DANY

TAXA DE "INMATRICULARE" 2011

44 posts in this topic

Cu bani tai cumperi ce vrei tu, dar daca ai cerut parerea cuiva, hai ca sar eu primul cu parerea. Daca ar fi dupa mine, eu mi-as lua un s80 sau un v40 si in nici un caz LOGAN. Or fi masina noua, dar tot dacie ii....parerea mea. Nu stiu daca ai condus deja un logan, dar eu am parere proasta de pe ea, dar asta e doar parerea mea. Nici ca aspect nu-mi place si nici nu e comod. I-a vezi, pune-l la incercate: punete intr-un logan, mergi vreo 3 km., dupa aia un s 80 sau s60 de care vrei tu....si vezi diferenta.   ;)

si de ce trebuie sa suport o taxa de prima inmatriculare atunci? cand masina sh este mai buna decat cea care se produce la noi in tara? De ce toti se iau de cei care se plang de acesta taxa ce este abuziv de mare si nu estompeaza problema protectiei mediului, ci doar aduce bani la buget de la categorii sociale care au venituri medii, sau sub medie?

Am mers cu Logan si sincer m-am simt ca stand pe un scaun de bucatarie in mijlocul drumului.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CLAUDELLUS

O pasarica mi-a soptit acu' ceva vreme ca de anul viitor, undeva de prin luna martie, taxa "de mediu" se va regasi in pretul fiecarui litru de carburant. Pe langa ea, se va plati binenteles si taxa disimulata sub denumirea "de prima inmatriculare". Carburant care nici macar la acest moment, nu-si prea justifica pretul.

Iar legat de intrebarea ta privind achizitia auto, eu as merge cu ochii inchisi pe mana suedezei. E mult mai dotata si mai priceputa in a ne face sa ne simtim bine, din toate punctele de vedere, fata de romanca naiva si la inceput de cariera.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@mariusdaniel...ai stofa de politician, nu vrei sa candidezi ca prim ministru la alegerile viitoare, poate mai rezolvi ceva din murdaria asta politica ce ne-nconjoara. Si poate suna a batjocura, dar nu e, parerea mea este ca ai idei, si inca idei bune. Sa avem si un politician detinator de VOLVO... ca astea actuale au audi si mertane.  ;D

Hai ca nu ma asteptam la asa ceva :D

Credeam ca o sa citesc doar injuraturi...

Cat despre idei, sunt destule si sunt multi oameni destoinici, mai tineri decat mine, care pot face ceva bun pentru tara asta. Cred ca momentul critic a fost atunci cand a picat varianta Johanis. Altfel se scria istoria...

Pe finante publice ma pricep ceva, caci am stat pe la catedra la ASE vreo doi ani. Ma doare sufletul cand vad ce oameni sunt azi la Finante. Habar nu au de teoria impozitelor. Nici macar nu intuiesc ca stau pe o mina de diamante cu ajutorul carora ar putea salva economia, dar si pensiile. Insa destul, ca o dam in off topic.

Despre taxa de prima inmatriculare, o sa mai scriu maine, ca sa lamuresc unele aspecte. Azi, doar un lucru : evident, daca se urmareste poluarea, atunci acest lucru ar trebui sa se combata prin taxarea la pompa. Daca nu consumi, nu poluezi !

Sa aveti o noapte frumoasa, dragilor !

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu nu pot pricepe cum toata lumea se plinge ca sint taxe mari, combustibil scump DAR nu mai e loc pe strada de cite masini sint in trafic...In loc sa fie tocmai invers...parcarile pline de cei care nu-si mai permit asigurare/impozit restant sau nu au bani de combustibil - din contra...toata lumea cu k***l in masina.

In rest, totul e perfect.  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@CLAUDELLUS

O pasarica mi-a soptit acu' ceva vreme ca de anul viitor, undeva de prin luna martie, taxa "de mediu" se va regasi in pretul fiecarui litru de carburant. Pe langa ea, se va plati binenteles si taxa disimulata sub denumirea "de prima inmatriculare". Carburant care nici macar la acest moment, nu-si prea justifica pretul.

