Brava

De ce este bine sa schimbam filtrul de benzina la fiecare revizie ?

12 posts in this topic

Dat fiind unele mici probleme pe partea de alimentare la masina mea , am scos pompa de benzina si am descoperit ca in sorb se afla niste pilitura si alte mizerii , asa ca am decis sa schimb si filtrul , bun dupa ce l-am schimbat am zis sa desfac conserva sa vad ce se afla inauntru ... las pozele sa vorbeasca .

Iar nu pot incarca poze . Am sa le uploadez diseara pe un server si am sa pun link-urile aici . Ca idee cartusul este negru si plin de nisip .

Edited by Brava

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai daca filtru de benzina este "asa",atunci la diesel cum o fi?:blink:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am desfacut la mini D5 filtrul , avea 20k sau mai mult , nu era chiar asa de rau dar avea si ala o gramada de gunoaie , ce-i drept dieselul meu are 3 ani iar volvo 16 , in 16 ani a avut timp sa se murdareasca rezervorul .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, de cât timp nu ai mai schimbat filtrul ăla?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, eu nu am filtru :lol: :lol: :lol: deci la mine gunoaiele sunt arse :))

Share this post


Link to post
Share on other sites

Păi, de cât timp nu ai mai schimbat filtrul ăla?

Am stat eu mai bine si m am gandit si am concluzionat ca nu l-am schimbat cand am luat masina , inclin sa cred ca are 50 k , pentru ca masina numai are service la Primus de pe la 210 k si eu am luat-o la 260k .

Heh, eu nu am filtru deci la mine gunoaiele sunt arse )

Posibil sa ramana in injectoare ... in timp :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Acum si pozele ..

post-229-094691300 1290158547_thumb.jpg

post-229-010254800 1290158558_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pana la urma care e faza cu filtrul asta de benzina,ca nici eu nu am,cel putin nu e la vedere,e pe undeva prin rezervor cred.Toate mizeriile astea din benzina asta de la noi unde se duc,sau ce se intampla cu ele? Si filtrul ala de benzina tot se schimba si el la un moment dat nu ?!Care cunoaste sa ma lumineze si pe mine.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Este chiar in pompa din rezervor si este de fapt o amarata sita care oricum nu se schimba decat cu pompa.

Exista filtru DAR pt alte piete, adica tradus in lb romana noi avem benzina buna conform celor de la Volvo :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Exista filtru DAR pt alte piete, adica tradus in lb romana noi avem benzina buna conform celor de la Volvo :lol:

Ii cred pe cuvant :lol: Parerea mea e ca trebuie sa ii mai bombardam cu niste mail-uri gen Harta Romaniei si poate vor rezolva si problema asta.

@Heimðallr no hard feelings 8)

Share this post


Link to post
Share on other sites

In general OMV , Petrom sau Rompetrol , acum nu stiu cu ce benzina de vapor alimenta fostul propietar :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now