bacy

Bucsi bara stabilizatoare

117 posts in this topic

Doctore esti sigur ca bara ta de stabilizare are 23mm ? Nu de alta dar nu cred ca ai un V70 R sau XC70.

Conform placutei de identificare tu ai bara stabilizatoare albastra(marketed 4) nu verde(marketed X) . :P

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut,

am eu 30620990 (x2) noi, le-am luat pt mine la v40 din 97, dar nu s-au potrivit.

am dat 150 ron pe ele si le dau la 75 daca va intereseaza.

0740488727

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gresit DOC, conform programelului de Volvo, bara ta e marcata albastru si a mea de exemplu e verde (adica X), nu cred ca au aceiasi dimensiune.

Daca esti ambitios poti masura cu sublerul, trebuie doar sa vrei :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dimensiunea barii de stabilizare, una este marcata cu verde iar alta cu albastru.

Share this post


Link to post
Share on other sites

salut!a gasit careva bucse bara stabilizatoare aftermarket pt v40/s40 de 19 mm?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Am gasit eu dar sunt de la o firma suspecta si la cat chin e sa le schimbi, si avand in vedere ca le schimbi la 5-6 ani, nu stiu daca merita diferenta de 150 de lei

Samsung Galaxy S on JellyBean

Share this post


Link to post
Share on other sites

am gasit ceva de la meyle part no. 514 615 0000...pe net am gasit ca sunt de 16mm..nu cred ca au cum..cele de 17 mm au alta forma..cele de 19 vad ca sunt formate din mai multe parti ca cele meyle..poate sa-mi puna careva un fisier cu ce trebuie sa demotez ca sa ajung la bucse..ceva din vadis.daca ma insel sa ma corecteze careva..trebuie sa le schimb urgent pt ca o bucsa sa smuls din suport la un viraj si nu pot sa mai merg cu masina pt ca atinge bara stabilizatoare de punte

1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am schimbat si eu bucsele la bara stabilizatoare.bara este de 19mm si am gasit bucse de la meyle part no. 514 615 0000..m-au costa 120 lei 2 seturi...ciudat este ca bucsa pe care am dat-o jos de pe masina are codul 30887385 si am gasit pe internet ca ar fii de 17mm dar ca forma este ca cea de 19mm am gresit cu ceva?acum vad ca e alta masina dupa schimbarea bucselor,nu mai troncane nimic :P

Edited by ramiro
1 person likes this

Share this post


Link to post
Share on other sites

unde ai schimbat bucsele? si eu le-am schimbat acum 3 zile undeva in provincie si s-a chinuit putin sa le schimbe.

Am pus si eu unele scan tech acum 2 ani, le-a modificat mecanicul ca nu s-au potrivit prea bine, si iata ca acum le-am schimbat din nou, de data asta cu cele scumpe originale.

Sper sa nu mai pice pentru urmatoarii 10 ani cel putin.

Share this post


Link to post
Share on other sites

le-am schimbat la un service la iesirea din buc spre bragadiru..pai si la mine s-au chinuit..au desfacut o groaza de pe masina..spunea mecanicul care le-am montat ca daca stia despre ce este vb nu se apuca :P

Share this post


Link to post
Share on other sites

ieri am schimbat si eu bucsele la bara stabilizatoare.bara este de 19mm si am gasit bucse de la meyle part no. 514 615 0000..m-au costa 120 lei 2 seturi...ciudat este ca bucsa pe care am dat-o jos de pe masina are codul 30887385 si am gasit pe internet ca ar fii de 17mm dar ca forma este ca cea de 19mm am gresit cu ceva?acum vad ca e alta masina dupa schimbarea bucselor,nu mai troncane nimic :P

...de unde ai luat bucsile

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le pot aduce si eu maine la 120RON cele doua seturi, dar NU VOR TINE. La cata munca este sa lasi puntea ca sa le schimbi, daca ai de gand sa mai tii masina macar 2 ani, o sa plangi ca nu ai mai pus inca o data pe atat sa pui unele originale...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Le pot aduce si eu maine la 120RON cele doua seturi, dar NU VOR TINE. La cata munca este sa lasi puntea ca sa le schimbi, daca ai de gand sa mai tii masina macar 2 ani, o sa plangi ca nu ai mai pus inca o data pe atat sa pui unele originale...

Iti multumesc pentru oferta. Am rezolvat intre timp: 2 seturi de bucsi fata 180 RON + manopera 130 RON

Share this post


Link to post
Share on other sites

Felicitari ! Sper sa nu fi fost MEYLE ;D

Share this post


Link to post
Share on other sites

bilstein parca...

Share this post


Link to post
Share on other sites

O intrebare: daca am bara de 17 pot monta de 19, trebuie doar bara+bucsi sau si semibieletele?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, mersi. Credeam ca are si alta forma. Astazi ma apuc de demontat. Nu stiu sigur de care am... daca am de 17 o schimb... daca e de 19 ramane. Am facut "cerculete" pana s-au rupt bucsile si semibieletele. (Cu rotile de 215/17 nu tin mai mult de 3000 km)

Share this post


Link to post
Share on other sites

1.8 din 99 bara de 19mm...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Au venit si piesele...

post-5290-0-45345800-1405153299_thumb.jp

post-5290-0-19053000-1405153325_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

280 bucsile (3pungulite fara suruburi) 100 buc pivot si 50 1buc-cap bara

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brate proaspat vopsite. Urmesaza sa schimb pivotii si bucsile. Am schimbat bucsile de la bara, 30 min demontatul si 3 ore montatul...

post-5290-0-56150200-1406320369_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inainte si dupa!

post-5290-0-08810400-1406385900_thumb.jp

post-5290-0-84800400-1406385923_thumb.jp

post-5290-0-87640200-1406385941_thumb.jp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!


Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.


Sign In Now