nazkamike

RCA

19 posts in this topic

care e plafonul maxim pentru despagubire la RCA?

ms

Share this post


Link to post
Share on other sites

100.000.euro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Din 2009, asigurarea obligatorie auto se scumpeste cu 25%

Pe de alta parte, asiguratorii au calculat noile tarife pentru politele RCA si au dublat valoarea despagubirilor. Scumpirea vine in urma numarului mare de accidente inregistrate pe strazile de la noi.

Astfel, din 2009, pentru masinile cu motorizari intre 1.200 si 1.400 de cmc, o asigurare de raspundere civila o sa coste intre 220 lei si 350 lei pe an. La peste 1.400 cilindree, pretul RCA-ul va pleca de la 300 lei.

Totodata, valoarea despagubirilor auto se va dubla. Pentru daune materiale, suma maxima va fi de 300.000 de euro, in timp ce pentru vatamari corporale, va fi de 1,5 milioane euro.

Singurul avantaj ramane reducerea de 10%, oferita de asiguratori, daca omul isi achita polita pe un an intreg.

Sursa: Nonstoptv.ro

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asigurarea auto obigatorie creÅŸte cu 40% de la 1 iulie (2009)

Asigurarea obligatorie se scumpeÅŸte din nou cu până la 40%. Companiile vor să alinieze cât mai repede preÅ£urile din România la cele europene. ÃŽncep cu vara aceasta când întră în vigoare ÅŸi constatul amiabil în caz de accident fără victime. Iar de anul viitor, ÅŸoferii nedisciplinaÅ£i în trafic vor fi penalizaÅ£i la sânge.

Asiguratorii spun că preÅ£urile la asigurările din România sunt la jumătate faÅ£ă de cele din Ungaria. Iar cel târziu până la sfârÅŸitul anului vor să le ajungă din urmă pentru că, spun ei, numărul daunelor a crescut iar sevice-ul este la fel de scump ca în străinătate.

De exemplu, pentru o maÅŸină cu motor de 1400 de centimetri cubi, asigurarea RCA făcută azi costă 716 lei. Din iulie, când asigurarea va fi mai mare cu până la 40 de procente, va costa peste o mie de lei.

Aceste preÅ£uri sunt valabile din vara aceasta când se va aplica înÅ£elegerea pe cale amiabilă în caz de accident fără victime. Dosarul de daună este încheiat direct de asigurat, iar PoliÅ£ia va interveni doar dacă ÅŸoferii nu se înÅ£eleg în trafic.

Dar de la 1 ianuarie anul viitor, ÅŸoferii vor avea alte surprize. Va intra în vigoare sistemul bonus malus. Asta înseamnă că asigurarea obligatorie va scădea pentru ÅŸoferii disciplinaÅ£i ÅŸi va creÅŸte foarte mult pentru cei care produc multe accidente.

Este bine să aveÅ£i în permanenÅ£ă în maÅŸină un aparat foto sau un telefon mobil. Imediat după tamponare, fotografiaÅ£i maÅŸina ÅŸi locul accidentului ca să aveÅ£i mai multe probe în faÅ£a asiguratorului.

Dezavantajul e că nu vă mai puteÅ£i încheia în fiecare an asigurări la alte companii ca să scăpaÅ£i de penalizări. Va exista o bază de date unde toate companiile vor vedea istoriul în trafic al fiecărui ÅŸofer.

Sursa: Antena 3

Totusi...o asigurare RCA costa 716 lei pentru un motor de 1400 cm cubi   ???  Mi se pare exagerat.

Pe mine m-a costat 705 lei , motor de 1997 cm cubi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Fiţele†cresc RCA-ul cu 45%

Majorarea este pusă pe seama faptului că unii ÅŸoferi vor să-ÅŸi repare fiecare zgârietură la maÅŸină. Un alt motiv al scumpirii, invocat de asiguratori, este alinierea tarifelor la nivelul celor din UE.

Faptul că proprietarii de automobile îÅŸi repară fiecare zgârietură pe care o au la maÅŸină duce la creÅŸterea asigurării obligatorie (RCA) cu câte 40%-45%, începând din acest an, spun asigurătorii. Pe lângă această premisă, mai este ÅŸi aceea că asigurătorii români trebuie să-ÅŸi alinieze tarifele cu cele de la nivel european, care la ora actuală sunt de cel puÅ£in 3-4 ori mai mari decât ale noastre.

