Sign in to follow this  
Followers 0
Behu

Ruleaza ca si cum ar avea 8-uri la roti... ?!

4 posts in this topic

Buna,

De cateva zile masina mea are un comportament bizar, pe care nu stiu cum sa il explic altfel. E aceeasi senzatie pe care o aveam pe Pegas-ul din fregeda pruncie, cand avea 8-uri la roata de la atatea borduri sarite.

E o miscare de mica amplitudine, stanga-dreapta, dar resimtita foarte neplacut inauntru.

Cateva observatii:

1. se simte cel mai puternic in treptele 3-4 cu motorul usor subturat, se reduce pe masura ce accelerez;

2. daca o scot pe liber se simte, insa mult-mult mai estompat;

3. nu se simte deloc daca demarez mai viguros; nu se simte de la 90-100 km/h in sus;

4. nu sunt batai/jocuri in volan

Primul gand a fost ca e o problema la vreo janta/anvelopa, asa ca am facut o echilibrare si i-am rugat pe baieti sa se uite dupa jante strambe/bolfe; m-au asigurat ca e in regula din punctul asta de vedere.

Cam asta ar fi.

Daca are cineva vreo idee... Multumesc anticipat!

Share this post


Link to post
Share on other sites

directie, bucsaraie, jocuri, unghiuri....verificare/inlocuire...banuti...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verifica sa nu fie vreo anvelopa "stramba" - pe calea de rulare. De obicei se manifesta asa cand este o anvelopa stramba pe puntea spate. Se poate sa se fi rupt panza/sarma. Sa se uite bine la vulcanizare, dar cu roata pusa pe masina de echilibrat.

Bafta !

Share this post


Link to post
Share on other sites

am patit si eu "cam la fel", aceleasi simptome, anvelopa stramba pe calea de rulare, numai dupa ce au dat jos roata si ne-am uitat la ea foarte atent am observat.

A devenit mai clar cand au dat jos janta....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0