Sign in to follow this  
Followers 0
George V70

Montaj valva blow off

8 posts in this topic

Am montat de curand o valva blow off si nu reusesc sa o fac sa mearga,am presiune de 0,5 0,6 masurata cu ceas de presiune,am scos furtunu din valva de retur de pe turbina si l-am pus pe valva noua si nu sta motoru la relanti,merge doar cu ambele valve cuplate la vacum dar nu are efect,se aude doar un "pas" mic :( A mai montat cineva asa ceva?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Matrixxx are dreptate.Eu am montat un BOV pe masinuta mea si merge bine,se aude bine.Trebuie ca sa se auda mai bine sa anulezi valva de pe turbina cu acel "blocking plate",iar acel furtun care venea in valva turbinei il conectezi la Bov.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pai bun,si daca scot furtunu din valva de pe turbina si il pun la Bov,nu ar trebui sa mearga ? La mine nu merge sta 2-3 secunde si moare motoru,daca o tin din acceleratie merge dar doar atat,nimic mai mult! Sper ca nu am muncit degeaba si sa nu mearga din cauza motorasului de relanti care nu mai primeste destul aer din cauza Bov-ului care e deschis "cred eu :blink: ".....................

Share this post


Link to post
Share on other sites

Eu zic sa reglezi BOV-ul pentru o presiune mai mare.Eu cand l-am montat pe al meu facea la fel pentru ca era reglat la o presiune mica si atunci am mai intarit pistonasul.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sa reglezi BOV-ul,da.Adica sa schimbi arcul care este calibrat din el cu unul mai dur(vezi ca are tot pe partsforvolvo tot setul de arcuri).Curios este ca se opreste motorul.Bine poti sa mergi cu amandoua in paralel,dar sunetul in cazul acesta va fi mai mic.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc mult VLP,am uitat ca vine setat pe LOW,merge perfect, mai trebuie sa ii fac ceva reglaje si sa gasesc un vacum mai puternic pe motor si sa anulez valva de pe turbina. Multumesc pentru ajutor :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Multumesc Mitzi,mie nu mi-a cazut fisa,BOV-ul e de la GReddy si vine cu o multime de arcuri si flanse de reglaj,dar am fost grabit si nu am mai avut rabdare sa o montez. Multumesc de ajutor!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now
Sign in to follow this  
Followers 0