„Sunt unele cazuri în care la maÅŸinile din clasa mică (de până la 1.400 cmc - n.r.) preÅ£urile pentru un RCA s-au dublat. Dacă în 2008 pentru un astfel de autoturism asigurarea era 211 lei, în 2009 a ajuns ÅŸi la 470-500 de lei. Oricum, de acum nu trebuie să ne mai aÅŸteptăm la bine cunoscutele creÅŸteri anuale de tarife. PiaÅ£a s-a diversificat atât de mult, încât companiile efectuează majorări trimestrial, între 10 ÅŸi 15%â€, ne-a de clarat Gheorghe Grad, preÅŸedintele SocietăÅ£ii RomâneÅŸti de Brokeraj în Asigurări (SRBA).

Potrivit acestuia, faptul că unii ÅŸoferi vor să-ÅŸi repare fiecare zgârietură la maÅŸină nu face decât să crească tariful deoarece, în agenda asigurătorilor, sunt evenimente rutiere pentru care ei trebuie să plătească.

De exemplu, pentru o Honda cu o capacitate cilindrică de 1.800 cmc, poliÅ£a RCA în 2008 pentru o persoană fizică costa 536 de lei, în acest an a crescut la 740 de lei ÅŸi ar putea ajunge la aproximativ 1.000 de lei în 2010. Un alt exemplu dat de Gheorghe Grad este asigurarea obligatorie pentru un camion ÅŸcoală de ÅŸoferi. Anul trecut, RCAul era în acest caz de 1.100 de lei, acum a ajuns la 1.700 de lei, iar în 2010 se va majora cu 20%.

România în topul UE, la numărul de daune

„Motivul principal al creÅŸterii preÅ£ului este frecvenÅ£a foarte ridicată a daunelor (cea mai mare din UE). Scumpirea RCA-urilor nu e o cerinÅ£ă UE, ci o consecinÅ£ă a ceea ce se întâmplă în Româniaâ€, ne-a declarat Radu Ionescu, directorul Biroului de Asigurare Auto Generali Asigurări. El spune că dacă s-ar face un clasament al motivelor care duc la creÅŸterea preÅ£ului, pe primul loc ar fi frecvenÅ£a ridicată a accidentelor. Aceasta ar fi urmată de creÅŸterea continuă a cheltuielilor cu despăgubirile „obiÅŸnuite†(doar de reparare a acestora), ca o consecinÅ£ă a costurilor de reparaÅ£ie tot mai ridicate. Un alt motiv Å£ine de creÅŸterea accentuată a numărului de daune cu vătămări corporale ÅŸi a pretenÅ£iilor de despăgubire formulate în aceste cazuri.

Asigurătorii Å£in cont de mai multe elemente pentru o poliÅ£ă RCA. „S-au constituit următoarele criterii: vârsta, judeÅ£ul unde a fost înmatriculat autoturismul, obiectul de activitate al persoanelor juridice. De exemplu, tinerii cu vârste între 18 ÅŸi 28 de ani sau firmele de taximetrie, cele de rent a car ori de distribuÅ£ie au tarife mai ridicate decât celelalte categorii de asiguraÅ£iâ€, spun oficialii BCR Asigurări.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/870503/Fitele-cresc-RCA-ul-cu-45/

Share this post


Link to post
Share on other sites

„Fiţele†cresc RCA-ul cu 45%

Majorarea este pusă pe seama faptului că unii ÅŸoferi vor să-ÅŸi repare fiecare zgârietură la maÅŸină. Un alt motiv al scumpirii, invocat de asiguratori, este alinierea tarifelor la nivelul celor din UE.

http://www.evz.ro/articole/detalii-articol/870503/Fitele-cresc-RCA-ul-cu-45/

Da din pacate romanul este innebunit dupa masina lui. Ar face si moarte de om pt ea. Sa platim ca asa ne trebuie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

in loc sa reparam sau sa construim drumuri, parcari, etc. noi marim taxele la rca, ca deh, e "o consecinÅ£ă a ceea ce se întâmplă în România", ne miram sa vedem o "creÅŸtere accentuată a numărului de daune cu vătămări corporale ÅŸi a pretenÅ£iilor de despăgubire formulate în aceste cazuri".  Bleah...

