olimpyuss

stergatoare faruri

9 posts in this topic

Salut la toata lumea. cum e vorba aceea: ca omul cand nu are de lucru isi face asa si eu. situatia este urmatoarea:

- am 2 bucati motoras stergator far de la un v 40 din 98 plus lamelele corespunzatoare si ma tot bate gandul sa le montez pe noua mea achizitie v 40 din 2001 insa nu sunt sigur ca se potrivesc( cu toate ca nu cred ca cei de la volvo ar fii investit bani doar ca sa modifice niste motorase), dar adevarata problema este ca nu stiu unde sa dau gauri in bara ca sa scot ax-ul de la motoras( a sa nu uit am inclusiv plasticele alea care se pun in bara de protectie, asta ca sa nu arate urat). deci daca are careva vre-o idee sau poate a facut si altcineva operatiunea aceasta astept cu drag sugestiile voastre.

eu m-am gandit sa caut pe unu cu v40 din 2001 si sa masor dupa bara lui insa ma gandeam ca exista cineva care poate a facut pe pielea lui operatia asta si poate sa imi impartaseasca si mie.

mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca vrei sa incerci "pe probate", scoate un far afara si asa o sa vezi prinderile de la motoras daca se potrivesc.

De asemenea, daca se pot pune stergatoare de faruri, ar trebui sa ai niste capacele in bara, undeva sub far. Pe acolo iese axul.

Motorasele/stergatoarele de faruri au fost facute numai de cativa producatori. Se potrivesc multe dintre ele, intre marci. La majoritatea, difera doar prinderea si lungimea axului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacele in bara nu am gata taiate de aceea ma gandeam sa tai eu acele locase in bara sa sa pun capacelele de la Volvo-ul din 98 insa problema e ca nu stiu exact unde sa tai daca nu am scow nici un ax de la motoras,si sincer nu m-as apical sa fac operatia asta cu taiatul pe probate ca Asa ajung sa am numai gaurele pe toata bara de protector

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca mai ai rabdare pana in weekend eu am bara fata demontata, o sa fac cateva poze, eventual si masuratori. Dar sa stii ca nu sunt fiabile, ale mele sunt mereu decalibrate sau nefunctionale.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mersi tare mult o sa ma ajute niste poze sa imi dau seama cum sa fac gaurile, abea astept pozele

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca nu le poti pune poate imi dai mie motorasele de la stergatoare, ca ale mele cred ca sunt arse.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@xydexter:

salut, te-ai mai apucat de bara aia sau si la voi ii frig ca si pe aici, cand ai timp sa nu uiti de mine si poate imi trimiti niste poze si mai ales niste masuratori

\mersi

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inca nu m-am apucat, imi pare rau. Cand ajung la masina sigur fac poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now