Guest Ullysse

Procedura activare-dezactivare lumini permanente(faza scurta)!

7 posts in this topic

    Masina mea avea activate luminile permanente(de zi), adica se aprindea faza scurta tot impul odata cu punerea contactului chiar daca butonul(comutatorul) era pe pozitia 0. Mi s-a parut neobisnuit si am cautat sa vad daca exista vreo metoda de a le dezactiva gandindu-ma ca daca exista o procedura de resetare a butonului service( prezentata de Midnight_caller aici) tre sa fie ceva si pt lumini. Si iata ce am gasit. Sper sa va foloseasca si banuiesc ca e aplicabila si la alte modele decat S/V40.  Sper sa nu ofensez pe nimeni prin faptul ca am pus traducerea in paranteza gandindu-ma ca printre voi poate sunt vorbitori doar de franceza sau germana, etc. sau persoane care nu agreeaza limba insularilor.

  Procedura activare-dezactivare lumini permanente

The S40 and V40 come from the factory with daytime running lights activated. Carry out the following steps if you will deactivate them. These steps may be carried out again to reactivate and deactivate the daytime running lights as desired.

(S40 si V40 vin din fabrica lumini de zi activate. Urmati pasii de mai jos daca doriti sa le dezactivati. Acesti pasi pot fi urmati din nou pt. reactivarea luminilor de zi.)

1) Turn the headlight switch to intermediate position. ( Intoarce comutatorul de lumini in pozitia intermediara).

2) Turn the ignition key in position II. (Introdu cheia in contact si intoarce-o in pozitia II)

3) Pull the turn signal lever towards you and hold it while turning the headlight switch to position 0. (Trage maneta de semnalizare inspre tine si tine-o in aceasta pozitie, in acest timp rotind comutatorul de lumini in pozitia 0.)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumim mult, metoda este prezentata si in manual (foarte bine ai facut ca ai postat-o, nu toata lumea are manualul de utilizator), dar din pacate functioneaza doar pentru masinile de dupa 2000. Pentru celelalte trebuie mers la reprezentanta :(

Share this post


Link to post
Share on other sites

La 850 comutatorul de lumini are un mic butonel in coltul din dreapta jos cu ajutorul caruia se regleaza aceasta functie.Are trei pozitii:

\|/

Pozitia din mijloc este pentru Day-time running lights

Cele din stanga si dreapta (nu mai stiu exact oridinea)

1. Farurile se sting cand iei contactul. Doar daca comutatorul este pe pozitii raman lumini aprinse

2. Farurile si pozitiile raman aprinse chiar daca este luat contactul

Nu stiu de ce se renunta la simplitate... Doar asa de dragul complicarii lucrurilor.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Buna ullysse. Am V50 si am aceeasi problema. Am incercat sa scap de ea; in cartea masinii scrie ca pentru a dezactiva trebuie sa merg doar la atelier. Si am mers la reprezentanta unde am aflat ca trebuie rescris softul ( a mea e in franceza, luata din Belgia ) si abia din acel soft se poate dezactiva. Faza cu softul era pe undeva la 100 euro si nu am vrut sa dau banul. Sa incerc reteta ta, e fara riscuri ? Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

V50 este alta masina decat V40, la modelele noi se face numai prin soft la reprezentanta .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cat ne costa la tine?

Tot V50...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now