:pottytrain2:      :puke:    :pottytrain2:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mie nu mi se pare deloc o fita sa-mi repar orice zgarietura la masina. Problema reala e ca majoritatea n-au nici cea mai vaga idee despre condus sau despre reguli de circulatie. Multi nu stiu cum arata un cedeaza trecerea sau un stop. Nu stiu la ce folosesc oglinzile din dotare. Nu stiu ca mai au si alte obligatii in afara de semnalizare la schimbarea directiei de mers. Mi-e sila de replica "Dar am semnalizat  ??? ". Vroiam sa scriu ce le raspund la asta, dar o sa-mi stearga  mesajul  ;D Daca intra unul in mine si-mi zgarie bara mi se pare f normal s-o repar pe RCA-ul lui, sau pe banii lui (nu ma intereseaza) atat timp cat bara mea era intacta si el mi-a zgariat-o. Sunt de acord sa creasca drastic RCA-ul in functie de istoricul fiecaruia. Eu n-am accidentat pe nimeni, n-am folosit RCA-ul, prin urmare nu mi se pare ok sa-mi creasca. Sa-i creasca aluia de-a intrat in mine si altadata sa pastreze distanta si sa mai consulte si codul rutier.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty

rca-ul se face masinii, NU posesorului ! deci nu conteaza istoricul.

daca vorbim de casco, asta e altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar trebuii aplicat acelasi principiu si la asigurarile RCA, in felul acesta fiecare cred ca ar fi mai responsabil.

cel mai grav va fi cand acele firme rau platnice vor arunca pe piata polite la preturi mici si majoritatea posesorilor de auto vor apela la ele.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ar trebuii aplicat acelasi principiu si la asigurarile RCA, in felul acesta fiecare cred ca ar fi mai responsabil.

cel mai grav va fi cand acele firme rau platnice vor arunca pe piata polite la preturi mici si majoritatea posesorilor de auto vor apela la ele.

Exista acest sistem de bonusare pentru cei fara daune, numai ca polita RCA trebuia sa fie incheiata la aceeasi societate si in anii anteriori.

Sistem Bonus / Malus – sistem de reducere sau majorare a primelor de asigurare, in functie de istoricul daunelor

Nr. crt. Reducerea / Majorarea primelor de asigurare: Procent de reducere Procent de majorare

1. Bonus un an anterior de asigurare fara daune 10% -

doi ani anteriori de asigurare fara daune 15% -

trei sau mai multi ani anteriori de asigurare fara daune 20% -

2. Malus (in functie de nr. de daune produse in anul anterior de asigurare)

                          o dauna - 20%

doua daune - 40%

trei sau mai multe daune - 50%

Incepand de anul viitor nu va conta la ce societate ai fost asigurat. Se introduce sitemul de emitere al politei RCA online de catre toti asiguratorii, astfel se va putea verifica daca asiguratul a avut sau nu daune.

;)

Limitele maxime de despagubire pentru daune materiale si vatamari corporale in anul 2010

Daune materiale 500.000 €

Vatamari Corporale 2.500.000 €

echivalent in lei, la cursul de schimb al pietei valutare la data producerii evenimentului, comunicat de B.N.R.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@betty

rca-ul se face masinii, NU posesorului ! deci nu conteaza istoricul.

daca vorbim de casco, asta e altceva.

Imi pare rau ca trebuie sa te contrazic.

RCA se face posesorului cu costuri in functie de capacitatea masinii. Este asigurare de raspundere civila.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau RCA gratuit.  ;D Timp de 14 ani nu am reparat nici macar o zgarietura produsa din vina mea. Am platit RCA-ul de pomana. Mai imi luam o masina  :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

cum sa-l platesti de pomana, se poate ...??

cu banutii tai , tra-la-la, si i-auzi una, cite vile s-au facut mai frate...de la gorjjjjj....

ce, parca io aveam nevoie de flota sa ma plimb ca cretinu' pe oceane ? nu. si bine i-a facut basescu ca m-a scapat de riscul asta !

hai noroc si poate o sa traiti si mai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu vreau RCA gratuit.  ;D Timp de 14 ani nu am reparat nici macar o zgarietura produsa din vina mea. Am platit RCA-ul de pomana. Mai imi luam o masina  :P

Si eu sunt in aceeasi situatie. De 15 ani nu am nici o zgarietura macar, dar legea e lege. :-\

Share this post


Link to post
Share on other sites

RCA, mai scumpă cu 70%

ÃŽn plină criză financiară, asiguratorii au mărit preÅ£urile.

Cine îÅŸi reînnoieÅŸte poliÅ£a de răspundere civilă auto (RCA) în această perioadă ar face bine să se gândească de două ori. Åži asta pentru că trebuie să bage adânc mâna în buzunar: tarifele s-au mărit cu până la 70%!

