opus

Avertizare la 2 grade C..

10 posts in this topic

Pt cei care nu au cartea masinii.....ledul rosu avertizeaza atunci cand temperatura exterioara scade scade sub 2 grade celsius.......defapt scrie ca avertizeaza intre plus 2 si minus 5 grade...

post-232-12877845412035_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, o ALTA masura de precautie-siguranta specifice VOLVO-ului ! Inseamna, in opinia lor (fabricantilor  ;) ) ca temperatura este de-ajuns de rece incat exista posibilitatea formarii ghetzei pe sosea...deci atentie la condus.

Cool, nu ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Majoritatea masinilor care se respecta au acest tip de avertizare. Depinde de dotare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-mi cite masini (care se respecta) aveau in 1995 asta.  ;D . Chiar si astazi, le lipseste chestia asta (minora-cum crezi tu) multor masinii de mii de euro...  ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai dreptate, poate ca in ''95 nu aveau multe, dar acum au destule, cel putin cei de la vw au pus pe marea majoritate a modelelor scoase de ei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Spune-mi cite masini (care se respecta) aveau in 1995 asta.  ;D .

BMW si Mercedes :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fiat, Alfa Romeo, etc... toata lumea are azi. Cel mai important este cine avea in 1992 la lansarea 850-ului

Share this post


Link to post
Share on other sites

Clar acum au mai toti...

De BMW si Mercedes stiu sigur ca aveau in anii aia. La BMW E34 chiar aparea si scris pe Check Control (un afisaj din bord unde apareau diverse mesaje... iar cand e veche masina, te zapaceste :) ).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Si mie mi s-a aprins fulguletzul la fix 2 grade :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dap, same here. La 2 grade. Fulguletul ala are atat rolul de averizare ca se poate forma gheata pe sosea  dar opreste si compresorul de clima. La Passat mi se aprindea la 4 grade, urmat de un semnal acustic. Era specificat in manual ca se opreste clima. La Volvo, cel putin la mine nu scrie nimic, dar compresorul nu mai functioneaza decat in modul de dezburire parbriz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now