oprit fiindca nu aveam lipita vigneta. Era in stanga jos, in suportul de la parbriz. Am fost nevoit sa imi mazgalesc geamul cu ea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu in Italia si Franta, in 2 saptamani am platit 500 euro pe autostrazi   :banghead:  Data viitoare iau trenul  :D

In Slovenia am fost oprit fiindca nu aveam lipita vigneta. Era in stanga jos, in suportul de la parbriz. Am fost nevoit sa imi mazgalesc geamul cu ea.

Am fost acum 3 ani cu cortul in Franta :)

A fost un trip de 3-4 saptamani, cu un opel vectra 1.7 diselar. 4 persoane.

Va recomand (cine nu e grabit) sa folositi DN-urile din Franta. Sunt superbe, pitoresti si de o calitate f.f.f buna. Unele dintre ele sunt o idee mai inguste decat DN-urile noastre. Beside this...sa aveti la voi 2-3 carduri, noi era s-o patim intr-o seara intr-un orasel unde puteai sa bagi combustibil numai cu cardul iar respectivele pompe nu ne acceptau cardurile. Am rezolvat-o cu un francez :) i-am dat lui 50 euro si ne-a bagat el comb. de pe cardul lui :))

Oraselele de munte pitoresti din sud sunt superbe. Ai tentatia sa opresti si sa stai in fiecare. Este exact ceeea ce se vede la TV pe Eurosport cand se disputa Turul Frantei. Btw, am vazut din apropiere ( dar de jos ) Podul Milllau. Superb.

Si uite asa am coborat din Nord (intrand din Belgia) pana in sud (pe costa de azur) folosind autostrazile f.f.f.f.f putin.

In Franta este un adevarat business pentru campinguri care-s pline mai ales de olandezi, f.f.f multi olandezi, dar si englezi si nemti. Astia sunt miezul campingurilor, restul fiiind muuult mai putini.Cu cine am interactionat ne spuneam ca suntem primii romani de care aud ca stau in campinguri si/sau la cort =))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now