Sign in to follow this  
Followers 0
Adriann

Obtinere categoria E

10 posts in this topic

Am deja B-ul si-mi trebuie E-ul. Se poate obtine doar E-ul sau trebuie sa dau iar de B+E ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

B+E nu se poate . din cate stiu doar C sau C+E ...

CATEGORIA C+E cuprinde ansamblul de vehicule constand intr-un vehicul tragator din categoria C si o remorca a carei masa totala autorizata este mai mare de 750 Kg.

Share this post


Link to post
Share on other sites

sau tu te referi la asta :

CATEGORIA BE: ansamblul format dintr-un autovehicul trăgător din categoria B şi o remorcă a cărei masă totală maximă autorizată depăşeşte 750 kg, iar masa totală maximă autorizată a întregului ansamblu depăşeşte 3.500 kg; ?

So:

sa aiba varsta de cel putin 18 ani impliniti, pentru categoriile A, B, BE, C1, C1E si Tr;

Persoana care solicita examinarea in vederea obtinerii permisului de conducere pentru categoriile BE, CE, DE ori subcategoriile C1E sau D1E trebuie sa fi obtinut anterior dreptul de a conduce autovehicule din categoriile B, C, D ori subcategoriile C1 sau D1, dupa caz

Permisul de conducere valabil pentru categoriile CE sau DE este valabil si pentru conducerea ansamblului de vehicule din categoria BE, daca titularul acestuia poseda si permis pentru categoria B.

Edited by MareanBoss

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Ma refer la BE. B-ul in am deja... cum fac rost de E ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da. Ma refer la BE. B-ul in am deja... cum fac rost de E ?

ce vrei sa tragi?

pina la 750 kg nu ai neboie de alta categorie decit B

Share this post


Link to post
Share on other sites

daca vrei orice alta categorie superioara B'ului iti trebe neaparat C'u . so nu poti avea E fara C

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti obtine BE .Se sustine pentru cei care au deja sau au fost admisi cu cat .B .Aici , Catalinfsc, greseste.Prea multi bani nu inseamna .Mai scumpe sunt analizele si psihologicul.Sunt 5 ore de teoretica si 10 de practica (cam 2 ajung, pentru cine stie ).Eu nu ma ocup si NU stiu daca am voie sa postez aici numele scolii care se ocupa .

Share this post


Link to post
Share on other sites

B+E este necesar doar daca ansamblul masina + rulota/remorca depaseste 3500 kg.

Poti trage (teoretic) o rulota de 2800 kg cu o masina de 700 kg si sa nu iesi din categoria B.

Sunt scoli (din pacate nu stiu amanunte) care iti dau E-ul fara sa fie nevoie de C sau D.

Vezi aici discutia pe larg

http://www.clubrv.ro/forum/viewtopic.php?f=1&t=1456

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce aveti mey cu C-ul necesar daca vrei BE?

Se ia foarte simplu BE, si nu iti trebuie decat B-ul.

BE este necesar pt rulote, platforme, etc. Pe la noi te mai iarta astia, dar in Austria, de ex., 3.000 euro amenda si tragi platforma pe dreapta, pana vine unul care are actele legale sa o traga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0