Sign in to follow this  
Followers 0
javer

probleme ventilatie

6 posts in this topic

salutare

detin un volvo v40 1.9 d din 2004 si am probleme cu ventilatia; in momentul cand dau sa ventileze in parbriz se aude zgomot de parca ar baga aer dar prin grila nu iese pic de aer

ere cineva vre-o idee?(si despre cum se regleaza farurile daca nu functioneaza reglajul din interior)

Share this post


Link to post
Share on other sites

salutare

detin un volvo v40 1.9 d din 2004 si am probleme cu ventilatia; in momentul cand dau sa ventileze in parbriz se aude zgomot de parca ar baga aer dar prin grila nu iese pic de aer

ere cineva vre-o idee?(si despre cum se regleaza farurile daca nu functioneaza reglajul din interior)

vezi tubulatura de la ventilatie

Share this post


Link to post
Share on other sites

As fi interesat si eu de povestea cu reglatul farurilor, nici mie nu imi functioneaza reglajul interior si sunt date prea in sus. Poate ne ajuta cineva cu un raspuns.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pentru accesul la tubulatura trebuie cumva dat bordul jos?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Salut. Pentru a regla farurile, ridica capota si vezi ca ai la fiecare far pe interior un lacas anume unde cu ajutorul unei surebelnite poti sa reglezi.Mai exact acest loc e chiar intre cele doua "ochiuri" ale farului, asta in cazul celui bifocal, asa cum e al meu.Sper k m-am facut inteles cu literatura mea de specialitate :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

nici mie nu imi sufla bine aerul pe parbriz.. se dezabureste doar cu aerul conditionat. Intr-o zi am demontat juma de bord. DA trebuie dat bordul jos. Eu am incercat sa dau jos cat mai putin sa am acces la tubulaturi si e naspa. Pana la urma am dat jos partea centrala... cutia aia care adaposteste butoanele de la caldura si ventilator si am bagat cu greu mana pe acolo. La mine am gasit ceva ca o cutie mare care nu era asezata bine pa alta cutie un pic mai mare... si cand am dat drumul la aer pierdea serios roata imprejur... deci aerul in loc sa urce pe geam se pierdea in bord. Cu asta am realizat ca e necesar sa dau bordul jos cu totul si sa pun chestia aia mai bine si, sau sa o sigilez. Pana atunci nu am reusit sa fac mare lucru dar un pic s-a schimbat treaba.. oricum pana vine zapada va trebui sa dau jos bordul si sa fac sa stea bine alea..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0