papuasu

Capac rezervor BLOCAT

3 posts in this topic

Am avut zilele trecute curiozitatea de a vedea de ce nu se mai blocheaza capacul de la rezervor. Asa cum s-a mai scris, acesta trebuia sa se inchida dupa cca 2- 10 min. dupa ce inchid masina. Din pacate usita avea acel arc sarit si in plus de asta, se blocase rotita de plastic din interiorul mecanismului. Mai exact, am desfacut in spate, dreapta in portbagaj, pe la buson am desfacut cele 2 suruburi in stea, am dat jos intreg mecanismul, l-am deconectat de la mufa, am desfacut capacele de plastic, si am sesizat blocarea acelei rotite care impinge axul de plastic. Cu putina vaselina, rabdare (transe de cate 10 min) am reusit sa remediez problema.Am reluat procesul invers si mi-a iesit.

Sa aveti o zi buna si sper sa va fie de folos acest mic detaliu.

Spor!

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

Capacul de la rezervor se blochiaza dupa 10 min, si datorita acestui fapt, trebuie avuta grija la spalatorie. Cind nu este incuiata masina de suficient timp, capacul ramâne deblocat, cind se da cu jetul de apa dinspre spate in fata, in partea dreapta, capacul de la rezervor.........zboară. Am păÈ›it-o eu. Greu de schimbat si nici scump nu este mecanismul care tine arcul pe pozitia inchis a capacului de la rezervor, este posibil sa pună capacul pe pozitie, nu se mai blocheaza si, datorita trepidatiilor, capacul cade si intrii in alte cheltuieli si stresuri....

Numai bine!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut,

Am avut si eu problema aceasta problema cu incuietoarea capacului de alimentare, la mine erau 3 dinti rupti din acea rotita dintata.

am refacut cei 3 dinti din plastic, gresat si e ok.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now