Iar legat de intrebarea ta privind achizitia auto, eu as merge cu ochii inchisi pe mana suedezei. E mult mai dotata si mai priceputa in a ne face sa ne simtim bine, din toate punctele de vedere, fata de romanca naiva si la inceput de cariera.

daca va fi taxa de prima inmatriculare atunci vor pierde foarte multe procese. acum se cheama taxa de poluare. Daca nivelul taxei va scadea sunt de acord sa platesc un pret mai mare pe litrul de combustibil consumat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daca as trai cat o testoasa de Galapagos, as avea rabdarea necesara sa-i acord atentie unui Logan. Dar la ce porcarii mananc si beau si la ce stres incasez in fiecare zi, nu-mi permit sa irosesc nici o zi. Asa ca aleg oricand o masina second in care sa ma simt bine uneia noi si anoste. Platesc la fiecare plin statului taxa ca sa ma plimb in ceea ce vreau eu. Am mai platit taxa de inmatriculare 1600 de euro. Platesc rovignieta si impozit. Cred ca e mai rentabil sa ma apuc sa fumez verde ca sa am si eu o placere neingradita in tara asta.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ceva lectura pt colegi http://www.uni-due.de/imperia/md/content/car/auto/vl_unterlagen/20070903_co2_tax_overview.pdf

Ca idee eu sunt multumit ca traiesc in tara asta si imi permit sa platesc darile la un XC70 si un V70, daca as sta in Danemarca de exemplu ar trebui sa platesc 3400E pt 2 Volvo numai taxa de circulatie iar daca mai adaug si asigurarea atunci ajung la pretul unei masini bune.

Iar cand vine vorba de taxa de inmatriculare nici Portughezii si nici Danezii nu sunt departe de romani .

Oricum taxa de prima inmatriculare este o idiotenie, in majoritatea tarilor europene exista taxare pe poluare anuala, acolo trebuie sa se ajunga iar banii sa ajunga la mediu nu prin alte buzunare .

A sa nu uit, tot ei, europenii au recunoscut ca punand taxe mari pe poluare tot nu au rezolvat nimic pt ca omul tot plateste pt ca trebuie sa se deplaseze .

Share this post


Link to post
Share on other sites

"daca as sta in Danemarca de exemplu ar trebui sa platesc 3400E pt 2 Volvo numai taxa de circulatie"

Daca ai avea in Danemarca 250 de euro salariu mai ca te-as compatimi, chiar as crede ca esti nebun de ti-ai luat...2 volvo-uri. Am avut eu, ca un parlit de entertainer outsider (cantind piano-bar intr-un hotel) 2300 de euro+cazare+mincare gratis...Ah, ce nashpa e in Danemarca si cit de bine e in jegul asta de tara, unde chiar ne permitem...2 volvo-uri.  :D

Nu ma pot abtine, asta-s eu  8)

Share this post


Link to post
Share on other sites
daca va fi taxa de prima inmatriculare atunci vor pierde foarte multe procese. acum se cheama taxa de poluare. Daca nivelul taxei va scadea sunt de acord sa platesc un pret mai mare pe litrul de combustibil consumat.

Nu ne va intreba nimeni daca suntem de acord sau nu cu cresterea unora sau altora din taxe. Cum tot asa nu obligatoriu statul roman va pierde multe procese aflate pe rolul instantelor de judecata pentru ca, desi ar trebui sa existe o practica unitara, in 90% din cazuri, legile desi bine definite, sunt interpretate si modificate  din condei de catre toti cei ce le aplica in sala de judecata; legi care in esenta, guverneaza orice stat.

Deocamdata titulatura taxei este "de poluare" pentru a satisface gusturile mai rafinate ale celor cu nas subtire de prin tari mult mai civilizate sau avansate fata de neoliticul in care traim. Nu e musai ca aceasta titulatura sa ramana asa; detinem in posesie capete mult prea "ganditoare" la acest moment si cu putere de decizie, prin foruri superioare.

@Bogdan G

Corecta opinia ta, dar diferenta intre ei si noi consta tocmai in faptul ca ei isi pot permite achitarea respectivelor taxe iar multi din romanica, din pacate nu. Vorbim de nivel de trai, de salarii, de conditii de viata si munca, in care statul iti ia cat vrea el, dar fara a incerca sa te sugrume, stand tot timpul mai in umbra.

La noi e taman invers.