Incredibil! ÃŽn plină criză financiară, la sfârÅŸit de an, asiguratorii au mărit tarifele RCA cu până la 70%, faÅ£ă de nivelul la care erau anul trecut. “La unele categorii, creÅŸterea a fost chiar de 100%. TendinÅ£a este de aliniere cu preÅ£urile de afarăâ€, ne-a declarat un broker al Generali Asigurări.

“La începutul anului, creÅŸterea tarifelor a fost de 40%, iar în momentul de faÅ£ă a ajuns, per total, la 70%. Cu toate acestea, oamenii continuă să încheie poliÅ£e RCA, iar noi chiar am avut un plus de 35%, faÅ£ă de anul trecutâ€, a punctat ÅŸi directorul de relaÅ£ii cu clienÅ£ii, de pe site-ul www.rca-ieftin.ro, Ciprian Tănase.

Vina, potrivit asiguratorilor, o poartă service-urile, care au mărit tariful la manoperă, dar ÅŸi importatorii de piese auto, care “au săltat†preÅ£urile.

Tarifele din service nu s-au majorat

AceÅŸtia din urmă se apără ÅŸi spun că nu au majorat nimic: “La noi, tarifele la piesele auto pentru daune, cât ÅŸi la manopera executată, au rămas la nivelul celor de anul trecut. Pentru ceilalÅ£i clienÅ£i, adică cei fără daune, avem discounturi de 20%â€, ne-a precizat Alin Giugea, ÅŸef service Rădăcini Motors.

“Manopera lucrărilor realizate în service nu s-a scumpit, noi vrem să ne păstrăm cumpărătorii, nu să-i alungămâ€, a completat ÅŸi Cătălin Stoican, director în cadrul Åžama Service.

Unele categorii au creÅŸtere de 100%

La unele categorii, preÅ£ul RCA s-a dublat, faÅ£ă de cel care era în urmă cu un an. Spre exemplu, la BCR, dacă anul trecut pentru o maÅŸină cu o capacitate cilindrică de 1.890 cmc asigurarea obligatorie era în jur de 600-700 de lei, acum aceasta costă 1.100-1.200 de lei.

De anul viitor, ÅŸoferii cuminÅ£i vor plăti mai puÅ£in

De anul viitor, companiile de asigurări vor introduce pentru poliÅ£ele RCA sistemul bonus/ malus. Asta înseamnă că un ÅŸofer prudent, care nu a avut nici un accident, poate primi un discount de 10% în primul an, ajungându-se chiar ÅŸi până la 50% din preÅ£ul poliÅ£ei în ÅŸapte ani.

“În cazul în care un ÅŸofer a înregistrat un eveniment, tariful RCA creÅŸte cu 45% în primul an ÅŸi se poate majora până la 200% în cazul celor care produc mai multe incidenteâ€, a declarat preÅŸedintele Comisiei pentru Supravegherea Asigurărilor, Angela Toncescu.

http://www.libertatea.ro/stire/rca-mai-scumpa-cu-70-265078.html

post-972-12877870180224_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca voi dupa 15 ani vreti rca gratuit, io vreau sa-mi dea rca gratuit + redbull cit cuprinde. in 31 de ani nimic, nimic

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu cumparati RCA de la colt de strada!

Proprietarii de automobile care cumpara RCA de la vanzatori ambulanti pot avea surpriza de a constata ca asigurarea nu este valabila.

"Comisia de Supraveghere a Asigurarilor atentioneaza asiguratii sa achizitioneze polite RCA doar de la sediile societatilor de asigurare autorizate sa practice asigurarea obligatorie de raspundere civila auto RCA, de la brokerii sau agentii de asigurare autorizati, care detin un spatiu amenajat corespunzator, pentru a evita situatiile nedorite in care pot cumpara o polita nevalabila", au declarat oficialii CSA, pentru Gandul.

Vestea buna este insa ca soferii care nu au avut daune in acest an vor primi de la asiguratori un bonus de 10% la tariful politei RCA. Reducere poate ajunge la 50%, daca in sapte ani soferul nu a fost vinovat de accidente.

In schimb, daca a avut o dauna in 2009, tariful RCA va creste cu 45% si poate ajunge la 200% daca a fost implicat in doua accidente.

http://www.ziare.com/business/consumator/12-19-2009/nu-cumparati-rca-de-la-colt-de-strada-979733

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now