prroga

ulei cutie de viteze

9 posts in this topic

Am si eu o intrebare de ...novice: cand se schimba uleiul la cutia de viteze? (V40 1,9d 115CP an fabric 2003)

Sincer sa fiu n-am auzit pe nimeni sa faca operatiunea asta!

Edited by prroga

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa il schimbi cand vrei / atunci cand schimbi distributia,

Share this post


Link to post
Share on other sites

Poti sa il schimbi cand vrei / atunci cand schimbi distributia,

Un pic cam ambiguu raspunsul tau...

Ma intereseaza si pe mine subiectul asta asa ca pun si eu intrebarea in alt mod, pentru ca raspunsurile bune stau in intrebari bine puse.

Se schimba sau nu uleiul in cutia de viteze si daca da atunci cand anume ? E o operatiune perioadica ? Nu e ? Nu se schimba de loc ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal producatorul zice ca nu trebuie schimbat, dar daca il schimbi cu ce trebuie faci ceva benefic pentru masina ta.

Nu e greu de schimbat deloc si nici scump, avand in vedere ca il schimbi odata la cativa ani/nspe mii de km.

Baga ce trebuie, eventual iei OEM ca nu costa o avere si nu ai treaba cu el, sau nu il schimbi deloc, cum doresti.

Asta pentru cutiile manuale, la automate e cu totul altceva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai spunea cineva (parca) ca ar fi bine de schimbat odata cu distibutia,adica la 80 k .

Share this post


Link to post
Share on other sites

eu l-am schimbat la 140k, dar nu am sesizat nici o schimbare

PS: asa e trecut in cartea masinii, s40 II

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normal producatorul zice ca nu trebuie schimbat, dar daca il schimbi cu ce trebuie faci ceva benefic pentru masina ta.

Nu e greu de schimbat deloc si nici scump, avand in vedere ca il schimbi odata la cativa ani/nspe mii de km.

Baga ce trebuie, eventual iei OEM ca nu costa o avere si nu ai treaba cu el, sau nu il schimbi deloc, cum doresti.

Asta pentru cutiile manuale, la automate e cu totul altceva.

Ce prevede la cutiile automate? Eu am pierdut din el,nici nu stiu ce ulei sa iau, sa completez sau sa-l schimb pe tot? Cine stie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ce prevede la cutiile automate? Eu am pierdut din el,nici nu stiu ce ulei sa iau, sa completez sau sa-l schimb pe tot? Cine stie?

Nu trebuie amestecat cu altul, chiar daca e acelsi tip, pune nou ca sa nu ai surprize; eu am automata si schimb la doi ani;

intreaba-l pe Bogdan G, ai tel. lui pe forum, pt fiecare cutie automata trebuie alt ulei.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nu trebuie amestecat cu altul, chiar daca e acelsi tip, pune nou ca sa nu ai surprize; eu am automata si schimb la doi ani;

intreaba-l pe Bogdan G, ai tel. lui pe forum, pt fiecare cutie automata trebuie alt ulei.

Multumesc.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now