Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

Marian78

Turbina 16T si BOV

14 posts in this topic

Am un prieten care a venit din Marea Britanie cu un S70 2.4T si a adus cu el 2 turbine ,un 13G si un 16T deoarece are turbina defecta. 16T-ul e angled flange si am pus 13G-ul pe masina care e din 98 . 16T-ul e ok si vrea 150 de lire pe ea. Mai are un BOV frumusel cu piston si un T din silicon albastru pe 63-25-63mm pe care vrea 50 de lire. Maine o sa pun poze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

:cyclops: Turbina:

p19101020000001.jpg

p19101020000002.jpg

p19101019590001.jpg

Turbina este in stare f. buna  ,nu are joc longitudinal in ax  ,are joc transversal normal ,este angled flange si merge pe S70 si 850. Pentru a fi montata pe 850 ofer bonus o teava originala de la turbina pana la catalizator. Nu trebuie alte modificari !

PRET fix 700 RON

BOV-ul:

p19101021200001.jpg

Este setat la 1 bar dar se poate regla pina la 2 bari.

PRET fix 200 RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai PM. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pret nou 650 RON! Haideti ca e la OFERTA. Azi am montat celalalt 16T pe un XC 70 2.5T si deja e alta masina. Trage mai de jos in schimb pe la 5000-6000 cred ca are prea mult aer . Oricum masina va fi resoftata cat de curand.

Share this post


Link to post
Share on other sites

De ce crezi ca are prea mult aer?

Ce simptome are?

P.S. Am pus bov-ul si merge dar a trebuit sa il reglez pentru presiune mai mare desi eu merg in 0.5 bar :blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu mai trage liniar dupa 5000 ,se intampla ceva cu amestecul .Intre 5000 si 6000 trebuie sa aiba putere din plin dupa care spre 6500 incepe sa scada. Oricum Xc-ul e automat si nici nu l-am fugarit prea mult. Cred ca trebuie resetat ECU si apoi plimbata masina pentru a memora noii parametri. Astazi mai facem cateva teste caci oricum masina a stat cu bateria deconectata peste noapte. Si neaparat cu benzina EVO de la MOL.

Momentan nici o eroare in bord. :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pret nou 650 RON! Haideti ca e la OFERTA. Azi am montat celalalt 16T..."

16T-ul prietenului tau il dai la pachet cu downpipe-ul tau original ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Pret nou 650 RON! Haideti ca e la OFERTA. Azi am montat celalalt 16T..."

16T-ul prietenului tau il dai la pachet cu downpipe-ul tau original ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si pentru tine Florin daca le iei ... o sa ai transport gratis daca astepti putin :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

oho, daca am si transport gratis, CHIAR ca iau "pachetul". Ca si-asa, de citiva ani nu mai gasesc nimic in cizme de...Mos Nicolae - iar imi fac singur cadou si anu` asta :lol:

Marian, am sa iau eu "pachetul" - sigur 100%. Da-mi un PM sa-mi spui un cont in care sa-ti virez banii - sau ti-i aduce Brava (Vadim) personal, dupa cum am inteles ca va ajunge pe la tine in zona.

Sper sa fie buna turbina si sa nu trebuiasca sa-i fac vreo reconditionare. Eu inca mai cred Oamenii pe cuvint.

"Turbina este in stare f. buna ,nu are joc longitudinal in ax ,are joc transversal normal ,este angled flange si merge pe S70 si 850. Pentru a fi montata pe 850 ofer bonus o teava originala de la turbina pana la catalizator. Nu trebuie alte modificari !"

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

oho, daca am si transport gratis, CHIAR ca iau "pachetul". Ca si-asa, de citiva ani nu mai gasesc nimic in cizme de...Mos Nicolae - iar imi fac singur cadou si anu` asta :lol:

Marian, am sa iau eu "pachetul" - sigur 100%. Da-mi un PM sa-mi spui un cont in care sa-ti virez banii - sau ti-i aduce Brava (Vadim) personal, dupa cum am inteles ca va ajunge pe la tine in zona.

Sper sa fie buna turbina si sa nu trebuiasca sa-i fac vreo reconditionare. Eu inca mai cred Oamenii pe cuvint.

"Turbina este in stare f. buna ,nu are joc longitudinal in ax ,are joc transversal normal ,este angled flange si merge pe S70 si 850. Pentru a fi montata pe 850 ofer bonus o teava originala de la turbina pana la catalizator. Nu trebuie alte modificari !"

Numai bine !

Share this post


Link to post
Share on other sites

Marian , luni stiu exact in ce zi a saptamanii ajunge masina .

O zi placuta !

Share this post


Link to post
Share on other sites