Sunt de acord si cu taxa asta, tot asa cum sunt de acord si cu cele 10.5 procente  din incasari pe care le cere casa de pensii in prezent de la mine, insa nu pentru a vira banii intr-o directie dorita de ei, ci utila pentru toata lumea.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

  Cind ai 8000E NU te arunci la masini premium.Cind mai pui 8000E peste ce ai lua pe vechea masina poate fi eventual un ceva.Daca poti sa o sustii economic , mergi zilnic macar 50-100km  atunci este valabil.Daca o scoti decit simbata ,duminica....Este doar o parere ,doar gusturile sint ale voastre.

 

  @BogdanG...Crezi ca cineva in EU ,excluzind  Romania isi permite sa tina 2 masini  daca gindeste economic si munceste pe un salariu spre mediu?!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salariul mediu acolo este de 3000E/luna, deci nu umbla cainii cu covrigi in coada pe acolo si sa dai salariul pe o luna ca sa platesti taxele masinii este aberant dupa mine .

Romanul de 250E/luna are Dacie la care plateste un impozit de 56RON si un RCA de 340RON =100E rotunjit deci nu cheltui salariul pe o luna .

Sper ca ai inteles rationamentul meu, asta vorbeam si cu K-STORul de pe forum, el plateste in Olanda 2400E impozite+asigurare adica mai mult decat salariul pe o luna conform spuselor lui.

@Saphir am prieteni si in Germania si in SUA, cei din Germania au 2 masini, una mica cu "placa verde" pt mers in oras la munca si una mare de vacanta  iar prietenul din SUA are momentan 7 masini din care 2 SUVuri si castiga 2400$ pe luna ~5000$/luna impreuna cu sotia dar impozitul in SUA este foarte mic la masina .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rationament: 250e/luna x 12 luni - 100e = 2900 euro/an venit net (in Romania). 3000e/luna x 12 luni - 2400e = 33600 euro/an venit net (in Olanda). In procente, in Romania e 3,33% din venitul pe un an, in Olanda 6,66%. Totusi cu 33600 de euro pe an zic eu ca traiesti un pic altfel decat cu 2900. Plus ca aia primesc si drumuri printre altele pentru banii astia.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hai sa nu calculam asa, acolo totul este mai scump (case, impozite).

Ideea generala este ca se vrea taxa pe poluare, foarte bine atunci sa fie pe poluare nu pe cilindree, cat poluezi atat platesti desi trebuie taxat cat poluezi pe an adica cati km faci dar asta nu face nimeni .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taxa pe nr. de km e inclusa prin accizele carburantilor, cu cat circuli mai mult cu atat platesti mai mult. Alta taxa mult mai ok ar una calculata in functie de norma de poluare si valoarea initiala de piata devalorizata cu vechimea. Trebuie inclusa si norma de poluare fiindca daca mi se pune pata pot sa aduc un mercedes cobra la euro 2 si sa n-am nici o facilitate fata de un aro 244d non-euro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ultimul raport FMI zice ca suntem cea mai saraca tara din UE. Deci nu mi se pare potrivit sa ne comparam cu Danemarca sau alte tari.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  Bogdane ,sigur ca exista persoane care isi permit dar ma refeream la marea masa,majoritatea.Ai ales  Danemarca  dupa care ai dat exemplu Germania.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

In Germania taxele sunt chiar acceptabile dar exista si tari care abereaza in afara de RO.

Eu nu am auzit un austriac sa urle ca a platit 5600E taxa de inmatriculare la un S60 D5.

Ideea este ca daca vorbim de inmatriculare masina in RO trebuie sa existe o taxa DAR gandita.

Si sa platim anual o "ecotaxa" cum este si in UK de exemplu, in primul al platesti mai mult sau deloc (sub 130g/km) iar din anul 2 platesti mai putin sau deloc (sub 100 g/km) .

Astfel romanul o sa constientizeze ca are nevoie de o masina mica .

Share this post


Link to post
Share on other sites

he he, Bogdane, de maine vreau sa te vad intr-un tico, asta asa, sa vad ca incepi sa constientizezi ideea de mai sus  :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Florine eu am facut intr-un an 1500km cu V70ul deci chiar nu-mi pasa cat consuma (asta fiind masina de oras) ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now